En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Benelux Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
01/09
Essen
Hoogerheide
168.3 km
Result
Standings
Points
1
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
3u40'23"
2
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
z.t
3
Luke Durbridge
Team BikeExchange
z.t
4
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
5
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
6
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
op 4"
7
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
z.t
8
Danny van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
9
Caleb Ewan
Lotto Soudal
z.t
10
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
11
Mike Teunissen
Jumbo - Visma
z.t
12
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
13
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
14
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
15
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
16
Sonny Colbrelli
Bahrain Victorious
z.t
17
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
z.t
18
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
z.t
19
Tosh Van der Sande
Lotto Soudal
z.t
20
Stanislaw Aniolkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
21
Stefan Bissegger
EF Education - Nippo
z.t
22
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
z.t
23
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
24
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
25
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
26
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
27
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
z.t
28
Cees Bol
Team DSM
z.t
29
Jake Stewart
Groupama - FDJ
z.t
30
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
z.t
31
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
z.t
32
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
33
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
34
Dylan Groenewegen
Jumbo - Visma
z.t
35
Stefan Küng
Groupama - FDJ
z.t
36
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
37
Timothy Dupont
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
38
Søren Kragh Andersen
Team DSM
z.t
39
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
z.t
40
Tiesj Benoot
Team DSM
z.t
41
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
42
Jack Bauer
Team BikeExchange
z.t
43
Tom Dumoulin
Jumbo - Visma
z.t
44
Marc Hirschi
UAE Team Emirates
z.t
45
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
46
Victor Campenaerts
Team Qhubeka NextHash
z.t
47
Michael Morkov
Deceuninck - Quick Step
z.t
48
Anthony Jullien
Ag2r Citroën Team
z.t
49
Casper Pedersen
Team DSM
z.t
50
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
51
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
z.t
52
Boy van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
53
Aimé Degendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
54
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
55
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
56
Gijs Van Hoecke
Ag2r Citroën Team
z.t
57
Alexander Konychev
Team BikeExchange
z.t
58
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
z.t
59
Philippe Gilbert
Lotto Soudal
z.t
60
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Logan Owen
EF Education - Nippo
z.t
62
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
63
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Sebastian Langeveld
EF Education - Nippo
z.t
65
Michal Golas
Ineos Grenadiers
z.t
66
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
67
Jean-Pierre Drucker
Cofidis
z.t
68
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
z.t
69
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
70
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
71
Hugo Houle
Astana - Premier Tech
z.t
72
Andreas Stokbro Nielsen
Team Qhubeka NextHash
z.t
73
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
z.t
74
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
75
Fabian Lienhard
Groupama - FDJ
z.t
76
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
77
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
z.t
78
Michael Schär
Ag2r Citroën Team
z.t
79
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
80
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
81
Sean De Bie
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 42"
82
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
z.t
83
Leonardo Basso
Ineos Grenadiers
z.t
84
Joris Nieuwenhuis
Team DSM
z.t
85
Tom Bohli
Cofidis
z.t
86
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
z.t
87
Petr Vakoc
Alpecin - Fenix
z.t
88
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
z.t
89
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
90
Jonas Rickaert
Alpecin - Fenix
z.t
91
Jonathan Milan
Bahrain Victorious
z.t
92
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
93
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
94
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
95
Julien Duval
Ag2r Citroën Team
op 1'06"
96
Jasha Sütterlin
Team DSM
z.t
97
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
z.t
98
Sebastian Henao Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
99
Szymon Wojciech Sajnok
Cofidis
z.t
100
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
101
Milan Menten
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
102
Norman Vahtra
Israel Start-Up Nation
z.t
103
Sebastian Mora Vedri
Movistar Team
z.t
104
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
105
Barnabas Peak
Team BikeExchange
z.t
106
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'16"
107
Daniel Arroyave Canas
EF Education - Nippo
op 1'24"
108
Ludovic Robeet
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 1'40"
109
Laurenz Rex
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
110
Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
z.t
111
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
op 1'59"
112
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
113
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
z.t
114
Rune Herregodts
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
115
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
116
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
117
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
118
Davide Villella
Movistar Team
z.t
119
Elia Viviani
Cofidis
z.t
120
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
z.t
121
Yevgeniy Gidich
Astana - Premier Tech
z.t
122
Pieter Vanspeybrouck
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
123
Michael Gogl
Team Qhubeka NextHash
z.t
124
Arjen Livyns
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
125
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
126
Attila Valter
Groupama - FDJ
z.t
127
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
128
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
129
Roger Kluge
Lotto Soudal
z.t
130
Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
op 2'38"
131
Olav Kooij
Jumbo - Visma
op 2'47"
132
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
133
Jos van Emden
Jumbo - Visma
op 2'52"
134
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
135
Lasse Norman Hansen
Team Qhubeka NextHash
op 3'27"
136
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
op 3'39"
137
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
138
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
op 3'44"
139
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
140
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
141
Dmitriy Gruzdev
Astana - Premier Tech
op 3'59"
142
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
143
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
op 4'58"
144
Sam Bewley
Team BikeExchange
op 6'31"
145
Mitchell Docker
EF Education - Nippo
z.t
146
Ludwig De Winter
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 7'34"
147
Fumiyuki Beppu
EF Education - Nippo
z.t
148
Harry Tanfield
Team Qhubeka NextHash
z.t
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
DNF
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares