En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro di Padania
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
10/09
Rovereto
Montecchio Maggiore
170 km
Result
Final Classification
1
Andrea Guardini
Farnese Vini - Neri Sottoli
4u00'40"
2
Elia Viviani
Liquigas - Cannondale
z.t
3
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
z.t
4
Ariel Maximiliano Richeze
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
5
Filippo Baggio
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
6
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
z.t
7
Angelo Furlan
Christina Watches - Onfone
z.t
8
Davy Commeyne
Landbouwkrediet
z.t
9
Danilo Hondo
Lampre - ISD
z.t
10
Luka Mezgec
Sava
z.t
11
Toms Skujins
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
12
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
13
Giuseppe De Maria
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
14
Krzysztof Szczawinski
Miche
z.t
15
Evaldas Siskevicius
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
16
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
z.t
17
Denys Kostyuk
Lampre - ISD
z.t
18
Luca Barla
Androni Giocattoli
z.t
19
Alessandro Malaguti
ORA Hotels Carrera
z.t
20
Blaz Furdi
Adria Mobil
z.t
21
Philipp Mamos
Amore & Vita
z.t
22
Fortunato Baliani
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
23
Alexander Zdanov
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
24
Miguel Angel Rubiano Chavez
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
25
Daniel Oss
Liquigas - Cannondale
z.t
26
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
27
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
z.t
28
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet
z.t
29
Aristide Ratti
Wit
z.t
30
Reto Hollenstein
Team Vorarlberg
z.t
31
Silvan Dillier
Team Vorarlberg
z.t
32
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
33
Walter Proch
ORA Hotels Carrera
z.t
34
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
35
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone
z.t
36
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
z.t
37
Jan Polanc
Radenska
z.t
38
Mikhail Antonov
Itera-Katusha
z.t
39
Stefan Schumacher
Miche
z.t
40
Oleg Chuzhda
Caja Rural
z.t
41
Dominik Hrinkow
Team Vorarlberg
z.t
42
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
43
Constantino Zaballa Gutierrez
Miche
z.t
44
Davide Rebellin
Miche
z.t
45
Ruben Reig Conejero
Caja Rural
z.t
46
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
z.t
47
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
48
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
49
Simone Campagnaro
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
50
Reinier Honig
Landbouwkrediet
z.t
51
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
z.t
52
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
53
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
54
Tomasz Marczynski
CCC Polsat Polkowice
z.t
55
Francesco Masciarelli
Astana Pro Team
z.t
56
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
z.t
57
Diego Alejandro Tamayo Martinez
Wit
z.t
58
Massimo Graziato
Lampre - ISD
z.t
59
Rubén Martínez Hernández
Caja Rural
z.t
60
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
61
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
62
Maciej Bodnar
Liquigas - Cannondale
z.t
63
Giovanni Visconti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
64
Diego Ulissi
Lampre - ISD
z.t
65
Klemen Stimulak
Radenska
z.t
66
Juan Sebastian Tamayo Martinez
Wit
z.t
67
Sonny Colbrelli
Colnago - CSF Inox
z.t
68
Matti Helminen
Landbouwkrediet
z.t
69
Lachlan Norris
Team HTC - Highroad
z.t
70
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
z.t
71
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
z.t
72
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
73
Fabio Sabatini
Liquigas - Cannondale
z.t
74
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli
z.t
75
Frederico Rocchetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
76
Daniel Diaz
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
77
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
z.t
78
Adriano Malori
Lampre - ISD
z.t
79
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
z.t
80
Mirko Tedeschi (2)
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
81
Patxi Javier Vila Errandonea
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
82
Tomaz Nose
Adria Mobil
z.t
83
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
z.t
84
Gianluca Randazzo
Miche
z.t
85
Yonathan Monsalve
Androni Giocattoli
op 14"
86
Ludovic Turpin
Saur - Sojasun
z.t
87
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
88
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
89
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
90
Roberto Antonio Richeze
ORA Hotels Carrera
z.t
91
Charles Wegelius
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
92
Wesley Sulzberger
FDJ
z.t
93
Bart Dockx
Landbouwkrediet
z.t
94
Matthew Harley Goss
Team HTC - Highroad
z.t
95
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
96
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
97
Davide Torosantucci
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
98
Jacobe Keough
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
99
Slawomir Kohut
Miche
z.t
100
Benjamin Giraud
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
101
Christian Meier
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
102
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet
z.t
103
Grzegorz Haba
z.t
104
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
z.t
105
Viktor Shmalko
Itera-Katusha
z.t
106
Simone Boifava
ORA Hotels Carrera
op 27"
107
Gianluca Mirenda
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
108
Edoardo Girardi
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
109
Grzegorz Stepniak
z.t
110
Leonid Krasnov
Itera-Katusha
z.t
111
Cameron Wurf
Liquigas - Cannondale
z.t
112
Fabio Piscopiello
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
113
Omar Sottocornola
Meridiana Kamen Team
z.t
114
Davide Orrico
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
115
Andrew Pinfold
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
116
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
117
Arnaud Coyot
Saur - Sojasun
z.t
118
Vitaliy Buts
Lampre - ISD
z.t
119
Mirco Lorenzetto
Astana Pro Team
z.t
120
Leonardo Pinizzotto
Miche
z.t
121
Nick Aitken
Team Jayco - AIS
z.t
122
Giuseppe Muraglia
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
123
Igor Frolov
Itera-Katusha
z.t
124
Kamil Gradek
z.t
125
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
126
Robert Vrecer
Perutnina Ptuj
z.t
127
Niv Libner
Amore & Vita
z.t
128
Piotr Gawronski
z.t
129
Sergio Laganà
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
130
Alessandro Bisolti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
131
Davide Ricci Bitti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
132
Omar Lombardi
Colnago - CSF Inox
z.t
133
Ermanno Capelli
Team Vorarlberg
z.t
134
Volodymyr Bileka
Amore & Vita
z.t
135
Michael Rasmussen
Christina Watches - Onfone
z.t
136
Henry Frusto
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
137
Anton Kaniuk
Amore & Vita
z.t
138
Volodymyr Zagorodniy
Miche
z.t
139
Javier Moreno Bazan
Caja Rural
z.t
140
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
z.t
141
Lukasz Wisniowski
z.t
142
Morgan Schmitt
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
143
Volodymyr Kogut
Amore & Vita
z.t
144
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
op 34"
145
Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli
z.t
146
Thomas Vaubourzeix
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
147
Julien Antomarchi
Velo-Club la Pomme Marseille
op 43"
148
Yohan Cauquil
Velo-Club la Pomme Marseille
op 50"
149
Cameron Meyer
Garmin - Cervélo
op 51"
150
Alberto Di Lorenzo
Meridiana Kamen Team
z.t
151
Pawel Bernas
z.t
152
Angelo Pagani
Colnago - CSF Inox
z.t
153
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone
z.t
154
Stefan Poll
Team Vorarlberg
op 1'50"
155
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
op 2'12"
156
Paolo Longo Borghini
Liquigas - Cannondale
op 2'42"
157
Alessandro Vanotti
Liquigas - Cannondale
z.t
158
Mads Steen
Christina Watches - Onfone
z.t
159
Michele Nodari
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
160
Enrico Montanari
Wit
op 3'05"
161
Hilton Clarke
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
162
Mark Dzamastagic
Sava
op 5'19"
163
Darko Blazevic
Meridiana Kamen Team
z.t
164
Gregoire Tarride
z.t
Vladislav Borisov
Amore & Vita
DNF
Dominik Brändle
Team Vorarlberg
DNF
Fausto Fognini
Wit
DNF
Jacob Gye Madsen
Christina Watches - Onfone
DNF
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
David John McLean
Meridiana Kamen Team
DNF
Philip-Nicholas Nielsen
Christina Watches - Onfone
DNF
Walter Gaston Trillini
ORA Hotels Carrera
DNF
Luca Zanasca
Wit
DNF
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares