En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Binche - Chimay - Binche
Result
1
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
4u33'02"
2
Yves Lampaert
Quick Step Floors
op 3"
3
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
5
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
6
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
7
Jonas Vangenechten
Vital Concept Cycling Club
z.t
8
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
op 7"
9
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
10
Cees Bol
Team Sunweb
z.t
11
Mikkel Froelich Honoré
Quick Step Floors
z.t
12
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
z.t
13
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
14
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Philippe Gilbert
Quick Step Floors
z.t
16
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
17
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
18
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
op 10"
19
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
20
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
op 14"
21
Jan Maas
Team LottoNL - Jumbo
op 16"
22
Laurenz Rex
AGO - Aqua Service
op 22"
23
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Bram Welten
Team Fortuneo - Samsic
op 30"
25
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
26
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
27
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
op 34"
28
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
29
Gordon De Winter
AGO - Aqua Service
z.t
30
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
31
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
op 48"
32
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
z.t
33
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
op 52"
34
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
35
Christophe Laporte
Cofidis
op 54"
36
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
37
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
op 1'01"
38
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 1'08"
39
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
z.t
40
Sander Armée
Lotto - Soudal
op 1'12"
41
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
op 1'19"
42
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
op 1'25"
43
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 1'29"
44
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
45
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'46"
46
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
op 1'52"
47
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
op 1'56"
48
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
49
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
z.t
50
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
51
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
52
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
op 2'02"
53
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 2'11"
54
Polychronis Tzortzakis
Tarteletto - Isorex
op 3'22"
55
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
op 3'26"
56
Sergio Torres
Tarteletto - Isorex
op 4'08"
57
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
58
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
59
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
60
Gil d'Heygere
Veranda's Willems - Crelan
z.t
61
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
62
Luuc Bugter
Delta Cycling Rotterdam
z.t
63
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
op 4'13"
64
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
op 4'16"
65
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
op 4'27"
66
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 4'30"
67
Dimitri Claeys
Cofidis
op 4'33"
68
Jeremy Frehen
AGO - Aqua Service
op 5'32"
69
Andreas Andersson
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
70
Ross Lamb
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
71
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
z.t
72
Tom Van Vuchelen
AGO - Aqua Service
z.t
73
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
74
Laurent Evrard
Sovac - Natura4Ever
z.t
75
Davide Rebellin
Sovac - Natura4Ever
z.t
76
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
77
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
z.t
78
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
79
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
80
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
81
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
82
Felix Dopchie
AGO - Aqua Service
z.t
83
Adam Lewis
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
84
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
85
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
86
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
87
Bert De Backer
Vital Concept Cycling Club
z.t
88
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
89
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
90
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
91
Simon Sellier
Direct Energie
z.t
92
Yorick Slagmulders
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
93
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
94
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
95
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
96
Emiel Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
97
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
z.t
98
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
99
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
100
Stijn Steels
Veranda's Willems - Crelan
z.t
101
Niki Terpstra
Quick Step Floors
z.t
102
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 5'52"
103
Angelo Tulik
Direct Energie
op 6'00"
104
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
105
Miles Scotson
BMC Racing Team
op 6'02"
106
Ide Schelling
SEG Racing Academy
op 6'06"
107
Lionel Taminiaux
WB Veranclassic Aquality Protect
op 6'08"
108
Adrien Garel
Vital Concept Cycling Club
op 6'18"
109
Dries Devenyns
Quick Step Floors
op 7'06"
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
DNF
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Sean Bero
DNF
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
DNF
David Boucher
Tarteletto - Isorex
DNF
Jelle Cant
Tarteletto - Isorex
DNF
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
DNF
Loic Chetout
Cofidis
DNF
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
DNF
Tiago Da Silva
Team Differdange - Losch
DNF
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
DNF
Maxime Daniel
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Jelle De Ville
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Louis Deguide
Sovac - Natura4Ever
DNF
Mickael Delage
Groupama - FDJ
DNF
Florian Deriaux
Sovac - Natura4Ever
DNF
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
DNF
Yohann Gène
Direct Energie
DNF
Alexander Geuens
Sovac - Natura4Ever
DNF
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
DNF
Daan Hoole
SEG Racing Academy
DNF
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
DNF
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
DNF
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Florentin Lecamus
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
DNF
Matthias Legley
Sovac - Natura4Ever
DNF
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
DNF
Samuel Leroux
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
DNF
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
DNF
Samuel Mobberley
DNF
Justin Mottier
Vital Concept Cycling Club
DNF
Clement Orceau
Direct Energie
DNF
Thomas Petit
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Wim Reynaerts
Cibel - Cebon
DNF
Balázs Rozsa
Team Differdange - Losch
DNF
Clement Russo
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Julien Simon
Cofidis
DNF
Georgios Stavrakakis
SEG Racing Academy
DNF
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
DNF
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
DNF
Louis Verhelst
Tarteletto - Isorex
DNF
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Zico Waeytens
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Arne De Groote
Tarteletto - Isorex
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Info
Parcours
Result
Palmares