En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
07/07
Sibiu
Sibiu
193.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Steele Von Hoff
One Pro Cycling
4u42'38"
2
Davide Viganò
Androni Giocattoli
z.t
3
Filippo Fortin
GM Europa Ovini
z.t
4
Matteo Malucelli
Unieuro Wilier
z.t
5
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
6
Ivan Balykin
GM Europa Ovini
z.t
7
Dennis Bakker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
8
Nicola Genovese
d'Amico Bottechhia
z.t
9
Ruben Gabriel Ramos
Tusnad Cycling Team
z.t
10
Nikodemus Holler
Stradalli - Bike Aid
z.t
11
Emanuel Piaskowy
Cycling Academy Team
z.t
12
Peter Schulting
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
13
Josip Rumac
Synergy Baku Cycling Project
z.t
14
Kristian Haugaard Jensen
Team Coloquick
z.t
15
Moritz Fussnegger
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
16
Roy Goldstein
Cycling Academy Team
z.t
17
Serghei Tvetcov
Androni Giocattoli
z.t
18
Hampus Anderberg
Team Coloquick
z.t
19
Andrei Nechita
Tusnad Cycling Team
z.t
20
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
21
Devid Tintori
Team Differdange - Losch
z.t
22
Jose Miralles
Tusnad Cycling Team
z.t
23
Hayden McCormick
One Pro Cycling
z.t
24
Antonio Di Sante
GM Europa Ovini
z.t
25
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
z.t
26
Antonio Parrinello
d'Amico Bottechhia
z.t
27
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
28
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
29
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
30
Martin Lestido Rey
Tusnad Cycling Team
z.t
31
Marco Tizza
d'Amico Bottechhia
z.t
32
Mauro Finetto
Unieuro Wilier
z.t
33
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
34
Julian Schulze
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
35
Alessandro Malaguti
Unieuro Wilier
z.t
36
Matej Mugerli
Synergy Baku Cycling Project
z.t
37
Stefan Schumacher
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
38
Christopher Butler
Cycling Academy Team
z.t
39
Alex Turrin
Unieuro Wilier
z.t
40
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
41
Marco Tecchio
Unieuro Wilier
z.t
42
Simone Ravanelli
Unieuro Wilier
z.t
43
Gustav Erik Larsson
Team Coloquick
z.t
44
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
45
Georg Loef
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
46
Kiryll Pozdnyakov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
47
Dan Craven
Cycling Academy Team
z.t
48
Matija Kvasina
Synergy Baku Cycling Project
z.t
49
Till Drobisch
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
50
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
51
Giorgio Bocchiola
d'Amico Bottechhia
z.t
52
Jochem Hoekstra
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
53
Paolo Ciavatta
d'Amico Bottechhia
z.t
54
Daniel Turek
Cycling Academy Team
z.t
55
Gabriel Reguero
Team Differdange - Losch
z.t
56
Thijs van Beusichem
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
57
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
58
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
z.t
59
George Harper
One Pro Cycling
z.t
60
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
61
Richard Handley
One Pro Cycling
z.t
62
Damien Garcia
Stradalli - Bike Aid
z.t
63
Lemus Davila Luis Enrique
Cycling Academy Team
z.t
64
Derk Abel Beckeringh
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
65
Federico Borella
GM Europa Ovini
z.t
66
Stanimir Cholakov
z.t
67
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
68
Daniel Crista
Tusnad Cycling Team
z.t
69
John Bohn Ebsen
One Pro Cycling
z.t
70
Stefan Koychev Histrov
z.t
71
Gianfranco Zilioli
Nippo - Vini Fantini
z.t
72
Søren Siggaard
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
73
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
z.t
74
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
75
José Alberto Marquez Moreno
GM Europa Ovini
z.t
76
Joshua Stritzinger
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
77
Frederik Wilmann
Team Coloquick
z.t
78
Georgi Petrov Georgiev
z.t
79
Luis Guillermo Mora
d'Amico Bottechhia
op 14"
80
Kristian House
One Pro Cycling
z.t
81
Tomasz Kiendys
CCC Sprandi Polkowice
op 5'34"
82
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
83
Maros Kovac
Dukla Banska Bystrica
z.t
84
Mathias Skov-Jensen
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
85
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
86
Jonas Nordkroggaard
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
87
Daniel Bichlmann
Stradalli - Bike Aid
z.t
88
Juraj Lajcha
Dukla Banska Bystrica
z.t
89
Ivan Azhi
z.t
90
Elias Helleskov Busk
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
91
Meron Amanuel Mengstab
Stradalli - Bike Aid
z.t
92
Emil Dam Sorensen
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
93
Jozef Palcak
Dukla Banska Bystrica
z.t
94
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Losch
z.t
95
Joris Blokker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
96
Emil Dima
Tusnad Cycling Team
op 7'03"
97
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
98
Valentin Plesea
z.t
99
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
z.t
100
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
z.t
101
Nikolai Genov
z.t
102
Patrick Lechner
Stradalli - Bike Aid
op 11'44"
103
Carol-Eduard Novak
Tusnad Cycling Team
op 12'19"
104
Szabolcs Sebestyen
Tusnad Cycling Team
op 15'03"
105
Tomas Harag
Dukla Banska Bystrica
z.t
106
Timo Schäfer
Stradalli - Bike Aid
z.t
107
Mihail Mihaylov
op 22'01"
108
Ionut-Adrian Sdraila
z.t
109
Dorin-Alexandru Tescanu
op 23'55"
110
Vlad-Nicolae Dobre
Tusnad Cycling Team
z.t
Filip Bengtsson
Team Differdange - Losch
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares