En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Eurométropole
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
30/09
Obigies
Mont-Saint-Aubert
7.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
11'23"
2
Martijn Keizer
TEAMLottoNL - Jumbo
op 3"
3
Matthias Brandle
IAM Cycling
op 12"
4
Dries Devenyns
IAM Cycling
op 15"
5
Reto Hollenstein
IAM Cycling
op 17"
6
Olivier Pardini
Verandas Willems Cycling Team
z.t
7
Johan Le Bon
FDJ
op 18"
8
Tom Bohli
BMC Racing Team
op 19"
9
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
op 20"
10
Anton Vorobyev
Katusha
op 21"
11
Manuele Boaro
Tinkoff - Saxo
op 23"
12
Sean De Bie
Lotto - Soudal
op 25"
13
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
op 28"
14
Tom Van Asbroeck
TEAMLottoNL - Jumbo
op 29"
15
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
16
Viktor Manakov
Leopard Development Team
op 30"
17
Matthieu Ladagnous
FDJ
op 32"
18
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
op 34"
19
Gaetan Bille
Verandas Willems Cycling Team
z.t
20
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 36"
21
Mike Teunissen
TEAMLottoNL - Jumbo
op 38"
22
Daniel McLay
Bretagne - Séché Environnement
op 39"
23
Twan Castelijns
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
24
Dimitri Claeys
Verandas Willems Cycling Team
op 40"
25
Victor Campenaerts
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
26
Nils Politt
Katusha
op 41"
27
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
z.t
28
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
op 42"
29
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
op 43"
30
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
31
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
op 44"
32
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 45"
33
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
34
Julien Antomarchi
Roubaix Lille Metropole
z.t
35
Sondre Holst Enger
IAM Cycling
op 47"
36
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
37
Maarten Wynants
TEAMLottoNL - Jumbo
op 48"
38
Fredrik Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
z.t
39
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
op 49"
40
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
z.t
41
Christophe Premont
Verandas Willems Cycling Team
op 51"
42
Kristian Haugaard Jensen
Leopard Development Team
op 52"
43
Maurits Lammertink
Roompot Oranje Peloton
z.t
44
Maxim Belkov
Katusha
z.t
45
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 53"
46
Marc Fournier
FDJ
z.t
47
Pim Ligthart
Lotto - Soudal
z.t
48
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
z.t
49
Olivier Le Gac
FDJ
z.t
50
Stig Broeckx
Lotto - Soudal
op 54"
51
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
52
Jan Dieteren
Leopard Development Team
op 55"
53
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
54
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
op 56"
55
Alexander Krieger
Leopard Development Team
z.t
56
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
57
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 57"
58
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 59"
59
Serge Pauwels
MTN - Qhubeka
z.t
60
Thierry Hupond
Team Giant - Alpecin
z.t
61
Florian Sénéchal
Cofidis
op 1'00"
62
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
63
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Liam Bertazzo
SouthEast
op 1'01"
65
Matthieu Boulo
Bretagne - Séché Environnement
z.t
66
Stef Van Zummeren
Verandas Willems Cycling Team
z.t
67
Giuseppe Fonzi
SouthEast
z.t
68
Maxime Cam
Bretagne - Séché Environnement
op 1'02"
69
Laurent Vandenbak
Leopard Development Team
op 1'03"
70
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
71
Tim De Troyer
Wanty - Groupe Gobert
z.t
72
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'04"
73
Tom Stamsnijder
Team Giant - Alpecin
op 1'05"
74
Floris Gerts
BMC Racing Team
op 1'06"
75
Rob Ruijgh
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
76
Simon Pellaud
IAM Cycling
z.t
77
Alphonse Vermote
Vastgoedservice - Golden Palace
op 1'08"
78
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
z.t
79
Florent Pereira
Ag2r - La Mondiale
op 1'09"
80
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 1'10"
81
Matteo Tosatto
Tinkoff - Saxo
z.t
82
Marc Sarreau
FDJ
z.t
83
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
z.t
84
Mirko Tedeschi
SouthEast
z.t
85
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
op 1'11"
86
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
op 1'12"
87
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
88
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
op 1'13"
89
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles
z.t
90
Sander Cordeel
Vastgoedservice - Golden Palace
op 1'14"
91
Adrien Petit
Cofidis
z.t
92
Antwan Tolhoek
Tinkoff - Saxo
op 1'15"
93
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
94
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
op 1'17"
95
Robin Stenuit
Wanty - Groupe Gobert
z.t
96
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
97
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 1'18"
98
Murilo Antonio Fischer
FDJ
z.t
99
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
z.t
100
Franck Bonnamour
Bretagne - Séché Environnement
op 1'19"
101
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
102
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles
z.t
103
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
op 1'20"
104
Niels De Rooze
Veranclassic - Ekoi
z.t
105
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
106
Gerry Druyts
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
107
Thomas Wertz
Wallonie Bruxelles
op 1'21"
108
Elie Gesbert
FDJ
op 1'22"
109
Dennis Coenen
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
110
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'23"
111
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
op 1'24"
112
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
113
Theo Bos
MTN - Qhubeka
op 1'27"
114
Joeri Calleeuw
Verandas Willems Cycling Team
z.t
115
Rudiger Selig
Katusha
op 1'29"
116
Kenny Dehaes
Lotto - Soudal
op 1'30"
117
Andrea Dal Col
SouthEast
z.t
118
Ludwig De Winter
Wallonie Bruxelles
op 1'31"
119
Jordi Van Dingenen
Vastgoedservice - Golden Palace
op 1'34"
120
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
z.t
121
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
op 1'35"
122
Michael Gogl
Tinkoff - Saxo
op 1'36"
123
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
z.t
124
Lorrenzo Manzin
FDJ
op 1'37"
125
Dieter Bouvry
Roubaix Lille Metropole
op 1'38"
126
Danilo Napolitano
Wanty - Groupe Gobert
op 1'39"
127
Massimo Morabito
Leopard Development Team
op 1'40"
128
Dries De Bondt
Verandas Willems Cycling Team
op 1'41"
129
Antoine Leleu
Veranclassic - Ekoi
op 1'42"
130
Jelle Goderis
Veranclassic - Ekoi
op 1'43"
131
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
op 1'44"
132
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
z.t
133
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
134
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'45"
135
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
136
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
op 1'49"
137
Marco König
Leopard Development Team
z.t
138
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
139
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Ekoi
op 1'50"
140
Raymond Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
141
Julien Van den Brande
Veranclassic - Ekoi
z.t
142
Jonas Ahlstrand
Cofidis
op 1'51"
143
Jayde Julius
MTN - Qhubeka
op 1'53"
144
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
z.t
145
Reinier Honig
Roompot Oranje Peloton
op 1'57"
146
Alexander Geuens
Lotto - Soudal U23
op 1'59"
147
Jakub Mareczko
SouthEast
z.t
148
Eugert Zhupa
SouthEast
op 2'00"
149
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
op 2'07"
150
Caleb Fairly
Team Giant - Alpecin
z.t
151
Felix Pouilly
Roubaix Lille Metropole
op 2'08"
152
Edwig Cammaerts
Veranclassic - Ekoi
z.t
153
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
op 2'12"
154
Michael Van Staeyen
Cofidis
op 2'14"
155
Timothy Stevens
Vastgoedservice - Golden Palace
op 2'18"
156
Barry Markus
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
157
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
158
Martial Roman
Veranclassic - Ekoi
op 2'24"
159
Justin Jules
Veranclassic - Ekoi
op 2'26"
160
Louis Verhelst
Cofidis
op 2'30"
161
Emiel Wastyn
Verandas Willems Cycling Team
op 3'01"
162
Marco Haller
Katusha
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares