En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Eurométropole
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
03/10
Château d'Estaimbourg
Nieuwpoort
174 km
Result
Standings
Points
1
Arnaud Démare
FDJ.fr
3u46'28"
2
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
3
Theo Bos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
4
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Shimano
z.t
5
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
6
Jerome Kerf
Color Code - Biowanze
z.t
7
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
8
Mickael Delage
FDJ.fr
z.t
9
Roy Jans
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
10
Rudiger Selig
Katusha
z.t
11
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
12
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
13
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
14
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
15
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
16
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step
z.t
17
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
18
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
19
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
20
Andrew Ydens
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
21
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
z.t
22
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Jelle Mannaerts
Verandas Willems
z.t
24
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
25
Jonas Vangenechten
Lotto - Belisol Team
z.t
26
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
27
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
z.t
28
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
29
Gaetan Pons
Color Code - Biowanze
z.t
30
Emiel Wastyn
Verandas Willems
z.t
31
Sébastien Hinault
IAM Cycling
z.t
32
Tom Goovaerts
Veranclassic - Doltcini
z.t
33
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
34
Xandro Meurisse
Lotto - Belisol Team
z.t
35
Sebastien Carabin
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
36
Martijn Tusveld
Belkin Pro Cycling Team
z.t
37
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
38
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
39
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
40
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
41
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
42
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step
z.t
43
Dylan van Baarle
Garmin - Sharp
z.t
44
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
45
Morgan Lamoisson
Team Europcar
z.t
46
Taruia Frantz Krainer
Team Europcar
z.t
47
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step
z.t
48
Alexander Porsev
Katusha
z.t
49
Sondre Holst Enger
IAM Cycling
z.t
50
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
51
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
z.t
52
Tiesj Benoot
Lotto - Belisol Team
z.t
53
Karsten Kroon
Tinkoff - Saxo
z.t
54
Vegard Breen
Lotto - Belisol Team
z.t
55
Jack Bauer
Garmin - Sharp
z.t
56
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
op 9"
57
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
op 13"
58
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
59
Sébastien Chavanel
FDJ.fr
z.t
60
Tom Veelers
Team Giant - Shimano
op 30"
61
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
op 36"
62
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
op 38"
63
Gaetan Bille
Verandas Willems
z.t
64
Jean-Albert Carnevali
Verandas Willems
z.t
65
Sam Lennertz
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
66
Thomas De Gendt
Omega Pharma - Quick Step
z.t
67
Björn Leukemans
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
68
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
69
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step
op 45"
70
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
71
Stijn Vandenbergh
Omega Pharma - Quick Step
z.t
72
Jeff Peelaers
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
73
Jan Ghyselinck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
74
Florent Delfosse
Color Code - Biowanze
z.t
75
Bob Schoonbroodt
Veranclassic - Doltcini
z.t
76
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Doltcini
z.t
77
Ludwig De Winter
Color Code - Biowanze
z.t
78
Maximilien Picoux
Color Code - Biowanze
z.t
79
Rob Ruijgh
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
80
Dylan Girdlestone
Garmin - Sharp
z.t
81
Jonathan Hivert
Belkin Pro Cycling Team
z.t
82
Kurt Geysen
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
83
Nick Wynants
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
84
Floris Smeyers
Verandas Willems
z.t
85
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
86
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
87
Frédéric Amorison
Wallonie Bruxelles
z.t
88
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
89
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
90
Claudio Imhof
IAM Cycling
z.t
91
Alphonse Vermote
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
92
Bert De Backer
Team Giant - Shimano
z.t
93
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
z.t
94
Maxime Vekeman
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
95
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
z.t
96
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
z.t
97
Arnaud Geronboux
Color Code - Biowanze
z.t
98
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
99
Jasper De Buyst
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
100
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
101
Sander Cordeel
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
102
Alexander Cools
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
103
Sean De Bie
Lotto - Belisol Team
z.t
104
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
105
Thomas Wertz
Color Code - Biowanze
z.t
106
Olivier Pardini
Verandas Willems
z.t
107
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
z.t
108
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Doltcini
z.t
109
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
110
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
z.t
111
Alexandre Seny
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
112
Glenn Vandemaele
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
113
Jeremy Cornu
Team Europcar
z.t
114
Rick Ottema
Veranclassic - Doltcini
z.t
115
Dan Craven
Team Europcar
z.t
116
Tom Stamsnijder
Team Giant - Shimano
z.t
117
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
z.t
118
Marcel Kittel
Team Giant - Shimano
op 1'41"
119
Martin Velits
Omega Pharma - Quick Step
op 0"
120
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
op 3'00"
121
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
z.t
122
Marc Sarreau
FDJ.fr
z.t
123
Thierry Hupond
Team Giant - Shimano
z.t
124
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
125
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
126
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
127
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
op 3'12"
128
Roy Curvers
Team Giant - Shimano
op 0"
129
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
op 3'33"
130
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
131
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
132
Koen de Kort
Team Giant - Shimano
z.t
133
Niki Terpstra
Omega Pharma - Quick Step
z.t
134
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
135
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
z.t
136
Benjamin Lemontagner
Bretagne - Séché Environnement
z.t
137
Franck Bonnamour
Bretagne - Séché Environnement
z.t
138
Bjorn Thurau
Team Europcar
z.t
139
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
z.t
140
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
141
Nathan Brown
Garmin - Sharp
z.t
142
Romain Zingle
Cofidis
z.t
143
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
144
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
145
Adrien Petit
Cofidis
z.t
146
Ian Vansumere
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
147
Lasse Norman Hansen
Garmin - Sharp
z.t
148
William Bonnet
FDJ.fr
z.t
149
Romain Cardis
Team Europcar
z.t
150
Sander Armée
Lotto - Belisol Team
z.t
151
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
z.t
152
Antoine Leleu
Color Code - Biowanze
op 3'39"
153
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
op 4'27"
154
Laurent Mangel
FDJ.fr
op 4'36"
155
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
156
Darijus Dzervus
Veranclassic - Doltcini
op 4'55"
157
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
z.t
158
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
op 5'28"
159
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
160
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
z.t
161
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
z.t
162
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
z.t
163
Jean-Lou Paiani
Roubaix Lille Metropole
z.t
164
Quentin Bertholet
Wallonie Bruxelles
z.t
165
Joeri Stallaert
Veranclassic - Doltcini
op 7'04"
166
Nicolas Vereecken
Verandas Willems
z.t
167
Christophe Laporte
Cofidis
op 7'22"
168
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
169
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 7'46"
170
Kevin Peeters
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
171
Jonathan Baratto
T.Palm - Pôle Continental Wallon
op 8'45"
172
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
173
Martin Wesemann
MTN - Qhubeka
z.t
174
Kenneth Vanbilsen
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 9'27"
175
Tim De Troyer
Team Wanty - Groupe Gobert
op 11'21"
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
DNF
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
DNF
Marco Haller
Katusha
DNF
Willem Wauters
Verandas Willems
DNF
Wouter Mol
Veranclassic - Doltcini
DNS
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares