En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
09/07
Sibiu
Sibiu
150 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
18u18'56"
2
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
op 1'40"
3
Valentin Baillifard
Roth - Akros
op 2'15"
4
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
op 2'17"
5
Marco Tizza
GM Europa Ovini
op 2'39"
6
Cristian Raileanu
Team Differdange - Losch
op 3'35"
7
Simone Ponzi
CCC Sprandi Polkowice
op 3'55"
8
Ettore Carlini
D'Amico Utensilnord
op 4'07"
9
Antonio Parrinello
GM Europa Ovini
op 4'23"
10
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
op 4'24"
11
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
12
Javier Alexis Acevedo Colle
United Healthcare Cycling Team
op 4'42"
13
Gabriel Reguero Corral
Team Differdange - Losch
op 4'48"
14
Roland Thalmann
Roth - Akros
op 6'02"
15
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 6'47"
16
Emanuel Piaskowy
Team Hurom
op 6'54"
17
Federico Canuti
D'Amico Utensilnord
op 6'57"
18
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
op 7'08"
19
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 8'55"
20
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 9'15"
21
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Team Illuminate
op 9'33"
22
Nicola Toffali
0711 / Cycling
op 9'58"
23
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
op 11'47"
24
Suleiman Kangangi
Bike Aid
op 12'31"
25
Fabio Tommassini
D'Amico Utensilnord
op 14'26"
26
Andrea Ruscetta
GM Europa Ovini
op 15'23"
27
Salim Kipkemboi
Bike Aid
op 17'51"
28
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
op 18'58"
29
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
op 19'12"
30
Tom Thill
Team Differdange - Losch
op 19'14"
31
Bram Nolten
Monkey Town Continental Team
op 19'31"
32
Ruben Gabriel Ramos
Tusnad Cycling Team
op 19'34"
33
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
op 21'09"
34
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 22'42"
35
Simon Pellaud
Team Illuminate
op 23'09"
36
Jaramillo Diez Daniel Alexander
United Healthcare Cycling Team
op 24'42"
37
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
op 24'51"
38
Wojciech Franczak
Team Hurom
op 29'41"
39
Cameron Piper
Team Illuminate
op 31'12"
40
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
op 31'20"
41
Nicolas Samparisi
D'Amico Utensilnord
op 32'23"
42
Konrad Tomasiak
Team Hurom
op 32'29"
43
Jan Hugger
0711 / Cycling
op 32'53"
44
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
op 33'21"
45
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
op 34'03"
46
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant - Castelli
op 34'33"
47
Aske Vorre Louring
Team Giant - Castelli
op 36'49"
48
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 36'54"
49
Daniel Crista
Copenhagen Pro Cycling
op 37'39"
50
Bartosz Warchol
Team Hurom
op 38'15"
51
Meron Teshome Hagos
Bike Aid
op 38'48"
52
Wojciech Migdal
Team Hurom
op 39'35"
53
Andrea Palini
Androni Giocattoli
op 39'45"
54
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
op 39'47"
55
Dilmurdjon Siddikov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
op 40'12"
56
Rasmus Byriel Iversen
Team Giant - Castelli
op 40'35"
57
Andrea Borso
Adria Mobil
op 41'59"
58
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
op 42'13"
59
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Cycling Team
op 42'30"
60
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
op 43'02"
61
Sergio Vega Merodio
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 43'15"
62
Leonardo Canepa
GM Europa Ovini
op 43'19"
63
Bartlomiej Matysiak
Team Hurom
op 43'36"
64
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
op 44'30"
65
Matthias Reutimann
Roth - Akros
op 44'59"
66
Francesco Canepa
GM Europa Ovini
op 45'28"
67
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
op 45'35"
68
Griffin Easter
Team Illuminate
op 47'41"
69
German Nicolas Tivani Perez
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 48'00"
70
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 49'19"
71
Gorazd Per
Adria Mobil
op 50'02"
72
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 50'05"
73
Damian Lüscher
Roth - Akros
op 50'28"
74
Jonas Engel
0711 / Cycling
op 50'35"
75
Angelo Raffaele
D'Amico Utensilnord
op 51'21"
76
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
op 52'00"
77
Jonas Nordkroggaard
Copenhagen Pro Cycling
op 52'14"
78
Nicklas Overgaard Pedersen
Team Giant - Castelli
op 52'24"
79
Mel Van der Veekens
Monkey Town Continental Team
op 53'21"
80
Mihail Mihaylov
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 53'23"
81
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
op 53'46"
82
Moritz Fussnegger
0711 / Cycling
op 54'05"
83
Ivar Slik
Monkey Town Continental Team
op 56'21"
84
Gijs Meijer
Monkey Town Continental Team
op 59'32"
85
Yannick Mayer
0711 / Cycling
op 1u05'21"
86
Mathias Mortensen
op 1u06'43"
87
Brad Neagos
Team Illuminate
op 1u08'49"
88
Jakob Egholm
Team Giant - Castelli
op 1u08'54"
89
Emil Dima
op 1u09'39"
90
Riccardo Cenghialta
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 1u12'47"
91
Vlad-Nicolae Dobre
op 1u14'17"
92
Ingeman Christian Lindquist
Copenhagen Pro Cycling
op 1u22'02"
93
Angelo Vitiello
D'Amico Utensilnord
op 1u23'14"
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
DNF
Lukas Jaun
Roth - Akros
DNF
Nate King
DNF
Leonid Krasnov
Tusnad Cycling Team
DNF
Peter Laszlo
Tusnad Cycling Team
DNF
Mathias Norsgaard Jørgensen
Team Giant - Castelli
DNF
Marius-Cristian Petrache
DNF
Jose Daniel Viejo
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
DNS
Facundo Lezica
DNF
Hugo Angel Velazquez
Tusnad Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares