En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro di Padania
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
10/09
Rovereto
Montecchio Maggiore
170 km
Result
Final Classification
1
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
22u13'28"
2
Giovanni Visconti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 52"
3
Francesco Masciarelli
Astana Pro Team
op 1'08"
4
Fortunato Baliani
D'Angelo & Antenucci - Nippo
op 1'17"
5
Davide Rebellin
Miche
op 1'24"
6
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
op 1'32"
7
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
op 2'34"
8
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
op 2'53"
9
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
op 2'57"
10
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
op 3'08"
11
Robert Vrecer
Perutnina Ptuj
op 4'13"
12
Lachlan Norris
Team HTC - Highroad
op 4'22"
13
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 4'49"
14
Diego Ulissi
Lampre - ISD
op 4'57"
15
Reto Hollenstein
Team Vorarlberg
op 5'06"
16
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
op 5'24"
17
Constantino Zaballa Gutierrez
Miche
op 5'56"
18
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet
op 5'58"
19
Rubén Martínez Hernández
Caja Rural
z.t
20
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone
z.t
21
Jan Polanc
Radenska
op 6'07"
22
Miguel Angel Rubiano Chavez
D'Angelo & Antenucci - Nippo
op 6'10"
23
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli
op 6'25"
24
Juan Sebastian Tamayo Martinez
Wit
op 7'42"
25
Michael Rasmussen
Christina Watches - Onfone
op 7'57"
26
Patxi Javier Vila Errandonea
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 8'01"
27
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
op 8'51"
28
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 9'05"
29
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 9'34"
30
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
op 9'35"
31
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
op 10'02"
32
Tomasz Marczynski
CCC Polsat Polkowice
z.t
33
Tomaz Nose
Adria Mobil
z.t
34
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
z.t
35
Oleg Chuzhda
Caja Rural
op 10'58"
36
Christian Meier
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 11'28"
37
Dominik Hrinkow
Team Vorarlberg
op 11'39"
38
Davide Torosantucci
D'Angelo & Antenucci - Nippo
op 12'50"
39
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
op 13'01"
40
Stefan Schumacher
Miche
op 13'05"
41
Silvan Dillier
Team Vorarlberg
op 13'23"
42
Alessandro Bisolti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 14'05"
43
Philipp Mamos
Amore & Vita
op 14'34"
44
Daniel Oss
Liquigas - Cannondale
op 15'41"
45
Blaz Furdi
Adria Mobil
op 17'24"
46
Denys Kostyuk
Lampre - ISD
z.t
47
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
48
Daniel Diaz
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
49
Yonathan Monsalve
Androni Giocattoli
op 17'38"
50
Javier Moreno Bazan
Caja Rural
op 19'14"
51
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
op 19'40"
52
Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli
op 20'37"
53
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 21'00"
54
Adriano Malori
Lampre - ISD
op 21'10"
55
Gianluca Randazzo
Miche
op 21'20"
56
Cameron Wurf
Liquigas - Cannondale
op 21'29"
57
Matti Helminen
Landbouwkrediet
op 22'09"
58
Elia Viviani
Liquigas - Cannondale
op 22'11"
59
Yohan Cauquil
Velo-Club la Pomme Marseille
op 22'58"
60
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
op 23'04"
61
Davy Commeyne
Landbouwkrediet
op 24'03"
62
Danilo Hondo
Lampre - ISD
z.t
63
Aristide Ratti
Wit
z.t
64
Reinier Honig
Landbouwkrediet
z.t
65
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
z.t
66
Ruben Reig Conejero
Caja Rural
z.t
67
Diego Alejandro Tamayo Martinez
Wit
z.t
68
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
op 24'08"
69
Roberto Antonio Richeze
ORA Hotels Carrera
op 24'17"
70
Alexander Zdanov
D'Angelo & Antenucci - Nippo
op 24'23"
71
Volodymyr Bileka
Amore & Vita
op 24'30"
72
Ermanno Capelli
Team Vorarlberg
z.t
73
Julien Antomarchi
Velo-Club la Pomme Marseille
op 24'46"
74
Fabio Sabatini
Liquigas - Cannondale
op 24'57"
75
Toms Skujins
Velo-Club la Pomme Marseille
op 25'11"
76
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
op 25'16"
77
Morgan Schmitt
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 25'22"
78
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
op 25'25"
79
Anton Kaniuk
Amore & Vita
op 25'52"
80
Giuseppe De Maria
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 26'46"
81
Frederico Rocchetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 27'03"
82
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
op 27'12"
83
Maciej Bodnar
Liquigas - Cannondale
op 27'27"
84
Krzysztof Szczawinski
Miche
op 27'38"
85
Mirko Tedeschi (2)
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 27'49"
86
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
op 27'53"
87
Ludovic Turpin
Saur - Sojasun
z.t
88
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
z.t
89
Simone Campagnaro
D'Angelo & Antenucci - Nippo
op 28'04"
90
Niv Libner
Amore & Vita
op 28'06"
91
Vitaliy Buts
Lampre - ISD
z.t
92
Edoardo Girardi
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
93
Fabio Piscopiello
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
94
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
z.t
95
Thomas Vaubourzeix
Velo-Club la Pomme Marseille
op 28'13"
96
Massimo Graziato
Lampre - ISD
op 28'17"
97
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet
op 28'45"
98
Luka Mezgec
Sava
op 30'04"
99
Alessandro Vanotti
Liquigas - Cannondale
op 30'48"
100
Ariel Maximiliano Richeze
D'Angelo & Antenucci - Nippo
op 31'11"
101
Sonny Colbrelli
Colnago - CSF Inox
op 31'14"
102
Henry Frusto
D'Angelo & Antenucci - Nippo
op 31'41"
103
Giuseppe Muraglia
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
104
Charles Wegelius
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 32'21"
105
Sergio Laganà
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 32'34"
106
Omar Lombardi
Colnago - CSF Inox
z.t
107
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
op 32'46"
108
Klemen Stimulak
Radenska
op 32'48"
109
Davide Orrico
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 33'15"
110
Volodymyr Zagorodniy
Miche
z.t
111
Simone Boifava
ORA Hotels Carrera
op 33'38"
112
Alberto Di Lorenzo
Meridiana Kamen Team
op 33'39"
113
Pawel Bernas
z.t
114
Paolo Longo Borghini
Liquigas - Cannondale
op 35'30"
115
Arnaud Coyot
Saur - Sojasun
op 35'40"
116
Filippo Baggio
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 36'33"
117
Mikhail Antonov
Itera-Katusha
op 36'34"
118
Angelo Furlan
Christina Watches - Onfone
op 37'16"
119
Gregoire Tarride
op 37'26"
120
Benjamin Giraud
Velo-Club la Pomme Marseille
op 37'40"
121
Jacobe Keough
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 37'52"
122
Mark Dzamastagic
Sava
op 38'07"
123
Walter Proch
ORA Hotels Carrera
op 38'08"
124
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 38'11"
125
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
op 39'25"
126
Mitchell Docker
Skil - Shimano
op 39'42"
127
Angelo Pagani
Colnago - CSF Inox
op 39'45"
128
Alessandro Malaguti
ORA Hotels Carrera
op 39'49"
129
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
op 39'52"
130
Volodymyr Kogut
Amore & Vita
op 40'09"
131
Lukasz Wisniowski
op 40'19"
132
Enrico Montanari
Wit
op 40'31"
133
Slawomir Kohut
Miche
op 40'37"
134
Andrea Guardini
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 40'52"
135
Matthew Harley Goss
Team HTC - Highroad
op 41'16"
136
Piotr Gawronski
op 41'19"
137
Kamil Gradek
op 41'24"
138
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
op 41'54"
139
Wesley Sulzberger
FDJ
op 41'57"
140
Igor Frolov
Itera-Katusha
op 42'35"
141
Cameron Meyer
Garmin - Cervélo
op 42'46"
142
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone
op 44'19"
143
Leonardo Pinizzotto
Miche
op 44'37"
144
Grzegorz Stepniak
op 44'49"
145
Luca Barla
Androni Giocattoli
op 45'18"
146
Stefan Poll
Team Vorarlberg
z.t
147
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
op 45'51"
148
Evaldas Siskevicius
Velo-Club la Pomme Marseille
op 46'12"
149
Bart Dockx
Landbouwkrediet
op 46'26"
150
Andriy Grivko
Astana Pro Team
op 46'39"
151
Andrew Pinfold
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 46'57"
152
Grzegorz Haba
op 47'07"
153
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 47'56"
154
Gianluca Mirenda
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 48'23"
155
Davide Ricci Bitti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
156
Hilton Clarke
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 49'17"
157
Mads Steen
Christina Watches - Onfone
op 49'35"
158
Nick Aitken
Team Jayco - AIS
op 49'40"
159
Omar Sottocornola
Meridiana Kamen Team
op 50'56"
160
Darko Blazevic
Meridiana Kamen Team
op 52'23"
161
Leonid Krasnov
Itera-Katusha
op 53'45"
162
Viktor Shmalko
Itera-Katusha
op 54'29"
163
Mirco Lorenzetto
Astana Pro Team
op 54'34"
164
Michele Nodari
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 55'48"
Vladislav Borisov
Amore & Vita
DNF
Dominik Brändle
Team Vorarlberg
DNF
Fausto Fognini
Wit
DNF
Jacob Gye Madsen
Christina Watches - Onfone
DNF
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
David John McLean
Meridiana Kamen Team
DNF
Philip-Nicholas Nielsen
Christina Watches - Onfone
DNF
Walter Gaston Trillini
ORA Hotels Carrera
DNF
Luca Zanasca
Wit
DNF
Bernardo Colex Tepoz
Amore & Vita
DNF
Istvan Cziraki
ORA Hotels Carrera
DNF
Alexander Foliforov
DNF
Marc Hester
Christina Watches - Onfone
DNF
Yuriy Metlushenko
DNF
Andrej Rajsp
Radenska
DNF
Michael Reihs
Christina Watches - Onfone
DNF
Joaquin Sobrino Martinez
Caja Rural
DNF
Matic Strgar
Team Vorarlberg
DNF
Aleksey Tsatevich
Itera-Katusha
DNF
Blaz Bonca
Meridiana Kamen Team
DNF
Tyron Giorgieri
DNF
Daniel Andersen Vestergaard
Christina Watches - Onfone
DNF
Anton Vorobyev
Itera-Katusha
DNF
Emanuele Bindi
Meridiana Kamen Team
DNF
Benjamin Gourgue
Landbouwkrediet
DNF
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
DNS
Marko Barbir
Meridiana Kamen Team
DNF
Kajetan Fricke
Team Vorarlberg
DNF
Mariano Giallorenzo
Meridiana Kamen Team
DNF
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares