En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Istarsko Proljece-Istrian Spring Trophy
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
12/03
Pazin
Umag
114 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tilen Finkst
Adria Mobil
2u30'41"
2
Davide Persico
Team Colpack Ballan
z.t
3
Arnaud Tendon
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
4
Bartlomiej Proc
Santic-Wibatech
z.t
5
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
6
Mihkel Raim
ATT Investments
z.t
7
Tim Wafler
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
8
Fabian Weiss
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
9
Jonathan Malte Rottmann
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
10
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
z.t
11
Botelho Freitas Daniel Lima
Israel Premier Tech Academy
z.t
12
Iker Bonillo Martin
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
13
Dario Igor Belletta
Jumbo-Visma Development Team
z.t
14
Luka Turkulov
Cycling Team Kranj
z.t
15
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
16
Tim Wollenberg
Santic-Wibatech
z.t
17
Michael Garrison
Hagens Berman Axeon
z.t
18
Pavel Kelemen
ATT Investments
z.t
19
Fernando Tercero Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
20
Francisco Juel Penuela
Israel Premier Tech Academy
z.t
21
Bostjan Murn
Adria Mobil
z.t
22
Marvin Peters
Scorpions Racing Team
z.t
23
Tobias Nolde
P & S Benotti
z.t
24
Jan Christen
Hagens Berman Axeon
z.t
25
Trym Brennsæter
Groupama - FDJ CT
z.t
26
Marvin Hammerschmid
Hrinkow Advarics
z.t
27
Tijmen Graat
Jumbo-Visma Development Team
z.t
28
Anže Skok
Ljubljana Gusto Santic
z.t
29
Fabio Püntener
Bike Team Solothurn
z.t
30
Yago Aguirre Subijana
z.t
31
Alan Hatherly
Cannondale Factory Racing
z.t
32
Thibaud Gruel
Groupama - FDJ CT
z.t
33
Patryk Stosz
Voster Ats Team
z.t
34
Fabio Christen
Q36.5 - Qhubeka
z.t
35
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
36
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
37
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
38
Davide Piganzoli
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
39
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
z.t
40
Francesco Della Lunga
Team Colpack Ballan
z.t
41
Luca Cretti
Team Colpack Ballan
z.t
42
Savelii Laptev
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
43
Piotr Pekala
Santic-Wibatech
z.t
44
Brieuc Rolland
Groupama - FDJ CT
z.t
45
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
z.t
46
Luka Ziherl
Cycling Team Kranj
z.t
47
Simone Bevilacqua
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
48
Colin Savioz
Groupama - FDJ CT
z.t
49
Robin Donze
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
50
Niek Voogt
Scorpions Racing Team
z.t
51
Artem Shmidt
Hagens Berman Axeon
z.t
52
Zachary Walker
z.t
53
Jiri Petrus
ATT Investments
z.t
54
Dario Lillo
Scott Davos MTB Project
z.t
55
Sergio Meris
Team Colpack Ballan
z.t
56
Szymon Tracz
Santic-Wibatech
z.t
57
Jaka Špoljar
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
58
Artur Sowinski
Voster Ats Team
z.t
59
Alastair Mackellar
Israel Premier Tech Academy
z.t
60
Luca Paletti
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
61
Oded Kogut
Israel Premier Tech Academy
z.t
62
Pau Marti Soriano
Israel Premier Tech Academy
z.t
63
Vedad Karic
z.t
64
Natan Gregorcic
Ljubljana Gusto Santic
z.t
65
Darren Rafferty
Hagens Berman Axeon
z.t
66
Jannis Peter
P & S Benotti
z.t
67
Roman Ermakov
z.t
68
Dominik Röber
P & S Benotti
z.t
69
Eddy Le Huitouze
Groupama - FDJ CT
z.t
70
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
71
David Pölzer
z.t
72
Kristijan Koren
Adria Mobil
z.t
73
Mario Gamper
Santic-Wibatech
z.t
74
Silas Köch
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
75
Matic Macek
Ljubljana Gusto Santic
z.t
76
Lennart Voege
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
77
Takumi Yamada
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
78
Tomás Jakoubek
ATT Investments
z.t
79
Tomasz Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
80
Jeppe Aaskov Pallesen
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
81
David Joshua Golliker
Groupama - FDJ CT
z.t
82
Alessandro Monaco
Team Technipes #Inemiliaromagna
z.t
83
Tobias Müller
Rad-Net Osswald
z.t
84
Matteo Ambrosini
Team Colpack Ballan
z.t
85
Linus Rosner
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
86
Matteo Scalco
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
87
Menno Huising
Jumbo-Visma Development Team
z.t
88
Petr Klabouch
ATT Investments
z.t
89
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
90
Jesse Maris
Israel Premier Tech Academy
z.t
91
Cooper Johnson
Hagens Berman Axeon
z.t
92
Luke Wilk
P & S Benotti
z.t
93
Philipp Gebhardt
Rad-Net Osswald
z.t
94
Alessandro Fancellu
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
95
Moritz Czasa
Rad-Net Osswald
z.t
96
Jonas Fabian Messerschmidt
Santic-Wibatech
z.t
97
Luca Martin
Rad-Net Osswald
z.t
98
Filip Chyle
ATT Investments
z.t
99
Moritz Hörandtner
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
100
Alessandro Pinarello
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
101
Tomás Obdrzalek
Elkov - Kasper
z.t
102
Jan Rinklef
Rad-Net Osswald
z.t
103
Alessio Martinelli
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
104
Andrea Garosio
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
105
Jan-Marc Temmen
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
106
Philipp Hofbauer
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
107
Jakob Schmidt
P & S Benotti
z.t
108
Nejc Komac
Cycling Team Kranj
z.t
109
Quint van der Leeuw
Scorpions Racing Team
z.t
110
Gregor Matija Cerne
z.t
111
Martin Messner
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
112
Marco Schrettl
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
113
Martin Nessler
Team Technipes #Inemiliaromagna
z.t
114
Davide Toneatti
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
115
Moritz Kretschy
Rad-Net Osswald
z.t
116
Alexander Hajek
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
117
Gabriele Petrelli
Team Technipes #Inemiliaromagna
z.t
118
Maximilian Kabas
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
119
Bjerring Stinus Kaempe
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
120
Elia Blum
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
121
Piotr Brozyna
Voster Ats Team
z.t
122
Jonathan Bogli
z.t
123
Gašper Otoničar
Cycling Team Kranj
z.t
124
Mihael Stajnar
z.t
125
Nil Aguilera Jorba
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
126
Matteo Groß
Tudor Pro Cycling Team U23
z.t
127
Daniel Eichinger
Hrinkow Advarics
z.t
128
Pietro Mattio
Jumbo-Visma Development Team
z.t
129
Luca Jenni
z.t
130
Raphael Hammerschmid
Hrinkow Advarics
z.t
131
Edward Ravasi
Hrinkow Advarics
z.t
132
Alessio Nieri
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
133
Matic Zumer
z.t
134
Filip Reha
Elkov - Kasper
z.t
135
Damian Papierski
Voster Ats Team
op 25"
136
David Martin Romero
EOLO - Kometa Cycling Team
op 28"
137
Matthias Erlacher
op 38"
Daniel Auer
WSA KTM Gras p/b Leomo
DNF
Adrian Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Matteo Constant
DNF
Jo Hashikawa
Ef Education - Nippo Development Team
DNF
Jernej Hribar
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Primož KirbiŠ
DNF
Stefan Kovac
DNF
Martin Legovic
DNF
Grega Podlesnik
Cycling Team Kranj
DNF
Bartosz Rudyk
Voster Ats Team
DNF
Orken Slamzhanov
Astana Qazaqstan Development Team
DNF
Jan Sommer
KA BOOM - Krapf
DNF
Maxim Taraskin
Astana Qazaqstan Development Team
DNF
Lucas van de Vosse
Scorpions Racing Team
DNF
Emanuele Ansaloni
Team Technipes #Inemiliaromagna
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares