En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
10/08
Bukowina Resort
Bukowina Tatrzanska
136.6 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Michal Kwiatkowski
Team Sky
24u23'54"
2
Simon Yates
Mitchelton - Scott
op 15"
3
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
op 20"
4
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
op 24"
5
Dylan Teuns
BMC Racing Team
op 27"
6
Georg Preidler
Groupama - FDJ
op 31"
7
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
op 32"
8
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
op 40"
9
Sam Oomen
Team Sunweb
op 42"
10
Fabio Aru
UAE Team Emirates
op 44"
11
Enrico Gasparotto
Bahrein - Merida
op 46"
12
Richard Carapaz
Movistar Team
op 49"
13
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 1'29"
14
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
op 1'32"
15
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 1'51"
16
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
op 2'00"
17
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
op 2'01"
18
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
op 2'03"
19
Laurens De Plus
Quick Step Floors
op 2'04"
20
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 2'14"
21
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
op 2'15"
22
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
op 2'40"
23
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 2'53"
25
Ben O'Connor
Team Dimension Data
op 2'56"
26
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
op 2'57"
27
José Herrada Lopez
Cofidis
op 3'00"
28
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 3'33"
29
Dries Devenyns
Quick Step Floors
op 3'42"
30
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
op 3'58"
31
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
op 4'01"
32
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 4'28"
33
Davide Villella
Astana Pro Team
op 4'41"
34
Stephane Rossetto
Cofidis
op 4'59"
35
Eros Capecchi
Quick Step Floors
op 5'34"
36
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 6'15"
37
Sander Armée
Lotto - Soudal
op 7'20"
38
Pavel Sivakov
Team Sky
op 8'15"
39
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
op 9'24"
40
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 10'14"
41
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
op 10'22"
42
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 12'06"
43
Domen Novak
Bahrein - Merida
op 12'35"
44
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
op 13'45"
45
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
op 13'54"
46
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
op 14'24"
47
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 14'27"
48
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
op 14'30"
49
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
50
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
op 14'54"
51
Scott Davies
Team Dimension Data
op 15'01"
52
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
op 15'13"
53
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
op 16'09"
54
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
op 16'22"
55
Danilo Wyss
BMC Racing Team
op 16'48"
56
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 17'16"
57
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 18'49"
58
Mark Padun
Bahrein - Merida
op 19'07"
59
Hector Carretero
Movistar Team
op 19'10"
60
Rohan Dennis
BMC Racing Team
op 19'13"
61
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
op 19'21"
62
Salvatore Puccio
Team Sky
op 21'33"
63
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
op 22'45"
64
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
op 24'13"
65
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
op 24'41"
66
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
op 25'28"
67
Roman Kreuziger
Mitchelton - Scott
op 25'48"
68
Louis Vervaeke
Team Sunweb
op 26'24"
69
Maciej Paterski
Wibatech Merx 7R
op 26'39"
70
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
op 27'11"
71
Léo Vincent
Groupama - FDJ
op 28'16"
72
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
op 28'47"
73
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 28'53"
74
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
op 28'58"
75
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 29'39"
76
Natnael Berhane
Team Dimension Data
op 30'27"
77
Michal Podlaski
Voster Uniwheels Team
op 30'47"
78
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 32'45"
79
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
op 33'47"
80
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
op 35'52"
81
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
op 36'04"
82
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
op 36'31"
83
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
op 36'44"
84
Nuno Bico Matos
Movistar Team
op 36'50"
85
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 36'51"
86
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
op 37'06"
87
Michal Golas
Team Sky
op 37'57"
88
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
op 38'05"
89
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
op 38'47"
90
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 40'43"
91
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 40'59"
92
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
op 41'53"
93
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
op 44'16"
94
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
op 45'12"
95
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 45'25"
96
Jacobus Venter
Team Dimension Data
op 46'06"
97
Kim Magnusson
Team EF Education First - Drapac
op 48'28"
98
Kamil Zielinski
Team Hurom
op 49'47"
99
Simone Consonni
UAE Team Emirates
op 50'02"
100
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
op 50'46"
101
Davide Martinelli
Quick Step Floors
op 52'23"
102
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
op 54'37"
103
Ian Stannard
Team Sky
op 55'28"
104
Logan Owen
Team EF Education First - Drapac
op 56'19"
105
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
op 57'47"
106
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
op 58'30"
107
Lukasz Wisniowski
Team Sky
op 1u00'51"
108
Bert Van Lerberghe
Cofidis
op 1u04'32"
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
DNF
Maxim Belkov
Team Katusha Alpecin
DNF
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
DNF
Grega Bole
Bahrein - Merida
DNF
William Bonnet
Groupama - FDJ
DNF
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Karol Domagalski
One Pro Cycling
DNF
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
DNF
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Alex Frame
Trek - Segafredo
DNF
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
DNF
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
André Greipel
Lotto - Soudal
DNF
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
DNF
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
DNF
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
DNF
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
DNF
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
DNF
Michael Morkov
Quick Step Floors
DNF
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
DNF
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
DNF
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
DNF
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Michael Storer
Team Sunweb
DNF
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
DNF
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
DNF
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
DNS
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
DNS
Julián Cardona
Team EF Education First - Drapac
DNF
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
DNF
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
DNF
Marek Rutkiewicz
Wibatech Merx 7R
DNF
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Adam Stachowiak
Voster Uniwheels Team
DNF
Nacer Bouhanni
Cofidis
DNS
Mickael Delage
Groupama - FDJ
DNS
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
DNF
Phil Bauhaus
Team Sunweb
DNF
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
DNF
Mike Teunissen
Team Sunweb
DNF
Nicholas Roche
BMC Racing Team
DNS
Lennard Hofstede
Team Sunweb
DNS
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares