En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Feminin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
28/05
Varnsdorf
Krásná Lípa
114.6 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Olha Kulynych
Duolar - Chevalmeire
9u33'22"
2
Dominika Wlodarczyk
Mat Atom Deweloper Wroclaw
op 11"
3
Eliška Kvasničková
op 41"
4
Julia Kopecky
AG Insurance - NXTG U23 Team
op 56"
5
Chloé Charpentier
Team Grand-Est Komugi La Fabrique
op 1'27"
6
Urska Pintar
BTC City Ljubljana Scott
op 1'36"
7
Francesca Tommasi
op 1'50"
8
Esmée Gielkens
Lotto Dstny Ladies
op 1'52"
9
Mijntje Geurts
Lotto Dstny Ladies
op 1'55"
10
Renée Van Hout
op 1'57"
11
Eline Jansen
op 2'03"
12
Mirre Knaven
AG Insurance - NXTG U23 Team
op 2'05"
13
Sara Casasola
Born To Win - Zhiraf - G20
op 2'11"
14
Quinty Van De Guchte
Lotto Dstny Ladies
op 2'25"
15
Femke De Vries
GT Krush Rebellease Pro Cycling
op 2'37"
16
Fernanda Yapura
Team Grand-Est Komugi La Fabrique
op 2'41"
17
Katarzyna Wilkos
Mat Atom Deweloper Wroclaw
op 2'53"
18
Tjaša Sušnik
BTC City Ljubljana Scott
op 2'56"
19
Githa Michiels
Belgium
op 3'07"
20
Marieke Meert
Belgium
op 3'21"
21
Malwina Mul
Mat Atom Deweloper Wroclaw
op 4'20"
22
Angela Oro
Team Mendelspeck
op 5'17"
23
Laury Milette
Team Grand-Est Komugi La Fabrique
op 5'27"
24
Denisa Slámová
op 5'45"
25
Maureen Arens
AG Insurance - NXTG U23 Team
z.t
26
Audrey De Keersmaeker
Belgium
op 5'47"
27
Emma Redaelli
UAE Development Team
op 6'06"
28
Tiffany Keep
op 6'18"
29
Marita Jensen
op 6'22"
30
Noëlle Rüetschi
AG Insurance - NXTG U23 Team
op 6'24"
31
Rotem Gafinovitz
Hess Cycling Team
op 6'42"
32
Monica Castagna
Team Mendelspeck
op 6'44"
33
Laura Verdonschot
Belgium
op 6'53"
34
Jesse Vandenbulcke
Belgium
op 6'58"
35
Nela Slaniková
op 8'00"
36
Kristýna Burlová
Lotto Dstny Ladies
op 9'04"
37
Yana Mialitsina
Born To Win - Zhiraf - G20
op 9'09"
38
Anne Knijnenburg
op 9'20"
39
Monika Brzezna
Mat Atom Deweloper Wroclaw
op 9'21"
40
Antonia Gröndahl
Duolar - Chevalmeire
op 9'43"
41
Bodine Vollering
op 9'55"
42
Maja Winther Brandt
op 10'05"
43
Cleo Kiekens
Duolar - Chevalmeire
op 10'25"
44
Beatrice Caudera
UAE Development Team
op 10'43"
45
Lea Fuchs
Born To Win - Zhiraf - G20
op 10'57"
46
Kiara Lylyk
op 11'18"
47
Nikola Bajgerova
Mat Atom Deweloper Wroclaw
op 13'23"
48
Sterre Vervloet
Lotto Dstny Ladies
op 14'21"
49
Anneke Dijkstra
GT Krush Rebellease Pro Cycling
op 14'22"
50
Patricie Srnská
op 14'35"
51
Sanne Van Heel
op 15'59"
52
Eline Van Rooijen
AG Insurance - NXTG U23 Team
op 16'03"
53
Oliwia Majewska
op 16'07"
54
Barbora Němcová
op 16'10"
55
Febe Jooris
AG Insurance - NXTG U23 Team
op 16'56"
56
Iris Timmermans
op 17'14"
57
Wendy Oosterwoud
op 18'35"
58
Manon De Boer
op 19'04"
59
Iris Schultinga
op 20'06"
60
Coline Raby
Hess Cycling Team
op 20'14"
61
Victoire Joncheray
Team Grand-Est Komugi La Fabrique
op 20'19"
62
Anniek Mos
GT Krush Rebellease Pro Cycling
op 20'23"
63
Fabienne Buri
Team Grand-Est Komugi La Fabrique
op 20'29"
64
Hannah van Boven
op 20'54"
65
Julie Brouwers
Belgium
op 21'01"
66
Nika Bobnar
BTC City Ljubljana Scott
op 22'12"
67
Martina Sanfilippo
Team Mendelspeck
op 22'33"
68
Jana Dobbelaere
Duolar - Chevalmeire
op 22'36"
69
Nika Mialitsina
Born To Win - Zhiraf - G20
op 22'42"
70
Jenaya Francis
op 22'45"
71
Jana Milec Jiřincová
op 25'23"
72
Henrietta Alice McWilliam
Hess Cycling Team
op 26'46"
73
Patricie Müllerová
op 26'59"
74
Rixt Hoogland
op 27'14"
75
Akvile Gedraityte
op 27'17"
76
Tereza Medvedova
op 28'11"
77
Aikaterini Eleftheriadou
op 28'38"
78
Caroline Schad
z.t
79
Sandra Geyer
op 28'48"
80
Lieke van Zeelst
GT Krush Rebellease Pro Cycling
op 29'03"
81
Barbora Svrckova
op 29'29"
82
Annika Liehner
Hess Cycling Team
op 29'35"
83
Annika Schelb
op 29'36"
84
Nicole Hartychová
op 30'40"
85
Amelie Zimmermann
op 33'53"
86
Fleur Smith
op 37'14"
87
Karlijn Koops
op 38'33"
88
Johanna Koerner
op 40'08"
89
Lola Bryson-Boe
op 41'52"
90
Francesca Pisciali
Team Mendelspeck
op 53'13"
91
Barbora Jerabkova
Brilon Racing Team MB
op 59'57"
92
Tiree Robinson
op 1u00'56"
93
Txell Claret I Bonmati
Hess Cycling Team
op 1u05'58"
Inez Beijer
DNF
Jitka Cabelicka
Gapp System - Kolofix MTB Racing Team
DNF
Mieke Docx
Lotto Dstny Ladies
DNF
Nora Entius
DNF
Sara Fiorin
UAE Development Team
DNF
Dorka Jordan
DNF
Paulien Koster
DNF
Agata Kowalska
Mat Atom Deweloper Wroclaw
DNF
Giulia Luciani
Born To Win - Zhiraf - G20
DNF
Heather Mayer
DNF
Arenda Middendorp
DNF
Nikola Noskova
Massi Tactic Women's Team
DNF
Amalie Nybroe
DNF
Lotte Popelier
Duolar - Chevalmeire
DNF
Simona Spesna
JB Brunex Superior Factory Racing
DNF
Lea Stern
Team Grand-Est Komugi La Fabrique
DNF
Tereza Vanickova
Brilon Racing Team MB
DNF
Miriam Zeise
DNF
Maaike de Heij
DNF
Meike Uiterwijk Winkel
GT Krush Rebellease Pro Cycling
DNS
Viktoria Marschnerová
DNF
Gaia Tormena
UAE Development Team
DNF
Nada Voracova
DNF
Marissa Baks
GT Krush Rebellease Pro Cycling
DNS
Beatrice Pozzobon
Team Mendelspeck
DNS
Sian Botteley
OTL
Eliska Drbohlavova
OTL
Adriana Marschnerová
OTL
Charlotte Clarke
Hess Cycling Team
DNF
Estelle De Jong
DNF
Eliška Grulichová
DNF
Katerina Hladikova
Brilon Racing Team MB
DNF
Ida Mechlenborg Krum
DNF
Jarmila Machacova
DNF
Ellie Parry
DNF
Adéla Pernická
DNF
Lauren Perry
UAE Development Team
DNF
Ema Pirs
BTC City Ljubljana Scott
DNF
Ruth Shier
DNF
Reinet van der Wal
DNF
Maia Barclay
OTL
Georgia Simpson
OTL
Adrienn Szabo
OTL
Carla Tusint
OTL
Dannielle Watkinson
OTL
Hana Zumer
BTC City Ljubljana Scott
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares