En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour of Beijing
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
12/10
Huairou
Yanqing Gui Chuan Square
201.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Nacer Bouhanni
FDJ.fr
9u20'13"
2
Thor Hushovd
BMC Racing Team
z.t
3
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
op 1"
4
Willem Wauters
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 3"
5
Luka Mezgec
Team Argos - Shimano
op 4"
6
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
7
Chad Beyer
Champion System Pro Cycling Team
op 5"
8
Nikolas Maes
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 6"
9
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
10
Olivier Kaisen
Lotto - Belisol Team
op 7"
11
Ryota Nishizono
Champion System Pro Cycling Team
op 9"
12
Alessandro Petacchi
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 10"
13
Jonas Vangenechten
Lotto - Belisol Team
z.t
14
Rudiger Selig
Katusha
z.t
15
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
z.t
16
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
17
Matti Breschel
Team Saxo - Tinkoff
z.t
18
Elia Viviani
Cannondale
z.t
19
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Wouter Mol
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
21
Aleksey Tsatevich
Katusha
z.t
22
Kenny Robert van Hummel
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
23
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
24
Moreno Hofland
Belkin Pro Cycling Team
z.t
25
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
27
Marco Haller
Katusha
z.t
28
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
29
Mathew Hayman
Sky Procycling
z.t
30
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
31
Dominique Rollin
FDJ.fr
z.t
32
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
z.t
33
Anthony Roux
FDJ.fr
z.t
34
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Dominik Nerz
BMC Racing Team
z.t
36
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
37
Michael Rogers
Team Saxo - Tinkoff
z.t
38
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
39
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
40
Jan Bakelants
Radioshack - Leopard
z.t
41
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
42
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
43
Danilo Hondo
Radioshack - Leopard
z.t
44
George Bennett
Radioshack - Leopard
z.t
45
Daniel Martin
Garmin - Sharp
z.t
46
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
47
Nelson Oliveira
Radioshack - Leopard
z.t
48
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
49
Jos van Emden
Belkin Pro Cycling Team
z.t
50
Marc Goos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
51
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
52
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
z.t
53
David Lopez Garcia
Sky Procycling
z.t
54
Chan Jae Jang
Champion System Pro Cycling Team
z.t
55
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
56
Maarten Neyens
Lotto - Belisol Team
z.t
57
Tom Veelers
Team Argos - Shimano
z.t
58
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
59
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
61
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
62
Cheng Ji
Team Argos - Shimano
z.t
63
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
64
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
65
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
66
Pengda Jiao
Champion System Pro Cycling Team
z.t
67
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
69
Barry Markus
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
70
Francesco Gavazzi
Astana Pro Team
z.t
71
Jonas Ahlstrand
Team Argos - Shimano
z.t
72
Tom Leezer
Belkin Pro Cycling Team
z.t
73
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
74
Maurits Lammertink
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
75
Matthias Krizek
Cannondale
z.t
76
Juan Antonio Flecha Giannoni
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
77
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
78
Gang Xu
Champion System Pro Cycling Team
z.t
79
Rory Sutherland
Team Saxo - Tinkoff
z.t
80
Mikhail Ignatyev
Katusha
z.t
81
Christopher Butler
Champion System Pro Cycling Team
z.t
82
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
83
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
84
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
85
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Johan Le Bon
FDJ.fr
z.t
87
Hayden Roulston
Radioshack - Leopard
z.t
88
Matthew Busche
Radioshack - Leopard
z.t
89
Damiano Caruso
Cannondale
z.t
90
Ivan Basso
Cannondale
z.t
91
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
92
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
93
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
94
Bernhard Eisel
Sky Procycling
z.t
95
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
96
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
97
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
98
Rui Alberto Costa Da Faria
Movistar Team
z.t
99
Michel Koch
Cannondale
z.t
100
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
101
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
102
Larry Warbasse
BMC Racing Team
z.t
103
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
z.t
104
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
z.t
105
Bob Jungels
Radioshack - Leopard
z.t
106
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
z.t
107
Jack Bauer
Garmin - Sharp
z.t
108
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
109
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
110
Daniele Ratto
Cannondale
z.t
111
Marco Pinotti
BMC Racing Team
z.t
112
Jérémy Roy
FDJ.fr
z.t
113
Manuele Boaro
Team Saxo - Tinkoff
z.t
114
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
115
Stijn Vandenbergh
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
116
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
117
Evan Huffman
Astana Pro Team
z.t
118
Joe Dombrowski
Sky Procycling
z.t
119
Simone Ponzi
Astana Pro Team
z.t
120
Carlos Verona Quintanilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
121
Richie Porte
Sky Procycling
z.t
122
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
123
Thomas Peterson
Team Argos - Shimano
z.t
124
Tobias Ludvigsson
Team Argos - Shimano
z.t
125
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
z.t
126
Michal Golas
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
127
Matthew Brammeier
Champion System Pro Cycling Team
z.t
128
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
129
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
130
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
131
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
132
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
133
Albert Timmer
Team Argos - Shimano
z.t
134
Joshua Edmondson
Sky Procycling
z.t
135
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
z.t
136
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
137
Ian Boswell
Sky Procycling
z.t
138
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
139
Stephen Cummings
BMC Racing Team
z.t
140
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
op 53"
141
Luca Wackermann
Lampre - Merida
op 56"
142
Jacob Rathe
Garmin - Sharp
op 1'02"
143
Takashi Miyazawa
Team Saxo - Tinkoff
z.t
144
Yan Dong Xing
Team Argos - Shimano
op 1'27"
145
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'51"
146
Jay McCarthy
Team Saxo - Tinkoff
z.t
147
Massimo Graziato
Lampre - Merida
op 2'13"
148
Biao Liu
Champion System Pro Cycling Team
op 2'18"
149
Borut Bozic
Astana Pro Team
op 3'32"
150
Andrea Palini
Lampre - Merida
op 4'16"
151
Sander Cordeel
Lotto - Belisol Team
op 4'24"
152
Davide Cimolai
Lampre - Merida
op 6'39"
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares