En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
03/09
Murcia
Orihuela
187.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Alessandro Petacchi
Lampre - Farnese Vini
4u36'12"
2
Mark Cavendish
Team HTC - Columbia
z.t
3
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
z.t
4
Andreas Stauff
Quick Step
z.t
5
Tyler Farrar
Garmin - Transitions
z.t
6
Denis Galimzyanov
Team Katusha
z.t
7
Robert Förster
Team Milram
z.t
8
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Daniele Bennati
Liquigas - Doimo
z.t
10
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
11
Enrico Gasparotto
Astana
z.t
12
Yauheni Hutarovich
FDJ
z.t
13
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
z.t
14
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Doimo
z.t
15
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
16
Yoann Offredo
FDJ
z.t
17
Theo Bos
Cervélo Test Team
z.t
18
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
z.t
19
Danilo Hondo
Lampre - Farnese Vini
z.t
20
Roy Sentjens
Team Milram
z.t
22
Nikolas Maes
Quick Step
z.t
23
Valentin Iglinskiy
Astana
z.t
24
Ian Stannard
Sky Professional Cycling Team
z.t
25
Andrey Kashechkin
Lampre - Farnese Vini
z.t
26
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
27
Greg Van Avermaet
Omega Pharma - Lotto
z.t
28
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
29
Manuel Antonio Cardoso Leal
Footon - Servetto
z.t
30
Frederik Willems
Liquigas - Doimo
z.t
31
Matthew Harley Goss
Team HTC - Columbia
z.t
32
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
33
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
34
Vincenzo Nibali
Liquigas - Doimo
z.t
35
Enrique Mata Cabello
Footon - Servetto
z.t
36
Tejay Van Garderen
Team HTC - Columbia
z.t
37
Sébastien Minard
Cofidis
z.t
38
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
39
Sébastien Chavanel
FDJ
z.t
40
Josep Jufre Pou
Astana
z.t
41
Stefan Denifl
Cervélo Test Team
z.t
42
Maciej Paterski
Liquigas - Doimo
z.t
43
Markus Fothen
Team Milram
z.t
44
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
45
Mikael Cherel
FDJ
z.t
47
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
48
Denis Menchov
Rabobank
z.t
49
Markus Eichler
Team Milram
z.t
50
Thomas Danielson
Garmin - Transitions
z.t
51
Marzio Bruseghin
Caisse d'Epargne
z.t
52
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Thomas Peterson
Garmin - Transitions
z.t
54
Peter Velits
Team HTC - Columbia
z.t
55
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
z.t
56
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
57
Angelo Furlan
Lampre - Farnese Vini
z.t
58
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
z.t
59
Rubén Plaza Molina
Caisse d'Epargne
z.t
61
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
62
Joaquím Rodriguez Oliver
Team Katusha
z.t
63
Dario Cataldo
Quick Step
z.t
64
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
z.t
65
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
66
Assan Bazayev
Astana
z.t
67
Romain Zingle
Cofidis
z.t
68
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
69
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
70
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
z.t
71
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
z.t
72
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
73
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
z.t
74
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
z.t
75
Jean-Christophe Peraud
Omega Pharma - Lotto
z.t
76
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Columbia
z.t
77
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
78
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
79
Tony Gallopin
Cofidis
z.t
80
Oliver Zaugg
Liquigas - Doimo
z.t
81
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
82
Giampaolo Caruso
Team Katusha
z.t
83
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
z.t
84
Vladimir Gusev
Team Katusha
z.t
85
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
z.t
86
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
87
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
88
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
89
Filippo Pozzato
Team Katusha
z.t
90
Xavier Tondo Volpini
Cervélo Test Team
z.t
91
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
z.t
92
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
z.t
93
Alexander Kolobnev
Team Katusha
z.t
94
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
95
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
z.t
96
Björn Schröder
Team Milram
z.t
97
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
98
Peter Kennaugh
Sky Professional Cycling Team
z.t
99
José Angel Gomez Marchanté
Andalucia - Cajasur
z.t
100
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
z.t
102
Dmitriy Fofonov
Astana
z.t
103
Sergey Renev
Astana
z.t
104
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
105
Grega Bole
Lampre - Farnese Vini
z.t
106
Alexsandr Dyachenko
Astana
z.t
107
Hayden Roulston
Team HTC - Columbia
z.t
108
Kevin De Weert
Quick Step
z.t
109
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
110
Jose Alberto Benitez Roman
Footon - Servetto
z.t
111
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
112
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
z.t
113
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia - Cajasur
z.t
114
Rémi Pauriol
Cofidis
z.t
115
Jurgen Van Goolen
Omega Pharma - Lotto
z.t
116
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
117
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
118
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
z.t
119
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
120
Gustavo Rodriguez Iglesias
Xacobeo Galicia
z.t
121
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
122
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
123
Mauro Finetto
Liquigas - Doimo
z.t
124
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
z.t
125
Simon Gerrans
Sky Professional Cycling Team
z.t
126
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
z.t
127
Lars Petter Nordhaug
Sky Professional Cycling Team
z.t
128
Christophe Le Mével
FDJ
z.t
129
David Moncoutié
Cofidis
z.t
130
Michel Kreder
Garmin - Transitions
z.t
131
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
132
Manuele Mori
Lampre - Farnese Vini
op 33"
133
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
op 38"
134
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
op 39"
135
Paul Voss
Team Milram
op 42"
136
Rémy Di Gregorio
FDJ
op 43"
137
Daniele Pietropolli
Lampre - Farnese Vini
z.t
138
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
op 48"
139
Dominik Roels
Team Milram
op 49"
140
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
op 58"
141
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
142
Anders Lund
Team Saxo Bank
z.t
143
Matthew Wilson
Garmin - Transitions
z.t
144
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
145
David Millar
Garmin - Transitions
z.t
146
Ivan Santaromita
Liquigas - Doimo
op 1'02"
147
Andrey Zeits
Astana
z.t
148
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
149
Juan Javier Estrada Ruiz
Andalucia - Cajasur
z.t
150
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
z.t
151
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia - Cajasur
z.t
152
Roman Kreuziger
Liquigas - Doimo
z.t
153
Nicolas Vogondy
Bbox Bouygues Telecom
z.t
154
Vladimir Isaychev
Xacobeo Galicia
z.t
155
Daniele Righi
Lampre - Farnese Vini
z.t
156
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
z.t
157
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
158
Andy Schleck
Team Saxo Bank
z.t
159
Mickael Delage
Omega Pharma - Lotto
z.t
160
Philip Deignan
Cervélo Test Team
z.t
161
Johnnie Walker
Footon - Servetto
z.t
162
Pierre Cazaux
FDJ
z.t
163
Gianni Meersman
FDJ
z.t
164
Arthur Vichot
FDJ
z.t
165
Thomas Lövkvist
Sky Professional Cycling Team
z.t
166
Kjell Carlström
Sky Professional Cycling Team
z.t
167
Jorge Martín Montenegro
Andalucia - Cajasur
z.t
168
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
169
Giampaolo Cheula
Footon - Servetto
z.t
170
Branislau Samoilau
Quick Step
op 1'25"
171
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
op 1'32"
172
Christian Vandevelde
Garmin - Transitions
op 1'36"
173
David Zabriskie
Garmin - Transitions
z.t
174
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
175
Julian Dean
Garmin - Transitions
z.t
177
David Gutierrez Gutierrez
Footon - Servetto
z.t
178
Martin Velits
Team HTC - Columbia
z.t
179
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
180
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskaltel - Euskadi
op 2'01"
181
David Vitoria
Footon - Servetto
op 2'09"
182
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
z.t
183
Marco Marzano
Lampre - Farnese Vini
z.t
184
Jelle Vanendert
Omega Pharma - Lotto
op 2'16"
185
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
186
Freddy Bichot
Bbox Bouygues Telecom
op 2'24"
187
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 2'26"
188
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
op 2'34"
189
Martin Pedersen (1)
Footon - Servetto
op 3'20"
190
Lars Ytting Bak
Team HTC - Columbia
op 6'04"
191
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
op 13'52"
192
Davide Malacarne
Quick Step
z.t
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Professional Cycling Team
DNF
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
DSQ
Leif Hoste
Omega Pharma - Lotto
DSQ
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
DSQ
Roy Sentjens
Team Milram
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares