En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Giro di Padania
Stage information
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
07/09
Acqui Terme
Frabosa Soprana
174 km
Result
Final Classification
1
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
22u33'52"
2
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
op 40"
3
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
op 44"
4
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
op 46"
5
Davide Rebellin
Meridiana Kamen Team
op 1'18"
6
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
op 1'21"
7
Matteo Rabottini
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 1'29"
8
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
op 2'00"
9
Kristijan Durasek
Adria Mobil
op 2'14"
10
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia - Coldeportes
op 2'48"
11
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 4'17"
12
Francesco Reda
Acqua & Sapone
op 5'19"
13
Angelo Pagani
Colnago - CSF Inox
op 5'44"
14
Andrea Masciarelli
Acqua & Sapone
op 6'51"
15
Enrico Battaglin
Colnago - CSF Inox
op 7'29"
16
Paolo Bailetti
Utensilnord Named
op 7'47"
17
Dalivier Ospina Navarro
Colombia - Coldeportes
op 9'49"
18
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
op 9'53"
19
Robert Vrecer
Team Vorarlberg
op 10'09"
20
Patxi Javier Vila Errandonea
Utensilnord Named
op 10'15"
21
Mikhail Antonov
Lokosphinx
op 11'15"
22
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 11'56"
23
Miguel Angel Rubiano Chavez
Androni Giocattoli
op 13'07"
24
Jan Hirt
Leopard - Trek Continental Team
op 13'46"
25
Fabio Felline
Androni Giocattoli
op 13'52"
26
Luca Wackermann
Lampre - ISD
op 14'19"
27
Francesco Failli
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 14'29"
28
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 15'11"
29
Nikodemus Holler
Team Specialized Concept Store
op 15'35"
30
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 16'14"
31
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
op 16'18"
32
Marek Rutkiewicz
CCC Polkowice
op 16'37"
33
Kristjan Fajt
Adria Mobil
op 16'57"
34
Andrei Solomennikov
Itera-Katusha
op 17'38"
35
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli
op 17'42"
36
Luca Dodi
Team Idea
z.t
37
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 19'01"
38
Joël Zangerle
Leopard - Trek Continental Team
op 19'30"
39
Alessandro Proni
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 19'46"
40
Massimo Codol
Acqua & Sapone
op 20'00"
41
Fortunato Baliani
Team Nippo
op 20'20"
42
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 21'03"
43
Alessandro Bisolti
Team Idea
op 21'07"
44
Cristian Cominelli
Team Idea
op 21'12"
45
Michele Scarponi
Lampre - ISD
op 21'16"
46
Sylwester Szmyd
Liquigas - Cannondale
op 23'29"
47
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
op 23'35"
48
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
op 24'17"
49
Lukasz Owsian
CCC Polkowice
op 24'54"
50
Gabriele Bosisio
Utensilnord Named
op 25'27"
51
Wilson Alexander Marentes Torres
Colombia - Coldeportes
op 25'33"
52
Paolo Ciavatta
Acqua & Sapone
z.t
53
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia - Coldeportes
op 26'19"
54
Andrea Cismondi
Team Specialized Concept Store
op 26'46"
55
Fabio Silvestre
Leopard - Trek Continental Team
op 28'06"
56
Vitaliy Buts
Lampre - ISD
op 28'54"
57
Alberto Di Lorenzo
Meridiana Kamen Team
op 29'15"
58
Paolo Longo Borghini
Liquigas - Cannondale
op 29'38"
59
Julian Kern
Leopard - Trek Continental Team
op 30'11"
60
Luis Felipe Laverde Jimenez
Colombia - Coldeportes
op 31'32"
61
Marko Kump
Adria Mobil
op 31'38"
62
Dominik Hrinkow
Team Vorarlberg
op 31'50"
63
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia - Coldeportes
op 31'54"
64
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 32'47"
65
Bartlomiej Matysiak
CCC Polkowice
op 33'12"
66
Javier Gonzalez Barrera
Colombia - Coldeportes
op 33'49"
67
Marco Frapporti
Team Idea
op 35'03"
68
Danilo Hondo
Lampre - ISD
op 35'19"
69
Frederico Rocchetti
Utensilnord Named
op 35'41"
70
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
op 36'23"
71
Matteo Busato
op 36'34"
72
Aristide Ratti
Team Idea
op 37'38"
73
Zico Waeytens
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 37'41"
74
Sergio Laganà
Utensilnord Named
op 38'42"
75
Matej Mugerli
Adria Mobil
op 39'19"
76
Stefano Borchi
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 40'56"
77
Matej Gnezda
Adria Mobil
op 42'02"
78
Tim Mertens
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 43'00"
79
Tomasz Kiendys
CCC Polkowice
op 43'21"
80
Maksim Razumov
Itera-Katusha
z.t
81
Elchin Asadov
Team Specialized Concept Store
op 43'25"
82
Mateusz Taciak
CCC Polkowice
op 44'05"
83
Mariano Giallorenzo
Meridiana Kamen Team
op 44'07"
84
Gianluca Maggiore
Utensilnord Named
op 44'13"
85
Piero Baffi
Leopard - Trek Continental Team
op 44'34"
86
Grzegorz Stepniak
CCC Polkowice
op 44'35"
87
Alessandro Spezialetti
Lampre - ISD
op 44'42"
88
Blaz Bonca
Meridiana Kamen Team
op 44'47"
89
Igor Boev
Itera-Katusha
op 44'49"
90
Giorgio Brambilla
Leopard - Trek Continental Team
op 46'13"
91
Davide Mucelli
Utensilnord Named
op 46'19"
92
Dominik Brändle
op 46'21"
93
Piotr Gawronski
CCC Polkowice
op 51'28"
Filippo Baggio
Utensilnord Named
DNF
Luca Barla
Team Idea
DNF
Sergey Belykh
Lokosphinx
DNF
Maurizio Biondo
Meridiana Kamen Team
DNF
Simone Campagnaro
Team Nippo
DNF
Marco Canola
Colnago - CSF Inox
DNF
Federico Canuti
Liquigas - Cannondale
DNF
Roberto Cesaro
Meridiana Kamen Team
DNF
Sonny Colbrelli
Colnago - CSF Inox
DNF
Marco Coledan
Colnago - CSF Inox
DNF
Roberto Ferrari
Androni Giocattoli
DNF
Henry Frusto
Team Nippo
DNF
Vincenzo Garofolo
Team Nippo
DNF
Pavel Gorenc
Adria Mobil
DNF
Massimo Graziato
Lampre - ISD
DNF
Luka Grubic
Meridiana Kamen Team
DNF
Tomohiro Hayakawa
Team Nippo
DNF
Aljaz Hocevar
Adria Mobil
DNF
Andreas Hofer
Team Vorarlberg
DNF
Tural Isgandarov
Team Specialized Concept Store
DNF
Jonas Koch
Team Specialized Concept Store
DNF
Ryohei Komori
Team Nippo
DNF
Nikolay Mihaylov
CCC Polkowice
DNF
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
DNF
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
DNF
Andrea Palini
Team Idea
DNF
Alessandro Petacchi
Lampre - ISD
DNF
Alexandr Pliuschin
Leopard - Trek Continental Team
DNF
Maxim Pokidov
Itera-Katusha
DNF
Ariel Maximiliano Richeze
Team Nippo
DNF
Enrico Rossi
Meridiana Kamen Team
DNF
Fabio Sabatini
Liquigas - Cannondale
DNF
Fabian Schnaidt
Team Specialized Concept Store
DNF
Sergei Shilov
Lokosphinx
DNF
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
DNF
Alessandro Vanotti
Liquigas - Cannondale
DNF
Pierpaolo De Negri
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
Emanuel Buchmann
Team Specialized Concept Store
DNS
Anton Vorobyev
Itera-Katusha
DNS
Mikhail Akimov
Itera-Katusha
DNF
Josef Benetseder
Team Vorarlberg
DNF
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia - Coldeportes
DNF
Alexander Grigoriev
Itera-Katusha
DNF
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNS
Adriano Malori
Lampre - ISD
DNS
Fabio Nappa
Team Specialized Concept Store
DNS
Kevin De Jonghe
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNS
Elia Favilli
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNS
Tobias Jenny
Team Vorarlberg
DNS
Matthias Krizek
Liquigas - Cannondale
DNS
Alexandr Prishpetnyy
Itera-Katusha
DNS
Daniel Oss
Liquigas - Cannondale
DNF
Pavel Ptashkin
Lokosphinx
DNF
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
DNF
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
DNF
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares