En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de Normandie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
21/03
Aubevoye
Elbeuf
100 km
Result
Standings
1
Yoeri Havik
Cyclingteam De Rijke
2u17'13"
2
Ruslan Tleubayev
Continental Team Astana
z.t
3
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
4
Igor Boev
Itera-Katusha
z.t
5
Eugenio Alafaci
Leopard - Trek Continental Team
z.t
6
Jonathan McEvoy
Endura Racing
z.t
7
Scott Thwaites
Endura Racing
z.t
8
Benoit Drujon
Auber '93
z.t
9
Wesley Kreder
Rabobank CT
z.t
10
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
11
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
12
Tom Devriendt
z.t
13
Steele Von Hoff
Chipotle Development Team
z.t
14
Wouter Wippert
z.t
15
Cyrille Patoux
z.t
16
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
17
Nikita Umerbekov
Continental Team Astana
z.t
18
Gerry Druyts
z.t
19
Jasper Stuyven
Bontrager Livestrong Team
z.t
20
Fabio Silvestre
Leopard - Trek Continental Team
z.t
21
Romain Matheou
Veranda Rideau - Super U
z.t
22
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
z.t
23
Sebastian Lander
Glud & Marstrand - LRO
z.t
24
Giorgio Brambilla
Leopard - Trek Continental Team
z.t
25
Jonas Ahlstrand
Team Cykelcity.se
z.t
26
Nicolas Vereecken
z.t
27
Alphonse Vermote
z.t
28
Louis Verhelst
z.t
29
Daniel McLay
z.t
30
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
31
Robin Chaigneau
Koga Cycling Team
z.t
32
Johan Mombaerts
Auber '93
z.t
33
Michael Olsson
Team Cykelcity.se
z.t
34
Erick Rowsell
Endura Racing
z.t
35
Benoît Sinner
z.t
36
Daniel Summerhill
Chipotle Development Team
z.t
37
Christoph Pfingsten
Cyclingteam De Rijke
z.t
38
Andrei Solomennikov
Itera-Katusha
z.t
39
Bart van Haaren
Koga Cycling Team
z.t
40
Vegard Robinson Bugge
Joker Merida
z.t
41
Tom Scully
Chipotle Development Team
z.t
42
Olivier Hofstetter
Leopard - Trek Continental Team
z.t
43
Philippe Legrand
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
44
Jef Van Meirhaeghe
z.t
45
Alo Jakin
z.t
46
Stig Broeckx
z.t
47
Ian Wilkinson
Endura Racing
z.t
48
Alexandr Pliuschin
Leopard - Trek Continental Team
z.t
49
Gavin Mannion
Bontrager Livestrong Team
z.t
50
Boris Dron
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
51
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
52
Bob Jungels
Leopard - Trek Continental Team
z.t
53
Flavien Maurelet
z.t
54
Mathieu Desniou
z.t
55
Ryan Eastman
Bontrager Livestrong Team
z.t
56
Jimmy Turgis
z.t
57
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
58
Christopher Jennings
Rapha Condor - Sharp
z.t
59
Lars Vierbergen
Koga Cycling Team
z.t
60
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
z.t
61
Oscar Riesebeek
Rabobank CT
z.t
62
Dylan van Baarle
Rabobank CT
z.t
63
Joshua Atkins
Bontrager Livestrong Team
z.t
64
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
65
Guillaume Malle
Veranda Rideau - Super U
z.t
66
Emmanuel van Ruitenbeek
Koga Cycling Team
z.t
67
Stijn Steels
z.t
68
Sjoerd Kouwenhoven
Cyclingteam De Rijke
z.t
69
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
z.t
70
Jonathan Thiré
Auber '93
z.t
71
Arnaud Molmy
Veranda Rideau - Super U
z.t
72
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
73
Robert Partridge
Endura Racing
z.t
74
Jesper Hansen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
75
Edvin Wilsson
Team Cykelcity.se
z.t
76
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
77
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
78
Henrik Abom
Team Cykelcity.se
z.t
79
Thomas Moses
z.t
80
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
z.t
81
Robert Bush
Chipotle Development Team
z.t
82
Richard Lang
Rapha Condor - Sharp
z.t
83
Erwan Brenterch
z.t
84
André Steensen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
85
Lasse Bochmann
Glud & Marstrand - LRO
z.t
86
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
87
Michael Cuming
Rapha Condor - Sharp
z.t
88
Alistair Slater
z.t
89
Romain Delalot
z.t
90
Vladislav Gorbunov
Continental Team Astana
z.t
91
Simon Yates
z.t
92
Freddy Bichot
Veranda Rideau - Super U
z.t
93
Jenning Huizenga
Rabobank CT
z.t
94
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
z.t
95
Kanstantsin Klimiankou
Continental Team Astana
z.t
96
Richard Handley
Rapha Condor - Sharp
z.t
97
Franck Vermeulen
Veranda Rideau - Super U
z.t
98
Philip Lindau
Team Cykelcity.se
z.t
99
Nazar Jumabekov
Continental Team Astana
z.t
100
Maxim Pokidov
Itera-Katusha
z.t
101
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
102
Sebastien Harbonnier
z.t
103
Michael Valgren Andersen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
104
Dion Beukeboom
Cyclingteam De Rijke
z.t
105
Fabio Polazzi
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
106
Alexandr Prishpetnyy
Itera-Katusha
z.t
107
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
108
Christer Rake
Joker Merida
z.t
109
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
110
Romain Combaud
z.t
111
Alexandre Shushemoin
Continental Team Astana
z.t
112
Huub Duyn
Cyclingteam De Rijke
z.t
113
Jim van den Berg
Koga Cycling Team
z.t
114
Andzs Flaksis
Chipotle Development Team
z.t
115
Lachlan David Morton
Chipotle Development Team
z.t
116
Lawson Craddock
Bontrager Livestrong Team
op 16"
117
Bjorn Thurau
Team Europcar
op 51"
118
Alexandre Defretin
z.t
119
Alexis Bodiot
z.t
120
Flavien Dassonville
Auber '93
op 1'30"
121
David Boutville
z.t
122
Jasper De Buyst
Bontrager Livestrong Team
op 0"
123
Frédéric Rangée
op 2'17"
124
Kevin Reza
Team Europcar
op 2'18"
125
Remco Te Brake
Cyclingteam De Rijke
op 2'52"
126
James McCallum
Rapha Condor - Sharp
op 4'39"
127
Owain Doull
z.t
128
Adrian Gjolberg
Joker Merida
op 10'21"
129
Johan Landstrom
Team Cykelcity.se
z.t
130
Kasper Linde Jorgensen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
131
Kjell Van Driessche
op 13'21"
Loïc Barre
DNF
Yoann David
DNF
Alexandre Gratiot
DNF
Joseph Kelly
DNF
Olivier Lefrancois
DNF
Oliver Rossi
Rapha Condor - Sharp
DNF
Svein Erik Vold
Joker Merida
DNF
Gaylord Cumont
Veranda Rideau - Super U
DNQ
George Atkins
DNS
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares