En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Oberösterreichrundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
18/06
Wels
Altheim
191.5 km
Result
Standings
1
Tino Thömel
Team NSP
4u24'30"
2
Jacob Fiedler
Team NSP
z.t
3
Adam Homolka
WSA - Viperbike
z.t
4
Werner Riebenbauer
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
5
Marco Lippuner
z.t
6
Petr Bencik
PSK Whirlpool - Author
z.t
7
Aljaz Hocevar
Adria Mobil
z.t
8
René Weissinger
Team Vorarlberg
z.t
9
Petr Vakoc
ASC Dukla Praha
z.t
10
Andreas Hofer
Tyrol Team
z.t
11
Petr Lechner
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
12
Arne Hassink
TT Raiko Argon 18
z.t
13
Stefan Kirchmair
Tyrol Team
z.t
14
Josef Benetseder
Team Vorarlberg
z.t
15
Erik Hoffmann
z.t
16
Thomas Lechermann
z.t
17
Michael Schwaiger
WSA - Viperbike
z.t
18
Jan Oelerich
TT Raiko Argon 18
z.t
19
Florian Bissinger
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
20
Arne Kenzler
z.t
21
Martin Weiss
Tyrol Team
z.t
22
Martin Schöffmann
WSA - Viperbike
z.t
23
Markus Eibegger
Tabriz Petrochemical Team
z.t
24
Christian Mager
Team Heizomat
z.t
25
Julian Hellmann
Team Heizomat
z.t
26
Christoph Sokoll
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
27
Jan Stöhr
z.t
28
Alexander Krieger
Team Heizomat
z.t
29
Nicolas Winter
Partizan Powermove
z.t
30
Martin Blaha
ASC Dukla Praha
z.t
31
Mario Vogt
Team Heizomat
z.t
32
Dominik Hrinkow
Team Vorarlberg
z.t
33
Markus Fothen
Team NSP
z.t
34
Luca Conrad
z.t
35
Tomas Buchacek
PSK Whirlpool - Author
z.t
36
Peter Pichler
Union Raffeisen Rad Team Tirol
z.t
37
Timothy Buchanan
z.t
38
Sven Krauss
z.t
39
Marek Canecky
Manisaspor Cycling Team
z.t
40
David Dvorsky
PSK Whirlpool - Author
z.t
41
Reto Hollenstein
Team Vorarlberg
z.t
42
Markus Goetz
WSA - Viperbike
z.t
43
Riccardo Zoidl
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
44
Daniel Bichlmann
z.t
45
Justin Wolf
z.t
46
Pavel Stöhr
z.t
47
Stanislav Kozubek
PSK Whirlpool - Author
z.t
48
Michael Schmelz
z.t
49
Martin Kiechle
z.t
50
Martin Hacecky
ASC Dukla Praha
z.t
51
Tomas Danacik
PSK Whirlpool - Author
z.t
52
Vojtech Hacecky
ASC Dukla Praha
z.t
53
Timo Niesing
z.t
54
Jani Music
z.t
55
Roman Gredler
Union Raffeisen Rad Team Tirol
z.t
56
Peter Clauss
z.t
57
Michael Hofstetter
z.t
58
Marius Jessenberger
Team Heizomat
z.t
59
Rupert Probst
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
60
Jonas Weih
z.t
61
Stefan Rucker
WSA - Viperbike
z.t
62
Patrick Konrad
Tyrol Team
z.t
63
Joël Frey
z.t
64
Josef Hosek
PSK Whirlpool - Author
z.t
65
Martin Gaber
Union Raffeisen Rad Team Tirol
z.t
66
Stefan Poll
Team Vorarlberg
z.t
67
Andreas Graf
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
68
Lukas Pöstlberger
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
69
Stefan Fussstetter
z.t
70
Constantin Liebenow
z.t
71
Lucas Schädlich
Team NSP
z.t
72
Christian Heule
Champion Systems - LBS
z.t
73
Ermanno Capelli
Team Vorarlberg
z.t
74
Martin Riska
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
75
Pavol Polievka
Dukla Trencin Merida
z.t
76
Christoph Klaner
z.t
77
Markus Eichler
Team NSP
z.t
78
Helmut Trettwer
z.t
79
Matthias Höfler
WSA - Viperbike
z.t
80
Hans-Jörg Leopold
z.t
81
Rick Ampler
z.t
82
Tim Barth
z.t
83
Till Dreier
op 2'17"
84
Milan Kadlec (1)
ASC Dukla Praha
z.t
85
Matthias Wiele
z.t
86
Timur Selvi
op 3'09"
87
Christian Wildauer
Union Raffeisen Rad Team Tirol
op 4'26"
88
Kevin Jost
z.t
89
Stanislav Béres
Dukla Trencin Merida
z.t
90
Roman Müller
z.t
91
Fabian Herold
z.t
92
Franz-Josef Streit
z.t
93
Jindrich Dlask
z.t
94
David Charles Brown
TT Raiko Argon 18
z.t
95
Gregor Lah
z.t
96
Pavel Gorenc
Adria Mobil
z.t
97
Christian Pavitschitz
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
98
Jannick Geisler
Team Heizomat
z.t
99
Stefan Stadler
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
100
Sandi Vodopivec
z.t
101
Mathias Vogl
Union Raffeisen Rad Team Tirol
z.t
102
Jakub Kratochvila
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
103
Mario Schoibl
Tyrol Team
z.t
104
Florian Fromm
z.t
105
Martin Boubal
z.t
106
Andreas Wenk
z.t
107
Jürgen Hauk
z.t
108
Christian Andres
z.t
109
Michal Kolar
z.t
110
Michael Gaubitzer
z.t
111
Christopher Muche
z.t
112
Simon Novak
z.t
113
Markus Schwarzhuber
z.t
114
Moritz Pfeiffer
z.t
115
Tobias Lussi
z.t
116
Bjorn Thurau
Team NSP
z.t
117
Jan-Morttz Muller
z.t
118
Jan Dostal
ASC Dukla Praha
z.t
119
Tomáš Dvorák
op 8'17"
120
Thomas Kapfhammer
z.t
121
Severin Gilg
op 12'32"
Simon Frank
DNF
Alexander Fritz
DNF
Thomas Koep
DNF
Bastien Lapaire
DNF
Péter Palotai
Tyrol Team
DNF
Marius Prunte
DNF
Harald Starzengruber
Union Raffeisen Rad Team Tirol
DNF
Jan Van Puyvelde
TT Raiko Argon 18
DNF
Yannick Bok
TT Raiko Argon 18
DNS
Raymond Kunzli
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares