En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
08/08
Krakow
Krakow
25 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Ion Izagirre Insausti
Movistar Team
26u04'38"
2
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
op 2"
3
Ben Hermans
BMC Racing Team
op 3"
4
Ilnur Zakarin
Katusha
op 14"
5
Fabio Aru
Astana Pro Team
op 15"
6
Diego Ulissi
Lampre - Merida
op 19"
7
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 40"
8
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
op 54"
9
Davide Formolo
Team Cannondale - Garmin
op 1'23"
10
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
op 1'32"
11
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
op 1'59"
12
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
op 2'06"
13
Chris Anker Sörensen
Tinkoff - Saxo
op 2'52"
14
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
op 2'54"
15
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Soudal
op 3'41"
16
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
op 4'13"
17
Lawson Craddock
Team Giant - Alpecin
op 4'33"
18
Amaël Moinard
BMC Racing Team
op 4'43"
19
Robert Kiserlovski
Tinkoff - Saxo
op 8'02"
20
Eduard Vorganov
Katusha
op 9'55"
21
George Bennett
TEAMLottoNL - Jumbo
op 9'56"
22
Tomasz Marczynski
Polen
op 11'35"
23
Kenny Elissonde
FDJ
op 12'19"
24
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 12'55"
25
Larry Warbasse
IAM Cycling
op 15'36"
26
Gianluca Brambilla
Etixx - Quick Step
op 18'23"
27
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
op 19'37"
28
Diego Rosa
Astana Pro Team
op 19'43"
29
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 19'45"
30
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
op 20'27"
31
Petr Vakoc
Etixx - Quick Step
op 21'33"
32
Sander Armée
Lotto - Soudal
op 21'52"
33
Jesper Hansen
Tinkoff - Saxo
op 22'07"
34
Igor Anton Hernandez
Movistar Team
op 23'18"
35
Peter Velits
BMC Racing Team
op 26'06"
36
Davide Villella
Team Cannondale - Garmin
op 26'34"
37
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
op 27'57"
38
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
op 28'14"
39
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 28'55"
40
Manuele Mori
Lampre - Merida
op 29'26"
41
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 31'03"
42
Carlos Verona Quintanilla
Etixx - Quick Step
op 31'40"
43
Salvatore Puccio
Team Sky
op 31'44"
44
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
op 32'36"
45
Moreno Moser
Team Cannondale - Garmin
z.t
46
Clément Chevrier
IAM Cycling
op 32'38"
47
Maxime Bouet
Etixx - Quick Step
op 36'13"
48
Bram Tankink
TEAMLottoNL - Jumbo
op 36'42"
49
Silvan Dillier
BMC Racing Team
op 36'53"
50
Stefan Denifl
IAM Cycling
op 37'09"
51
Michal Golas
Etixx - Quick Step
op 37'19"
52
Ian Boswell
Team Sky
op 37'57"
53
Pawel Poljanski
Tinkoff - Saxo
op 38'05"
54
Eros Capecchi
Movistar Team
op 38'11"
55
David Lopez Garcia
Team Sky
op 39'28"
56
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
op 42'08"
57
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
op 42'26"
58
Arnold Jeannesson
FDJ
op 43'36"
59
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
op 44'55"
60
Bert-Jan Lindeman
TEAMLottoNL - Jumbo
op 47'06"
61
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
op 47'35"
62
Philip Deignan
Team Sky
op 49'13"
63
Vegard Breen
Lotto - Soudal
op 50'02"
64
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 50'52"
65
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
op 51'11"
66
Valerio Conti
Lampre - Merida
op 51'34"
67
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
op 53'00"
68
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 53'14"
69
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 53'15"
70
Matej Mohoric
Team Cannondale - Garmin
op 53'35"
71
Sven Erik Bystrøm
Katusha
op 53'36"
72
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
op 53'40"
73
Grega Bole
CCC Sprandi Polkowice
op 53'41"
74
Laurent Pichon
FDJ
op 54'44"
75
Pawel Franczak
Polen
op 55'03"
76
Eduard Alexander Beltran Suarez
Tinkoff - Saxo
op 55'12"
77
Kamil Zielinski
Polen
op 1u01'44"
78
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
op 1u02'13"
79
Fumiyuki Beppu
Trek Factory Racing
op 1u02'28"
80
Adam Stachowiak
Polen
op 1u02'43"
81
Sergei Chernetski
Katusha
op 1u02'48"
82
Dariusz Batek
Polen
op 1u02'49"
83
Dennis van Winden
TEAMLottoNL - Jumbo
op 1u03'13"
84
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
op 1u03'32"
85
Maciej Bodnar
Tinkoff - Saxo
op 1u03'55"
86
Olivier Le Gac
FDJ
op 1u04'46"
87
Kamil Gradek
Polen
op 1u04'53"
88
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
op 1u05'34"
89
Vasili Kiryienka
Team Sky
op 1u05'39"
90
Jussi Veikkanen
FDJ
op 1u06'04"
91
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
op 1u06'43"
92
Luka Mezgec
Team Giant - Alpecin
op 1u07'05"
93
Gatis Smukulis
Katusha
op 1u08'09"
94
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
op 1u10'32"
95
Yaroslav Popovych
Trek Factory Racing
op 1u11'56"
96
Tom Van Asbroeck
TEAMLottoNL - Jumbo
op 1u12'42"
97
Roger Kluge
IAM Cycling
op 1u14'42"
98
Jesse Sergent
Trek Factory Racing
op 1u15'25"
99
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
op 1u15'31"
100
Caleb Ewan
Orica-GreenEDGE
op 1u17'06"
101
Kristoffer Skjerping
Team Cannondale - Garmin
op 1u17'18"
102
Marcin Bialoblocki
Polen
op 1u18'34"
103
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
op 1u20'44"
104
Marcel Kittel
Team Giant - Alpecin
op 1u21'59"
105
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 1u24'47"
106
Jasha Sütterlin
Movistar Team
op 1u28'17"
107
Xabier Zandio Echaide
Team Sky
op 1u29'24"
108
Tom Stamsnijder
Team Giant - Alpecin
op 1u29'40"
109
Martijn Keizer
TEAMLottoNL - Jumbo
op 1u35'25"
110
Marco Coledan
Trek Factory Racing
op 1u37'01"
111
Rick Flens
TEAMLottoNL - Jumbo
op 1u37'09"
112
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
op 1u41'21"
113
Bert De Backer
Team Giant - Alpecin
op 1u41'55"
Pawel Bernas
Polen
DNF
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
DNF
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
DNF
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
DNF
Borut Bozic
Astana Pro Team
DNF
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
DNF
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
DNF
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
DNF
Murilo Antonio Fischer
FDJ
DNF
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Sergey Lagutin
Katusha
DNF
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
DNF
Lorrenzo Manzin
FDJ
DNF
Alan Marangoni
Team Cannondale - Garmin
DNF
Gianni Meersman
Etixx - Quick Step
DNF
Lasse Norman Hansen
Team Cannondale - Garmin
DNF
Matteo Pelucchi
IAM Cycling
DNF
Ivan Santaromita
Orica-GreenEDGE
DNF
Dylan Teuns
BMC Racing Team
DNF
Boris Vallee
Lotto - Soudal
DNF
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
DNF
Michal Kwiatkowski
Etixx - Quick Step
DNS
Andrea Guardini
Astana Pro Team
DNF
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
DNF
Sacha Modolo
Lampre - Merida
DNF
Ivan Rovny
Tinkoff - Saxo
DNF
Anton Vorobyev
Katusha
DNF
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
DNS
Nikias Arndt
Team Giant - Alpecin
DNS
Alex Dowsett
Movistar Team
DNF
Matthieu Ladagnous
FDJ
DNF
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
DNF
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
DNF
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
DNS
Maxim Belkov
Katusha
DNS
Robert Gesink
TEAMLottoNL - Jumbo
DNS
David De La Cruz Melgarejo
Etixx - Quick Step
DNF
Caleb Fairly
Team Giant - Alpecin
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares