En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ruta Del Sol
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/02
Torrox Costa
Antequera
165.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Davide Rebellin
Serramenti PVC Diquigiovanni
4u35'45"
2
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
op 9"
3
Gilberto Simoni
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
4
Martin Velits
Team Milram
z.t
5
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
6
Joost Posthuma
Rabobank
z.t
7
Michele Scarponi
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
8
Beñat Intxausti Elorriaga
Fuji - Servetto
z.t
9
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
10
Xavier Tondo Volpini
Andalucia - Cajasur
z.t
11
Eros Capecchi
Fuji - Servetto
op 11"
12
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
op 21"
13
Manuel Vazquez Hueso
Contentpolis-Ampo
op 1'31"
14
Eduard Vorganov
Xacobeo Galicia
z.t
15
Luis Angel Mate Mardones
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
16
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
op 1'34"
17
David De La Fuente Rasilla
Fuji - Servetto
z.t
18
Linus Gerdemann
Team Milram
z.t
19
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
20
Christian Pfannberger
Team Katusha
op 1'37"
21
Alexandre Botcharov
Team Katusha
op 1'39"
22
Denis Menchov
Rabobank
op 1'40"
23
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
24
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
op 4'09"
25
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
z.t
26
Jesus Rosendo Prado
Andalucia - Cajasur
op 5'03"
27
Filippo Pozzato
Team Katusha
z.t
28
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
z.t
29
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
30
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
z.t
31
Sergio Dominguez Munoz
Contentpolis-Ampo
z.t
32
Gustavo Dominguez Lemos
Xacobeo Galicia
z.t
33
Pedro Fernandez Hermida
Xacobeo Galicia
z.t
34
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
35
Dionisio Galparsoro Martinez
Contentpolis-Ampo
z.t
36
Leonardo Moser
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
37
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
38
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
39
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
40
Adrian Palomares Villaplana
Contentpolis-Ampo
z.t
41
Martin Müller
Team Milram
op 8'26"
42
Cadel Evans
Silence - Lotto
z.t
43
Frederik Veuchelen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 9'42"
44
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
45
Julian Sanchez Pimienta
Contentpolis-Ampo
z.t
46
Servais Knaven
Team Milram
op 12'34"
47
Paul Voss
Team Milram
z.t
48
Alessandro Bertolini
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
49
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
50
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
51
Oscar Garcia-Casarrubios Pintor
Contentpolis-Ampo
z.t
53
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
54
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
55
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
op 12'46"
56
Jose Alberto Benitez Roman
Fuji - Servetto
op 18'16"
57
Francisco José Martinez Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
58
Jesús Del Nero Montes
Fuji - Servetto
z.t
59
Roy Curvers
Skil - Shimano
op 18'53"
60
Bert De Backer
Skil - Shimano
op 19'03"
61
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
op 19'29"
62
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia - Cajasur
z.t
63
Andoni Lafuente Olaguibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
64
Josep Jufre Pou
Fuji - Servetto
z.t
65
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
z.t
Mario Aerts
Silence - Lotto
DNF
Luca Barla
Team Milram
DNF
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
DNF
Wilfried Cretskens
Silence - Lotto
DNF
Mitchell Docker
Skil - Shimano
DNF
Leif Hoste
Silence - Lotto
DNF
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
DNF
Clément Lhotellerie
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Francisco Jose Pacheco Torres
Contentpolis-Ampo
DNF
Marlon Alirio Perez Arango
Caisse d'Epargne
DNF
Elia Rigotto
Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF
Ivan Rovny
Team Katusha
DNF
Tom Veelers
Skil - Shimano
DNF
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNS
Sebastian Lang
Silence - Lotto
DNS
Danilo Napolitano
Team Katusha
DNS
Bram Tankink
Rabobank
DNS
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares