En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
03/07
Sibiu
Sibiu
2.5 km
Result
Standings
Points
1
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
3'18"
2
Martin Laas
Bora - HansGrohe
op 3"
3
Riccardo Stacchiotti
Vini Zabù
z.t
4
Matt Walls
Bora - HansGrohe
op 4"
5
Nicolas Dalla Valle
Bardiani CSF Faizane'
op 5"
6
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
op 6"
7
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
op 8"
8
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
9
Mel Van der Veekens
A Bloc CT
op 9"
10
Karel Camrda
Topforex Att Investments Pro Cycling Team
z.t
11
Filippo Fortin
Team Vorarlberg
z.t
12
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
13
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
op 10"
14
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
z.t
15
Daniel Crista
z.t
16
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
17
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
18
Stefan Kolb
Hrinkow Advarics Cycleang
op 11"
19
Adrian Kurek
Mazowsze Serce Polski
op 12"
20
Stijn Appel
A Bloc CT
z.t
21
Marcin Budzinski
Mazowsze Serce Polski
z.t
22
Stepan Kuriyanov
Global 6 Cycling
op 13"
23
Stefano Di Benedetto
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
24
Petr Fiala
Topforex Att Investments Pro Cycling Team
z.t
25
Paolo Simion
Giotti Victoria Savini Due
z.t
26
Petr Klabouch
Topforex Att Investments Pro Cycling Team
op 14"
27
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
28
Emil Mielke Vinjebo
Team Qhubeka NextHash
z.t
29
Andi Bajc
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
30
Nils Sinschek
A Bloc CT
z.t
31
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
op 15"
32
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
33
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
34
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
35
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
36
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
z.t
37
Johannes Hodapp
Team SKS Sauerland NRW
z.t
38
Nicolas Nesi
D'Amico Um Tools
z.t
39
Karel Vacek
Team Qhubeka NextHash
op 16"
40
Alex Hoehn
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
41
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
42
Michiel Stockman
Team SKS Sauerland NRW
z.t
43
Noah Granigan
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
44
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
z.t
45
Corey Davis
Maloja Pushbikers
z.t
46
Tobiasz Pawlak
Mazowsze Serce Polski
z.t
47
Davide Rebellin
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
48
Viktor Filutas
Giotti Victoria Savini Due
z.t
49
Meindert Weulink
A Bloc CT
z.t
50
Giacomo Garavaglia
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
51
Charles Kagimu
Bike Aid
op 17"
52
Aria Kiani
Team Illuminate
z.t
53
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
54
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
55
Adria Moreno Sala
Team Vorarlberg
op 18"
56
Mike Schuch
A Bloc CT
z.t
57
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
z.t
58
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
59
Michal Schlegel
Elkov - Kasper
z.t
60
Jon Knolle
Team SKS Sauerland NRW
z.t
61
Emil Dima
Giotti Victoria Savini Due
z.t
62
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
63
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
op 19"
64
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
65
Andrea Guardini
Giotti Victoria Savini Due
z.t
66
Jiri Petrus
Topforex Att Investments Pro Cycling Team
z.t
67
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
68
Moran Vermeulen
Team Felbermayr Simplon Wels
op 20"
69
Hijiri Oda
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
70
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
71
Abram Stockman
Team SKS Sauerland NRW
z.t
72
Pietro Aimonetto
Cycling Team Friuli Asd
z.t
73
Daniel Pearson
Vini Zabù
op 21"
74
Serghei Tvetcov
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
75
Marco Tizza
Amore E Vita
z.t
76
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
z.t
77
Franz Schlachter
Maloja Pushbikers
z.t
78
Daniel Bichlmann
Maloja Pushbikers
z.t
79
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
80
Matthieu Jeannes
Team Illuminate
op 22"
81
Marvin Hammerschmid
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
82
Jonathan Clarke
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
83
Davide Appollonio
Amore E Vita
z.t
84
Raul Colombo
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
85
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
86
Christian Scaroni
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Robert Power
Team Qhubeka NextHash
z.t
88
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
89
Lucas Carstensen
Bike Aid
op 23"
90
Masahiro Ishigami
Delko
z.t
91
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
92
Pablo Cruz
Yoeleo Test Team P/B 4Mind
z.t
93
Timothy Coffey
Yoeleo Test Team P/B 4Mind
z.t
94
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
95
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
96
Leonardo Tortomasi
Vini Zabù
op 24"
97
Daniel Smarzaro
D'Amico Um Tools
z.t
98
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
99
Iustin-Ioan Vaidian
z.t
100
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
101
Nicolas Sessler
Global 6 Cycling
op 25"
102
Andrea Di Renzo
Vini Zabù
z.t
103
Ioan Dobrin
z.t
104
Rainer Kepplinger
op 26"
105
Sergei Chernetski
Gazprom - Rusvelo
z.t
106
Daniel Lehner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
107
Karel Tyrpekl
Topforex Att Investments Pro Cycling Team
op 27"
108
Paolo Toto
Amore E Vita
z.t
109
Alessandro Iacchi
Vini Zabù
z.t
110
Vladislav Zubar
Amore E Vita
z.t
111
Cameron Piper
Team Illuminate
op 28"
112
Johannes Adamietz
Team SKS Sauerland NRW
z.t
113
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
z.t
114
Carlos Mier Y Teran Chambon
A.R. Monex Pro Cycling Team
z.t
115
Jonathan Couanon
Nippo-Provence-Pts Conti
op 29"
116
Luka Pajek
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
117
Francesco Zandri
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
118
Sebastian Schaub
z.t
119
William Goodfellow
Yoeleo Test Team P/B 4Mind
z.t
120
Jason Saltzman
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
121
Miká Heming
Maloja Pushbikers
z.t
122
Travis Furman
Team Illuminate
z.t
123
Clément Maertens
op 30"
124
Ollie Jones
Global 6 Cycling
z.t
125
Raul-Antonio Sinza
Giotti Victoria Savini Due
op 31"
126
Adi Narcis Marcu
z.t
127
Campbell Pithie
Global 6 Cycling
z.t
128
Miguel Arroyo Rosario
A.R. Monex Pro Cycling Team
z.t
129
Michal Galka
Maloja Pushbikers
z.t
130
Jorge Valles Villalpando
A.R. Monex Pro Cycling Team
op 32"
131
Dan Erik Hansen
Global 6 Cycling
op 33"
132
Federico Burchio
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 34"
133
Jose Eduardo Miralrio Jaramillo
op 35"
134
Edgar David Cadena Martinez
A.R. Monex Pro Cycling Team
z.t
135
Antoine Berlin
Global 6 Cycling
z.t
136
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
z.t
137
Tomás Jakoubek
Topforex Att Investments Pro Cycling Team
op 36"
138
Leonardo Zavala Pantoja
A.R. Monex Pro Cycling Team
op 37"
139
Karol Domagalski
Mazowsze Serce Polski
op 39"
140
Stefano Pirazzi
z.t
141
Aleksander Skjelbred
op 41"
142
Roberto Gonzalez
Vini Zabù
z.t
143
Iuri Filosi
Giotti Victoria Savini Due
op 42"
144
Jan Barta
Elkov - Kasper
op 43"
145
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
op 45"
146
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics Cycleang
op 47"
147
Serban Luncan
op 48"
148
Besnik Islami
D'Amico Um Tools
op 50"
149
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
op 53"
150
Justin Wolf
Bike Aid
op 59"
151
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
op 1'00"
152
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 1'01"
153
Atsushi Oka
Nippo-Provence-Pts Conti
op 1'06"
154
Lorenzo Quartucci
Zalf Euromobil Fior
op 1'10"
155
Fran Miholjevic
Cycling Team Friuli Asd
op 1'11"
156
Manuel Bosch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1'13"
157
Robin Meyer
Nippo-Provence-Pts Conti
op 1'26"
158
Sergio Rodriguez Reche
Team Illuminate
op 1'30"
159
Ivar Slik
A Bloc CT
op 1'35"
160
Per Christian Münstermann
Team SKS Sauerland NRW
op 1'41"
161
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
op 1'43"
162
Cormac McGeough
Wildlife Generation Pro Cycling
op 1'48"
163
Eduard-Michael Grosu
Delko
op 1'58"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares