En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Normandie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
25/03
Courseulles-sur-Mer
Le Neubourg
159 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
3u49'37"
2
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
op 4"
3
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
op 6"
4
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
op 7"
5
Dylan Kowalski
op 8"
6
Arvid de Kleijn
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 9"
7
Daragh O'Mahony
z.t
8
Alois Kankovsky
Elkov - Author
op 10"
9
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
z.t
10
Clement Orceau
z.t
11
Jarne Van De Paar
Lotto - Soudal U23
z.t
12
Miguel Bryon
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
13
Dylan Page
IAM Excelsior
z.t
14
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
15
Tom Van Vuchelen
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
16
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
z.t
17
Jannik Steimle
Team Vorarlberg Santic
z.t
18
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
19
Frantisek Sisr
Elkov - Author
z.t
20
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
z.t
21
Alexandre Billon
z.t
22
Florian Maitre
z.t
23
Olav Hjemsaeter
Team Coop
z.t
24
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
z.t
25
Thomas Joseph
Tarteletto - Isorex
z.t
26
Jonas Abrahamsen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
27
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
z.t
28
Henrik Evensen
Joker BMI
z.t
29
Ole Forfang
Joker BMI
z.t
30
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
z.t
31
Michael Carbel Svendgaard
Team Waoo
z.t
32
Maximilien Picoux
z.t
33
Morgan Kneisky
Groupama - FDJ CT
z.t
34
Enzo Bernard
z.t
35
Fabian Lienhard
IAM Excelsior
z.t
36
Dennis van der Horst
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
37
Kobe Goossens
Lotto - Soudal U23
z.t
38
Jordan Levasseur
z.t
39
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg Santic
z.t
40
Brent Van Moer
Lotto - Soudal U23
z.t
41
Connor Swift
Madison Genesis
z.t
42
Nicolas Garbet
z.t
43
Fridtjof Roeinaas
Joker BMI
z.t
44
Robert Kessler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
45
Tanner Putt
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
46
Marijn van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
47
Oivind Lukkedal
Joker BMI
z.t
48
Sonny Bridier
z.t
49
Justin Oien
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
50
Markus Hoelgaard
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
51
Jason van Dalen
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
52
Lars Oreel
Team Dauner | Akkon
z.t
53
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
54
Louis Bendixen
Team Coop
z.t
55
Stef Krul
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
56
Daniel Bligaard
z.t
57
Matis Louvel
z.t
58
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
59
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
60
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
z.t
61
Martin Schäppi
IAM Excelsior
z.t
62
Michal Schlegel
Elkov - Author
z.t
63
Théo Nonnez
Groupama - FDJ CT
z.t
64
Rick Ottema
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
65
Kevin Inkelaar
Groupama - FDJ CT
z.t
66
Marc Dörrie
Team Lotto - Kern Haus
z.t
67
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
68
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
69
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
70
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
71
Andzs Flaksis
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
72
Andreas Vangstad
Joker BMI
z.t
73
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker BMI
z.t
74
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
z.t
75
Ward Vanhoof
Lotto - Soudal U23
z.t
76
Erik Nordsaeter Resell
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
77
Clément Saint Martin
z.t
78
Anders Skaarseth
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
79
Jack Burke
Leopard Pro Cycling
z.t
80
Clément Davy
Groupama - FDJ CT
z.t
81
Jeremy Cornu
z.t
82
Torkil Veyhe
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
83
Julian Lino
z.t
84
Brendan Rhim
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
85
Rasmus Guldhammer
Team Waoo
z.t
86
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Waoo
z.t
87
Joey Walker
Madison Genesis
z.t
88
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
89
Thomas Denis
z.t
90
Romain Bacon
z.t
91
Thomas Champion
z.t
92
Michael Cuming
Madison Genesis
z.t
93
Benjamin Wolfe
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
94
Morten Hulgaard
Team ColoQuick
z.t
95
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
z.t
96
Florian Vermeersch
Lotto - Soudal U23
z.t
97
Luc Wirtgen
Wallonie-Bruxelles Development Team
op 30"
98
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 32"
99
Steffen Munk Christiansen
Team ColoQuick
op 35"
100
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
z.t
101
Christopher Piry
z.t
102
Steven Tronet
z.t
103
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
z.t
104
Jean Lou Watrelot
z.t
105
Maël Boivin
z.t
106
Jelle Donders
Team Dauner | Akkon
z.t
107
Thomas Girard
z.t
108
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
109
David Riviere
z.t
110
Rasmus Bøgh Wallin
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
111
Christian Moberg Jörgensen
Team ColoQuick
z.t
112
Richard Handley
Madison Genesis
z.t
113
Erick Rowsell
Madison Genesis
z.t
114
Thomas Joly
z.t
115
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
116
Jose Manuel Diaz Gallego
Team Vorarlberg Santic
op 58"
117
Johan Langballe
Team Waoo
op 1'06"
118
Tiago Antunes
SEG Racing Academy
op 1'45"
119
Quentin Guex
IAM Excelsior
z.t
120
Joris Vincent
z.t
121
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
z.t
122
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
123
Tom Paquot
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
124
Jonathan McEvoy
Madison Genesis
z.t
125
Lars Saugstad
Uno - X Norwegian Development Team
op 4'06"
126
Yannis Yssaad
op 4'23"
127
Julien Guay
z.t
128
Andre Sotberg
Team Coop
z.t
129
Dominik Bauer
Team Dauner | Akkon
z.t
130
Davide Orrico
Team Vorarlberg Santic
z.t
131
Quentin Guicheteau
z.t
132
Simon Pellaud
IAM Excelsior
z.t
133
Philipp Mamos
Team Dauner | Akkon
z.t
134
Sylvain Moniquet
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
135
Quentin Venner
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
136
Barnabas Peak
SEG Racing Academy
z.t
137
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
138
Johan Price-Pejtersen
Team ColoQuick
z.t
139
Arne De Groote
Tarteletto - Isorex
z.t
140
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
z.t
141
Martin Mortensen
Team Waoo
op 7'10"
142
Silas Clemmensen
Team Waoo
z.t
143
Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
z.t
144
Stein-Erik Eriksen
z.t
145
Antoine Devanne
z.t
146
Kristian Kulset
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
147
Gaëtan Lemoine
op 15'23"
148
Oliver Flautt
op 15'25"
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares