En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ruta Del Sol
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/02
Torrox Costa
Antequera
165.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Joost Posthuma
Rabobank
17u28'40"
2
Xavier Tondo Volpini
Andalucia - Cajasur
op 2"
3
Davide Rebellin
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 3"
4
Martin Velits
Team Milram
op 5"
5
Michele Scarponi
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 18"
6
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
op 21"
7
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
8
Beñat Intxausti Elorriaga
Fuji - Servetto
op 23"
9
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
op 34"
10
Gilberto Simoni
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 51"
11
Eros Capecchi
Fuji - Servetto
op 57"
12
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
op 1'32"
13
Linus Gerdemann
Team Milram
op 1'39"
14
Manuel Vazquez Hueso
Contentpolis-Ampo
z.t
15
Sebastian Langeveld
Rabobank
op 1'50"
16
Eduard Vorganov
Xacobeo Galicia
op 2'00"
17
Denis Menchov
Rabobank
op 2'13"
18
Alexandre Botcharov
Team Katusha
op 2'23"
19
David De La Fuente Rasilla
Fuji - Servetto
op 2'41"
20
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
op 2'50"
21
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 3'05"
22
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
op 4'16"
23
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
op 4'30"
24
Christian Pfannberger
Team Katusha
op 4'55"
25
Filippo Pozzato
Team Katusha
op 5'02"
26
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
op 5'07"
27
Gustavo Dominguez Lemos
Xacobeo Galicia
op 5'26"
28
Dionisio Galparsoro Martinez
Contentpolis-Ampo
op 5'30"
29
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 5'32"
30
Jesus Rosendo Prado
Andalucia - Cajasur
op 5'34"
31
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
32
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 5'35"
33
Adrian Palomares Villaplana
Contentpolis-Ampo
op 5'47"
34
Sergio Dominguez Munoz
Contentpolis-Ampo
op 5'50"
35
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
op 5'57"
36
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 6'00"
37
Pedro Fernandez Hermida
Xacobeo Galicia
op 6'26"
38
Leonardo Moser
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 6'49"
39
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 6'53"
40
Martin Müller
Team Milram
op 9'01"
41
Cadel Evans
Silence - Lotto
op 9'52"
42
Frederik Veuchelen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 11'15"
43
Luis Angel Mate Mardones
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 11'23"
44
Nikita Eskov
Team Katusha
op 12'41"
45
Servais Knaven
Team Milram
op 12'54"
46
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 12'58"
47
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
op 13'13"
48
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
op 13'17"
49
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
op 13'23"
50
Paul Voss
Team Milram
op 14'22"
52
Alessandro Bertolini
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 15'54"
53
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
op 16'02"
54
Julian Sanchez Pimienta
Contentpolis-Ampo
op 17'17"
55
Oscar Garcia-Casarrubios Pintor
Contentpolis-Ampo
op 17'35"
56
Jesús Del Nero Montes
Fuji - Servetto
op 18'29"
57
Jose Alberto Benitez Roman
Fuji - Servetto
op 18'58"
58
Josep Jufre Pou
Fuji - Servetto
op 20'28"
59
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
op 20'41"
60
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia - Cajasur
op 21'12"
61
Roy Curvers
Skil - Shimano
op 21'21"
62
Bert De Backer
Skil - Shimano
op 22'00"
63
Andoni Lafuente Olaguibel
Euskaltel - Euskadi
op 22'08"
64
Francisco José Martinez Perez
Andalucia - Cajasur
op 24'27"
65
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
op 40'57"
Mario Aerts
Silence - Lotto
DNF
Luca Barla
Team Milram
DNF
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
DNF
Wilfried Cretskens
Silence - Lotto
DNF
Mitchell Docker
Skil - Shimano
DNF
Leif Hoste
Silence - Lotto
DNF
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
DNF
Clément Lhotellerie
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Francisco Jose Pacheco Torres
Contentpolis-Ampo
DNF
Marlon Alirio Perez Arango
Caisse d'Epargne
DNF
Elia Rigotto
Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF
Ivan Rovny
Team Katusha
DNF
Tom Veelers
Skil - Shimano
DNF
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNS
Sebastian Lang
Silence - Lotto
DNS
Danilo Napolitano
Team Katusha
DNS
Bram Tankink
Rabobank
DNS
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
DNF
Jurgen Roelandts
Silence - Lotto
DNF
Gert Steegmans
Team Katusha
DNF
Wim Stroetinga
Team Milram
DNF
Maarten Tjallingii
Rabobank
DNF
Koen de Kort
Skil - Shimano
DNF
Nick Nuyens
Rabobank
DNS
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Clément Lhotellerie
Vacansoleil Pro Cycling Team
DSQ
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
DNF
Iban Mayoz Echeverria
Xacobeo Galicia
DNF
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Clément Lhotellerie
Vacansoleil Pro Cycling Team
DSQ
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Clément Lhotellerie
Vacansoleil Pro Cycling Team
DSQ
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Clément Lhotellerie
Vacansoleil Pro Cycling Team
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares