En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
31/08
Laredo
Santa Cruz de Bezana
180 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
4u08'57"
2
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
3
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
4
Michael Matthews
Team BikeExchange
z.t
5
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
6
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
7
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
8
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
9
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
10
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
11
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
12
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
13
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
14
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
15
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
16
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
17
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
18
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
19
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
20
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
22
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
23
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
z.t
24
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
25
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
26
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
27
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
z.t
28
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
29
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
30
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
31
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
32
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
33
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
34
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
z.t
35
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
36
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
37
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
38
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
39
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
40
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
41
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
42
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
43
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
44
Nico Denz
Team DSM
z.t
45
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
46
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
47
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
48
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
49
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
50
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
51
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
52
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
53
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
54
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
55
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
56
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
57
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
58
Remy Rochas
Cofidis
z.t
59
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
60
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
61
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
62
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
63
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
64
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
65
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
66
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
67
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
68
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
69
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
70
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
71
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
72
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
73
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
74
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
75
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
76
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
77
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
78
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
79
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
80
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
81
Eddy Fine
Cofidis
z.t
82
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
83
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
z.t
84
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
85
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
86
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
87
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
88
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
89
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
90
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
91
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
op 26"
92
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
op 37"
93
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
op 45"
94
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
95
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 49"
96
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
97
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 52"
98
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
99
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
100
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 54"
101
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
op 1'11"
102
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
op 1'19"
103
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
op 1'32"
104
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 1'35"
105
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
106
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
107
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
108
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
109
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
110
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
111
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
112
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 2'05"
113
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
114
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
115
Chad Haga
Team DSM
op 2'26"
116
Wout Poels
Bahrain Victorious
op 2'38"
117
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
118
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
119
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
120
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
121
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
122
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
123
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
124
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
125
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
z.t
126
Andreas Kron
Lotto Soudal
op 2'49"
127
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'56"
128
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
129
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
130
Michael Storer
Team DSM
z.t
131
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
op 3'13"
132
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 4'03"
133
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
134
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
135
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
136
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
137
Jay Vine
Alpecin - Fenix
z.t
138
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
139
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
140
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
op 4'07"
141
Romain Bardet
Team DSM
z.t
142
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
143
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
144
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
145
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
op 4'28"
146
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
op 6'32"
147
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
148
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
149
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
150
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
151
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
152
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
153
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
154
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
155
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
156
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
157
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
158
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
op 16'19"
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
DNF
Rudy Molard
Groupama - FDJ
DNF
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares