En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Limousin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
18/08
Bellac
Limoges
163.2 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Nicolas Edet
Cofidis
17u36'12"
2
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 4"
3
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 8"
4
Luca Wackermann
Bardiani CSF
op 12"
5
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 15"
6
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
op 16"
7
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 19"
8
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 20"
9
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
op 22"
10
Elie Gesbert
Team Fortuneo - Samsic
op 25"
11
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
op 26"
12
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
op 28"
13
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 33"
14
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
op 35"
15
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
16
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 38"
17
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
18
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
op 41"
19
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 46"
20
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 48"
21
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 58"
22
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'03"
23
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'14"
24
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 1'34"
25
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 1'35"
26
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
op 1'55"
27
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'56"
28
Julien Simon
Cofidis
op 2'24"
29
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 2'48"
30
Steve Morabito
Groupama - FDJ
op 3'14"
31
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
op 3'42"
32
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'58"
33
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 4'35"
34
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
z.t
35
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
op 5'41"
36
Romain Sicard
Direct Energie
op 6'10"
37
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
op 6'46"
38
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 7'47"
39
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
op 7'49"
40
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
41
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
op 7'51"
42
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 7'56"
43
Fabien Grellier
Direct Energie
op 8'22"
44
Brian Nauleau
Direct Energie
op 8'58"
45
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
op 9'12"
46
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 9'31"
47
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 10'14"
48
Paul Ourselin
Direct Energie
op 10'28"
49
Anthony Perez
Cofidis
op 10'40"
50
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 10'48"
51
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
op 10'51"
52
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
op 11'19"
53
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
op 11'36"
54
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 12'11"
55
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
op 13'40"
56
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
op 13'45"
57
Florian Vachon
Team Fortuneo - Samsic
op 14'34"
58
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
op 14'50"
59
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
op 15'10"
60
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 15'30"
61
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
op 15'33"
62
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
63
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 16'25"
64
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
op 17'15"
65
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
op 18'48"
66
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
op 19'04"
67
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 19'36"
68
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 19'48"
69
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 21'15"
70
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
op 21'17"
71
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 21'22"
72
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 23'16"
73
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
74
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
op 23'22"
75
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
op 23'39"
76
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
op 23'44"
77
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
op 24'39"
78
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
op 24'48"
79
Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93
op 25'40"
80
Jérémy Roy
Groupama - FDJ
op 25'43"
81
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 26'56"
82
Victor Lafay
Cofidis
op 27'14"
83
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
op 28'05"
84
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
op 28'47"
85
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
op 29'37"
86
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
op 30'11"
87
Robin Meyer
Delko Marseille Provence KTM
op 30'24"
88
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
op 31'27"
89
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 31'28"
90
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 31'45"
91
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
op 32'12"
92
Perrig Quemeneur
Direct Energie
op 34'45"
93
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
op 36'48"
94
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 36'49"
95
Steven Tronet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 37'01"
96
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 38'09"
97
Simone Sterbini
Bardiani CSF
op 38'13"
98
Clément Davy
Groupama - FDJ
op 38'14"
99
Miguel Angel Reyes Vergare
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 39'35"
100
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
op 41'46"
101
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 42'06"
102
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
op 44'06"
103
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 45'13"
104
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
op 45'32"
105
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 48'12"
106
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Selle Italia
op 48'43"
107
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
op 53'58"
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Romain Feillu
St Michel - Auber 93
DNF
Seid Lizde
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNS
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
DNF
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Maxence Moncassin
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
DNF
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
DNS
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
DNS
Simone Andreetta
Bardiani CSF
DNF
Massimo Rosa
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Geoffrey Soupe
Cofidis
DNF
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Patrick Müller
Vital Concept Cycling Club
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares