En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Oberösterreich Rundfahrt
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
03/06
Wels
Niederkappel
129.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Timo Kielich
Alpecin-Deceuninck Development Team
4u00'49"
2
Jakub Otruba
ATT Investments
z.t
3
Emiel Verstrynge
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
4
Davide de Cassan
Cycling Team Friuli Asd
z.t
5
Marco Schrettl
Tirol Ktm Cycling Team
op 4"
6
Lander Loockx
Deschacht - Hens - Maes
op 5"
7
Jesse Kramer
Jumbo-Visma Development Team
z.t
8
Giovanni Bortoluzzi
Cycling Team Friuli Asd
z.t
9
Dominik Röber
P & S Benotti
z.t
10
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
z.t
11
Simon Bak
Team Coloquick
z.t
12
Martin Messner
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
13
Dario Igor Belletta
Jumbo-Visma Development Team
z.t
14
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics
z.t
15
Alexander Hajek
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
16
Oscar Cabedo Carda
Team Vorarlberg
z.t
17
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
18
Lukas Ruegg
Team Vorarlberg
z.t
19
Patrick Reißig
Maloja Pushbikers
z.t
20
Luca Vergallito
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
21
Luke Burns
Team Bridgelane
z.t
22
James Panizza
Team Bridgelane
z.t
23
Sebastian Putz
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
24
Matús Stocek
ATT Investments
z.t
25
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
z.t
26
Samuel Jenner
Team Bridgelane
z.t
27
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
z.t
28
Hans-Jörg Leopold
z.t
29
Tilen Finkst
Adria Mobil
op 14"
30
Colby Simmons
Jumbo-Visma Development Team
z.t
31
Tobias Svarre
Team Coloquick
z.t
32
Laurens Sweeck
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
33
Mario Gamper
Santic-Wibatech
op 17"
34
Roman Ermakov
op 19"
35
Mihael Stajnar
z.t
36
Paul Rudys
Maloja Pushbikers
z.t
37
Linus Rosner
Tirol Ktm Cycling Team
op 23"
38
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
op 24"
39
Michael Kukrle
Team Felbermayr Simplon Wels
op 29"
40
Nicklas Overgaard Pedersen
Team Coloquick
op 38"
41
Daan Soete
Deschacht - Hens - Maes
op 40"
42
Tobias Nolde
P & S Benotti
z.t
43
Jaka Primozic
Hrinkow Advarics
z.t
44
Philipp Hofbauer
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
45
Matic Zumer
z.t
46
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
z.t
47
Jiri Petrus
ATT Investments
z.t
48
Maximilian Kabas
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
49
Paul Buschek
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
50
Corné Van Kessel
Deschacht - Hens - Maes
z.t
51
Jonas Fabian Messerschmidt
Santic-Wibatech
z.t
52
Moran Vermeulen
Team Vorarlberg
z.t
53
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
z.t
54
Pietro Mattio
Jumbo-Visma Development Team
z.t
55
Eric Lutter
P & S Benotti
z.t
56
Thomas Tichler
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
57
Victor Van De Putte
Deschacht - Hens - Maes
z.t
58
Riccardo Verza
Hrinkow Advarics
z.t
59
Timon Loderer
Hrinkow Advarics
z.t
60
Jannis Peter
P & S Benotti
z.t
61
Anže Skok
Ljubljana Gusto Santic
op 58"
62
Jaka Vovk
Cycling Team Kranj
z.t
63
Igor Baars
z.t
64
Sebastian Nielsen
Team Coloquick
z.t
65
Marko Pavlic
z.t
66
Marco Andreaus
Cycling Team Friuli Asd
z.t
67
Matej Drinovec
z.t
68
Alberto Bruttomesso
Cycling Team Friuli Asd
op 1'01"
69
Daniel Federspiel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
70
Kristijan Koren
Adria Mobil
op 1'10"
71
Tristan Saunders
Team Bridgelane
op 1'13"
72
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 1'25"
73
Emil Toudal
Team Coloquick
op 1'33"
74
Gregor Matija Cerne
op 1'40"
75
Teo Pecnik
Cycling Team Kranj
op 1'52"
76
Emanuel Zangerle
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
77
Luka Vrhovnik
z.t
78
Max Benz-kuch
Maloja Pushbikers
z.t
79
Fabian Schormaier
Santic-Wibatech
op 1'58"
80
Gert Kivistik
ATT Investments
z.t
81
Axandre Van Petegem
Jumbo-Visma Development Team
z.t
82
Zachary Marriage
Team Bridgelane
z.t
83
Jarno Grixa
P & S Benotti
op 2'11"
84
Albert Gathemann
P & S Benotti
op 2'13"
85
Toon Vandebosch
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 3'08"
86
Daniel Reiter
op 3'37"
87
Stefan Brandlmeier
Santic-Wibatech
op 3'39"
88
Matthias Reutimann
Team Felbermayr Simplon Wels
op 3'41"
89
Theo Reinhardt
Rad-Net Osswald
z.t
90
Roger Kluge
Rad-Net Osswald
z.t
91
Filippo Fortin
Maloja Pushbikers
op 4'57"
92
Bram Kras
op 7'33"
93
Luka Ziherl
Cycling Team Kranj
z.t
94
Jakob Reiter
z.t
95
Moritz Czasa
Rad-Net Osswald
z.t
96
Stefan Marbler
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
97
Daniel Turek
ATT Investments
z.t
98
Joran Wyseure
Crelan - Corendon
z.t
99
Rhune Clynen
op 7'37"
100
Felix Ritzinger
Team Felbermayr Simplon Wels
op 7'40"
101
Anton Ferdinande
Deschacht - Hens - Maes
z.t
102
Dominik Amann
Team Vorarlberg
op 7'51"
103
Michael Konczer
Hrinkow Advarics
op 8'04"
104
Franz-Josef Lässer
op 13'22"
105
Stefan Kovar
Hrinkow Advarics
z.t
106
Dan Andrej Tomsic
Ljubljana Gusto Santic
z.t
107
Vid Jeromel
Cycling Team Kranj
z.t
108
Sven Burger
op 15'50"
109
Daan Van Den Eijnden
z.t
110
Nicolas Heinrich
Rad-Net Osswald
op 15'58"
111
Maximilian Schmidbauer
WSA KTM Gras p/b Leomo
z.t
112
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
op 16'00"
113
Leo Doyle
z.t
114
Jack Burke
z.t
115
Max Märkl
Rad-Net Osswald
z.t
116
Tim Wafler
Tirol Ktm Cycling Team
z.t
117
David Pölzer
op 18'45"
118
Sandro Hauser
z.t
119
Matthias Erlacher
z.t
120
Peter Ochsenhofer
z.t
121
Raphael Kokas
z.t
Roy Eefting
Maloja Pushbikers
DNF
Mihkel Raim
ATT Investments
DNF
Justin de Hart
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares