En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
17/08
El Burgo de Osma
Molina de Aragón
163.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
3u43'07"
2
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
3
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
z.t
4
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
5
Michael Matthews
Team BikeExchange
z.t
6
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
7
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
8
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
9
Jasper Philipsen
Alpecin - Fenix
z.t
10
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
11
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
12
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
13
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
14
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
15
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
16
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
17
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
18
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
19
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
20
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
21
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
22
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
23
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
24
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
z.t
25
Romain Bardet
Team DSM
z.t
26
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
27
Remy Rochas
Cofidis
z.t
28
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
29
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
30
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
31
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
32
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
z.t
33
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
34
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
35
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
36
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
37
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
38
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
39
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
40
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
41
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
z.t
42
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
43
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
44
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
45
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
46
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
47
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
48
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
49
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
50
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
51
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
52
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
53
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
54
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
55
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
56
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
57
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
58
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
59
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
60
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
61
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
62
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
63
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
64
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
65
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
66
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
z.t
67
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
68
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
69
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
70
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
71
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
72
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
z.t
73
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
74
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
75
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
76
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
77
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
78
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
80
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
81
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
82
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
83
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
84
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
85
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
86
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
87
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
88
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
89
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
90
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
91
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
92
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
93
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
94
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
95
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
96
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
97
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
98
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
99
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
100
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
101
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
102
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
103
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
104
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
z.t
105
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
106
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
107
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
108
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
109
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
110
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
111
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
112
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
113
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
114
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
115
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
116
Nico Denz
Team DSM
z.t
117
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
118
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
119
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
120
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
121
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
122
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
123
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
124
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
125
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
z.t
126
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
127
Eddy Fine
Cofidis
z.t
128
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
129
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
130
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
131
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
132
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
133
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
z.t
134
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
135
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
136
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
137
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
138
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
139
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
140
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
141
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
142
Michael Storer
Team DSM
z.t
143
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
144
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
145
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
146
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
147
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
148
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
149
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
150
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
151
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
152
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
153
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
154
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
155
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
156
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
157
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
158
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
z.t
159
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
160
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
161
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
162
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
163
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
164
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
165
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
166
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
167
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
168
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
169
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
170
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'08"
171
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 0"
172
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
173
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
174
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
op 2'28"
175
Chad Haga
Team DSM
op 2'42"
176
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
177
Jay Vine
Alpecin - Fenix
z.t
178
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 2'46"
179
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
op 2'50"
180
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 0"
181
Chris Hamilton
Team DSM
op 3'17"
182
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 3'20"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares