En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde van Drenthe
Result
1
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
4u36'28"
2
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
z.t
3
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
4
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
5
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
6
Rick Ottema
Alecto Cycling Team
z.t
7
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
8
Joey van Rhee
Monkey Town Continental Team
op 3"
9
Johan Le Bon
Vital Concept Cycling Club
z.t
10
Jasper Bovenhuis
Vlasman CT
z.t
11
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
op 19"
12
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
13
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
16
André Looij
Monkey Town Continental Team
z.t
17
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
18
Aksel Nommela
BEAT Cycling Club
z.t
19
Bert De Backer
Vital Concept Cycling Club
z.t
20
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
z.t
21
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
22
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
23
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
24
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
25
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
z.t
26
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Luuc Bugter
Delta Cycling Rotterdam
z.t
28
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
29
Piotr Havik
BEAT Cycling Club
z.t
30
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
31
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
32
Peter Schulting
Monkey Town Continental Team
z.t
33
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
34
James Lowsley Williams
Canyon Eisberg
z.t
35
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
36
Justin Timmermans
Delta Cycling Rotterdam
z.t
37
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
38
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
39
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
40
Beau Duvigneau
Vlasman CT
z.t
41
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
z.t
42
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
43
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
44
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
45
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
46
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
47
Jaap Kooijman
Vlasman CT
z.t
48
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
49
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
z.t
50
Stijn Steels
Veranda's Willems - Crelan
z.t
51
Ivar Slik
Monkey Town Continental Team
z.t
52
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
53
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
54
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
55
Alexander Cataford
United Healthcare Cycling Team
z.t
56
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
57
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
58
Anthony Turgis
Cofidis
op 35"
59
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
op 36"
60
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
61
Andreas Kron
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 41"
62
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
op 49"
63
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
64
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
z.t
65
Adriaan Janssen
Delta Cycling Rotterdam
op 1'23"
66
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
67
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
op 1'42"
68
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
op 2'20"
69
Frederik Frison
Lotto - Soudal
op 2'46"
70
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
z.t
71
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 7'22"
72
Rens Tulner
Delta Cycling Rotterdam
z.t
73
Senne Leysen
Veranda's Willems - Crelan
z.t
74
Kelvin van den Dool
Vlasman CT
op 7'24"
75
Jasper Schouten
Alecto Cycling Team
z.t
76
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
77
Nahom Desale
BEAT Cycling Club
z.t
78
Folkert Oostra
Alecto Cycling Team
z.t
79
Max Stedman
Canyon Eisberg
z.t
80
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
81
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
82
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
83
René Hooghiemster
Alecto Cycling Team
z.t
84
Kamil Malecki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
85
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
86
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
87
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
z.t
88
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
89
Alex Mengoulas
BEAT Cycling Club
z.t
90
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 7'28"
91
David Dekker
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
92
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
op 7'31"
93
Dexter Gardias
Canyon Eisberg
z.t
94
Tijmen Eising
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
95
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
96
Joost Van der Burg
Vlasman CT
op 7'34"
97
Travis McCabe
United Healthcare Cycling Team
op 7'35"
98
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
99
Tanner Putt
United Healthcare Cycling Team
z.t
100
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
z.t
101
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
op 7'43"
102
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
Daniel Abraham Gebru
BEAT Cycling Club
DNF
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Cycling Team
DNF
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
DNF
Stephan Bakker
Monkey Town Continental Team
DNF
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Loic Chetout
Cofidis
DNF
Erwann Corbel
Vital Concept Cycling Club
DNF
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
DNF
Daniel Eaton
United Healthcare Cycling Team
DNF
Eamon Lucas Franck
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Adrien Garel
Vital Concept Cycling Club
DNF
Adrian Hegyvary
United Healthcare Cycling Team
DNF
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
DNF
Peter Koning
Aqua Blue Sport
DNF
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Steven Lammertink
Vital Concept Cycling Club
DNF
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Jim Lindenburg
Metec - TKH P/B Mantel
DNF
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Eric Marcotte
United Healthcare Cycling Team
DNF
Gijs Meijer
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Martin Mortensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
DNF
Patrick Müller
Vital Concept Cycling Club
DNF
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
DNF
Chris Opie
Canyon Eisberg
DNF
Alex Paton
Canyon Eisberg
DNF
Casper Pedersen
Aqua Blue Sport
DNF
Jack Pullar
Canyon Eisberg
DNF
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
DNF
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Søren Siggaard
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
DNF
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Geoffrey Soupe
Cofidis
DNF
Tom Stamsnijder
Team Sunweb
DNF
Harry Tanfield
Canyon Eisberg
DNF
Bas Tietema
BEAT Cycling Club
DNF
Martijn Tusveld
Team Sunweb
DNF
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
DNF
Troels Ronning Vinther
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
DNF
Robin Wennekes
Vlasman CT
DNF
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
DNF
Patrick van der Duin
Alecto Cycling Team
DNF
Wesley Van Dyck
BEAT Cycling Club
DNF
Daan van Sintmaartensdijk
Alecto Cycling Team
DNF
Melvin van Zijl
Vlasman CT
DNF
Gerco Pastoor
Delta Cycling Rotterdam
DNS
2019
2018
2016
2015
2014
2012
2010
Info
Parcours
Result
Palmares