En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Grand Prix de Wallonie
Result
1
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
5u14'28"
2
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
3
Warren Barguil
Team Fortuneo - Samsic
z.t
4
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
5
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
6
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
op 5"
7
Jonathan Hivert
Direct Energie
op 7"
8
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
9
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
z.t
10
Sean Bennett
Hagens Berman Axeon
op 8"
11
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 12"
12
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
13
João Almeida
Hagens Berman Axeon
op 14"
14
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
op 16"
15
Odd Christian Eiking
Team Wanty - Groupe Gobert
op 23"
16
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
op 26"
17
Rui Filipe Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
op 27"
18
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
op 47"
19
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
20
Jérémy Maison
Team Fortuneo - Samsic
op 51"
21
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
op 54"
22
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 59"
23
Patrick Müller
Vital Concept Cycling Club
z.t
24
Julien Simon
Cofidis
z.t
25
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'03"
26
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'28"
27
Anthony Perez
Cofidis
op 1'34"
28
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'37"
29
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
30
Adam Lewis
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
31
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Mathias De Witte
Veranda's Willems - Crelan
z.t
33
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
34
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
z.t
35
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
36
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
37
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
38
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
39
Nicolas Prodhomme
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
41
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
42
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
z.t
43
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
44
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
45
Brian Nauleau
Direct Energie
op 1'43"
46
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
47
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
op 2'07"
48
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
op 2'24"
49
Jimmy Turgis
Cofidis
op 2'28"
50
Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
51
Tom Van Vuchelen
AGO - Aqua Service
z.t
52
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2'32"
53
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
op 2'34"
54
Steven Tronet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
55
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
56
Anthony Turgis
Cofidis
op 2'39"
57
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
op 2'42"
58
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
59
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
op 2'59"
60
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
op 3'06"
61
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 3'13"
62
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
op 3'16"
63
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 3'19"
64
Tom Wirtgen
WB Veranclassic Aquality Protect
op 3'21"
65
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'26"
66
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
67
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
op 3'33"
68
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
op 4'27"
69
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
op 7'13"
70
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
op 7'16"
71
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
72
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
73
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
74
Ruben Scheire
Tarteletto - Isorex
z.t
75
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
76
Arthur Pagnaer
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
77
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
78
Yorick Slagmulders
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
79
Felix Dopchie
AGO - Aqua Service
z.t
80
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
81
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
82
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
83
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
84
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
85
Simon Sellier
Direct Energie
op 7'21"
86
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
z.t
87
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 7'39"
88
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
op 7'48"
89
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
op 9'56"
90
Laurent Didier
Trek - Segafredo
op 12'01"
91
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
92
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
93
David Boucher
Tarteletto - Isorex
z.t
94
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
95
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
96
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
97
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
z.t
98
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
z.t
99
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
100
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
101
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
102
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
z.t
103
Thomas Petit
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
104
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
105
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
106
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
107
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
108
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
109
Michael Rice
Hagens Berman Axeon
z.t
110
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
111
Johan Le Bon
Vital Concept Cycling Club
z.t
112
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
z.t
113
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
114
Senne Leysen
Veranda's Willems - Crelan
z.t
115
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
116
Jonathan Brown
Hagens Berman Axeon
z.t
117
Maikel Zijlaard
Hagens Berman Axeon
z.t
118
Axel Journiaux
Direct Energie
z.t
119
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
120
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
op 12'10"
121
Vincent De Sy
T.Palm Pole Continental Wallon
op 15'09"
Charlie Arimont
AGO - Aqua Service
DNF
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
DNF
Jerome Cousin
Direct Energie
DNF
Gordon De Winter
AGO - Aqua Service
DNF
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Niklas Eg
Trek - Segafredo
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Florian Vachon
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Zico Waeytens
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
DNF
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
DNF
William Elliott
T.Palm Pole Continental Wallon
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
Info
Parcours
Result
Palmares