En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
08/07
Sibiu
Sibiu
154 km
Result
Final Classification
1
Victor De La Parte Gonzalez
SP Tableware Cycling Team
11u34'30"
2
Matija Kvasina
Loborika Favorit Team
op 17"
3
Artem Topchanyuk
SP Tableware Cycling Team
op 56"
4
Ioannis Tamouridis
SP Tableware Cycling Team
op 1'10"
5
Andreas Landa
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 1'47"
6
Anatoliy Sosnitskiy
Kolss Cycling Team
op 3'45"
7
Emanuel Kiserlovski
Loborika Favorit Team
op 3'54"
8
Sergiu Cioban
Tusnad Cycling Team
op 4'36"
9
Stefan Poll
op 4'47"
10
Sigurd Nesset
Froy - Trek
op 5'10"
11
Gabor Kasa
Salcano - Manisaspor Cycling Team
op 6'16"
12
Esad Hasanovic
op 6'18"
13
Arnaud Jouffroy
Telenet - Fidea
op 6'32"
14
Andriy Khripta
Kolss Cycling Team
op 6'37"
15
Bartosz Zajac
op 7'31"
16
Evgeni Gerganov
Tusnad Cycling Team
op 8'46"
17
George Stancu
op 9'10"
18
Adrian Nitu
op 9'17"
19
Nebojsa Jovanovic
op 9'40"
20
Maksym Polischuk
op 9'52"
21
Martin Grashev
op 10'02"
22
Jonas Orset
Froy - Trek
op 10'26"
23
Kevin Kohlvelter
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 10'36"
24
Jakub Novak
op 10'44"
25
Arnaud Grand
Telenet - Fidea
op 10'54"
26
Richard Stockhausen
op 10'55"
27
Morten Renslo Sandvik
Froy - Trek
op 11'02"
28
Kristian Engen Forbord
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 11'07"
29
Peter Simon
op 11'40"
30
Sergii Shumilov
Kolss Cycling Team
op 11'54"
31
Pim Van den Berg
op 12'57"
32
Volodymyr Dzhus
ISD - Lampre Continental
op 14'14"
33
Zoltan Sipos
op 14'20"
34
Norbert Krakowiak
op 14'29"
35
Dejan Maric
op 15'01"
36
César Bihel
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 15'26"
37
Jörg Thalhammer
op 16'57"
38
Nicolae Tanovitchii
op 17'11"
39
Roman Gredler
op 17'14"
40
Martin Gaber
op 17'49"
41
Mieszko Bulik
op 19'21"
42
Zoltán Vigh
op 19'32"
43
Krister Hagen
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 19'34"
44
Jens Vandekinderen
Telenet - Fidea
op 20'42"
45
Alexandr Braico
Tusnad Cycling Team
op 20'49"
46
Tom Meeusen
Telenet - Fidea
op 21'28"
47
Neofytos Sakellaridis Mangouras
SP Tableware Cycling Team
op 21'40"
48
Manuel Hillebrand
op 21'49"
49
Nicolae Tintea
op 22'36"
50
Lukas Altenkamp
op 23'01"
51
Alexandru Niculae Ciocan
op 23'15"
52
Spas Gyurov
op 23'25"
53
Bogdan-Adrian Coman
op 23'29"
54
Konrad Tomasiak
op 23'49"
55
Alessandro Malaguti
Miche - Guerciotti
op 23'51"
56
Stanislav Zaraliev
op 24'19"
57
Tom Thill
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 24'23"
58
Valentin Plesea
op 24'31"
59
Ivan Stevic
Salcano - Manisaspor Cycling Team
op 25'17"
60
Krisztián Lovassy
Tusnad Cycling Team
op 25'30"
61
Oleksandr Grygorenko
Kolss Cycling Team
op 25'38"
62
Alexander Fritz
op 26'14"
63
Thomas Gutmann
op 26'25"
64
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
z.t
65
Jon Einar Bergsland
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 27'51"
66
Nicola Dal Santo
Miche - Guerciotti
op 28'41"
67
Konrad Zatorski
op 28'44"
68
Artem Tesler
Kolss Cycling Team
op 28'58"
69
Joeri Adams
Telenet - Fidea
op 29'00"
70
Daniel Gollmann
op 29'18"
71
Dmytro Volovod
ISD - Lampre Continental
op 29'49"
72
Martin Haring
op 30'23"
73
Maxim Rusnac
op 30'25"
74
Joaquin Sobrino Martinez
SP Tableware Cycling Team
op 30'43"
75
Valentin Stoenchev
op 32'35"
76
Marco Peinhaupt
op 32'47"
77
Radostin Yordanov
op 33'42"
78
Phan åge Haugård
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 33'54"
79
Vasileios Simantirakis
SP Tableware Cycling Team
op 33'58"
80
Lukáš Batora
op 34'29"
81
Marcel Ternovsek
Tusnad Cycling Team
op 34'37"
82
Zolt Der
op 34'56"
83
Momchil Robov
z.t
84
Pavlin Balinsky
op 35'04"
85
Aleksandar Aleksiev
op 36'49"
86
Vytautas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 37'37"
87
Ivan Víglaský
op 38'25"
88
Sondre Moen Hurum
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 38'39"
89
Ion Stanel Branzea
op 39'15"
90
Yuriy Leontenko
Kolss Cycling Team
op 40'05"
91
Nikola Kozomara
op 41'29"
92
Rutger Schellevis
op 41'32"
93
Manuel Fedele
op 41'58"
94
Tudor Oprea Ovidiu
op 42'15"
95
Karsten Keunecke
op 42'44"
96
Joris de Boer
op 43'23"
97
Kai Kautz
op 45'04"
98
Corné Van Kessel
Telenet - Fidea
op 45'33"
99
Lukas Grunwalder
op 49'11"
100
Dennis Bakker
op 49'14"
101
Stefan Morcov
op 50'40"
102
Jonas Tenbruck
op 51'02"
103
Szymon Strzedula
op 52'45"
104
Illya Ponomarenko
op 52'50"
105
Elias Angell Spikseth
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 52'53"
106
Mate Radonics
op 54'28"
107
Bernard Bendeguz
op 55'53"
108
Marton Solymosi
op 58'32"
109
Ionut-Adrian Sdraila
op 59'04"
110
Carol-Eduard Novak
Tusnad Cycling Team
op 59'06"
111
George Wolters
op 1u01'05"
112
Andrei Vrabii
op 1u01'14"
113
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 1u07'28"
114
Matthias Schnapka
op 1u13'37"
115
Marius Prunte
op 1u17'45"
116
Domagoj Breznik
Loborika Favorit Team
op 1u18'50"
117
Vladyslav Bakumenko
ISD - Lampre Continental
op 1u19'43"
118
Iulian Braicov
op 1u22'55"
119
Timo Schäfer
op 1u23'24"
120
Frederik Volmerg
op 1u24'26"
121
Eivind Ekeli
Froy - Trek
op 1u28'58"
122
Stefan Constantin
op 1u37'06"
123
Philipp Mair
op 1u37'36"
Miroslav Debnar
DNF
Nils Elling
DNF
Martin Frano
DNF
Roman Zrelica
DNF
Mathias Vogl
DNS
Florian Fischer
DNF
Nico Schoch
DNF
Istvan Terebesi
DNS
Jonas Weih
DNS
Fabian Gandila
DNF
Rupert Hödlmoser
DNF
Leon Koch
DNF
Robert Cristian Kovacs
DNF
Damian Lasota
DNF
Timo Niesing
DNF
Thorsten Resch
DNF
Andrei Serbanescu
DNF
Florian Tenbruck
DNF
Igor Terus
DNF
Domen Verac
DNF
Martin Haring
DNQ
Rob Peeters
Telenet - Fidea
DNQ
Tord Andre Sundhagen
Froy - Trek
DNQ
Lucian Logigan
DNS
Lukas Pössl
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares