En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour of China II
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
14/09
Tianjin
Tianjin
109 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Boris Shpilevskiy
RTS-Santic Racing Team
2u10'42"
2
Andriy Kulyk
Kolss Cycling Team
z.t
3
Mihkel Raim
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
4
Antonio Di Battista
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
5
Albert Torres Barcelo
Team Ecuador
z.t
6
Michael Schweizer
Synergy Baku Cycling Project
z.t
7
Marco Benfatto
Continental Team Astana
z.t
8
Jasper Ockeloen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
9
Tino Thömel
Team Stuttgart
z.t
10
Zhao Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
z.t
11
Pavel Gatskiy
Continental Team Astana
z.t
12
Sébastien Jullien
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
13
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
14
Anthony Giacoppo
Avanti Cycling Team
z.t
15
Angel de Julian Vazquez
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
16
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
z.t
17
Segundo Navarrete
Team Ecuador
z.t
18
Karlo Aia
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
19
Travis Meyer
Drapac Cycling
z.t
20
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
21
Bayron Guama de la Cruz
Team Ecuador
z.t
22
Nurbolat Kulimbetov
Continental Team Astana
z.t
23
Pawel Bernas
BDC - Marcpol Team
z.t
24
Jonas Orset
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
25
Vadim Galeyev
Continental Team Astana
z.t
26
Robert Radosz
BDC - Marcpol Team
z.t
27
Kamil Gradek
BDC - Marcpol Team
z.t
28
Yikui Niu
Team Lvshan Landscape
z.t
29
Jake Tanner
Christina Watches - Kuma
z.t
30
Milan Kadlec (1)
Team Dukla Praha
z.t
31
Andreas Erland
Team Sparebanken Sor
z.t
32
Patrick Jäger
Team Vorarlberg
z.t
33
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
34
Vojtech Hacecky
Team Dukla Praha
z.t
35
Heng Liu
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
36
Jonathan Cantwell
Drapac Cycling
z.t
37
Lijun Bai
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
38
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
z.t
39
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Team Sparebanken Sor
z.t
40
Zhikang Gao
Hengxiang Cycling Team
z.t
41
Martin Reinert
Team Stuttgart
z.t
42
Nikodemus Holler
Team Stuttgart
z.t
43
Boots Ryan Cayubit
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
44
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
45
Seok Hyun Ham
Seoul Cycling Team
z.t
46
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
z.t
47
Chris Joven
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
48
Erdenesuren Munkhtulga
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
z.t
49
Jack Anderson
Drapac Cycling
z.t
50
Sam Davis
Avanti Cycling Team
z.t
51
Edgar Nohales Nieto
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
52
Morten Morland
Team Sparebanken Sor
z.t
53
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
z.t
54
Nazar Jumabekov
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
55
Jordi Simon Casulleras
Team Ecuador
z.t
56
Mark John Lexer Galedo
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
57
Markus Eibegger
Synergy Baku Cycling Project
z.t
58
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
z.t
59
Ivaïlo Gabrovski
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
60
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
61
Kristian Aasvold
Team Sparebanken Sor
z.t
62
Denis Rugovac
Team Dukla Praha
z.t
63
Michele Scartezzini
Continental Team Astana
z.t
64
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
z.t
65
Andrey Mizurov
RTS-Santic Racing Team
z.t
66
Volodymyr Kogut
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
67
Ok Cheol Kim
Seoul Cycling Team
z.t
68
Jiri Hochmann
Team Dukla Praha
z.t
69
Marco Hoekstra
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
70
Marco Zanotti
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
71
Matthew Brammeier
Synergy Baku Cycling Project
z.t
72
Daniel Dominguez Barragan
Christina Watches - Kuma
z.t
73
Jack Beckinsale
Avanti Cycling Team
z.t
74
Liang Dong
Team Lvshan Landscape
z.t
75
Marc Garby
Christina Watches - Kuma
z.t
76
Kanstantsin Klimiankou
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
77
Mattia Gavazzi
Christina Watches - Kuma
z.t
78
Simone Stortoni
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
79
Nikolay Zhurkin
RTS-Santic Racing Team
z.t
80
Ying Chuan Gu
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
81
Chao Hua Xue
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
82
Stefan Schumacher
Christina Watches - Kuma
z.t
83
Jose Ragonessi
Team Ecuador
z.t
84
Max Walsleben
Team Stuttgart
z.t
85
Aaron Donnelly
Avanti Cycling Team
z.t
86
Maral-Erdene Batmunkh
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
z.t
87
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
z.t
88
Altanzul Altansukh
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
z.t
89
Christopher Muche
Team Stuttgart
op 1'32"
90
Adam Stachowiak
BDC - Marcpol Team
op 0"
91
Rick van Breda
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 1'35"
92
Florian Nowak
Team Stuttgart
z.t
93
Blazej Janiaczyk
BDC - Marcpol Team
op 1'45"
94
Ki Seok Lee
Seoul Cycling Team
op 0"
95
Peng Gao (°1993)
op 1'58"
96
Nan Wu
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
97
Adrian Banaszek
BDC - Marcpol Team
op 0"
98
Ruslan Karimov
RTS-Santic Racing Team
op 2'13"
99
Sebastian Forke
Christina Watches - Kuma
op 2'44"
100
Martin Blaha
Team Dukla Praha
op 2'49"
101
Joris Blokker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 0"
102
Neil Van der Ploeg
Avanti Cycling Team
z.t
103
Jan Kraus
Team Dukla Praha
op 3'19"
104
Fabian Schnaidt
Team Vorarlberg
op 0"
105
Malcom Rudolph
Drapac Cycling
z.t
106
Grischa Janorschke
Team Vorarlberg
z.t
107
Bram Nolten
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
108
William Clarke
Drapac Cycling
z.t
109
Wouter Wippert
Drapac Cycling
z.t
Zhandos Bizhigitov
Continental Team Astana
DNF
Ha Jeon Jung
Seoul Cycling Team
DNF
Jimmi Sorensen
Christina Watches - Kuma
DNF
Andreas Hofer
Team Vorarlberg
DNS
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares