En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Rwanda
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
26/02
Kigali
Kigali
75.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Henok Mulubrhan
Green Project-Bardiani CSF Faizane
28u58'01"
2
Walter Calzoni
Q36.5 - Qhubeka
z.t
3
William Junior Lecerf
Soudal - Quick Step Devo Team
op 1"
4
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
op 4"
5
Kent Main
op 33"
6
Joseph Blackmore
op 39"
7
Dawit Yemane
Bike Aid
op 59"
8
Alex Tolio
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 1'09"
9
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
op 2'27"
10
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
op 3'51"
11
Anatolii Budiak
Terengganu Polygon Cycling Team
op 4'23"
12
Metkel Eyob
Terengganu Polygon Cycling Team
op 5'46"
13
Mark Stewart
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 8'08"
14
Eric Muhoza
Bike Aid
op 8'30"
15
James Gene Piccoli
China Glory Continental Cycling Team
op 10'10"
16
Logan Currie
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 11'11"
17
Callum Ormiston
Global 6 Cycling
op 11'28"
18
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
op 12'52"
19
Gil Gelders
Soudal - Quick Step Devo Team
op 19'47"
20
Thomas Bonnet
TotalEnergies
op 25'31"
21
Samuel Niyonkuru
op 26'29"
22
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
op 27'24"
23
Henrik Teslo Fjellheim
Ef Education - Nippo Development Team
op 28'31"
24
Christopher Froome
Israel - Premier Tech
op 28'35"
25
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
op 30'41"
26
Xabier Berasategi Garmendia
Euskaltel - Euskadi
op 33'13"
27
Manuele Tarozzi
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 34'28"
28
Davide Gabburo
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 36'39"
29
Fabien Grellier
TotalEnergies
op 42'10"
30
Daniel Teklehaimanot Girmazion
op 45'04"
31
Arefayne Aklilu Gebretinsae
op 50'26"
32
Vaincaire Masengesho
op 51'33"
33
Jack Brough
op 52'52"
34
Filippo Fiorelli
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 54'01"
35
Marc Oliver Pritzen
Ef Education - Nippo Development Team
op 56'41"
36
Ed Doghmy Achraf
op 1u00'45"
37
Alekss Krasts
Tartu2024 Cycling Team
op 1u01'16"
38
Jeroen Meijers
Terengganu Polygon Cycling Team
op 1u01'52"
39
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 1u02'55"
40
Jean Bosco Nsengimana
op 1u05'43"
41
Oliver Mattheis
Bike Aid
op 1u06'01"
42
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 1u06'02"
43
Ryan Christensen
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 1u09'15"
44
James Fouche
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 1u14'13"
45
Roi Weinberg
Israel Premier Tech Academy
op 1u24'08"
46
Emilien Jeannière
TotalEnergies
op 1u27'39"
47
Ethan Vernon
Soudal - Quick Step
op 1u31'59"
48
Pedri Crause
op 1u33'07"
49
Felicien Hakizimana
May Stars
op 1u43'28"
50
Markus Pajur
Tartu2024 Cycling Team
op 1u44'06"
51
Francis Juneau
Bike Aid
op 1u45'28"
52
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 1u55'18"
53
Shemu Nsengiyumva
May Stars
op 2u14'20"
54
Siim Kiskonen
Tartu2024 Cycling Team
op 2u36'23"
55
Bigirimana Jean Nepomuscene
May Stars
op 2u47'50"
Zeray Nahom Araya
Q36.5 Continental Cycling Team
DNF
Matteo Badilatti
Q36.5 - Qhubeka
DNF
Habteab Yoel Ghebregergish
DNF
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
DNF
Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff
Terengganu Polygon Cycling Team
DNF
Yuhi Todome
Ef Education - Nippo Development Team
DNF
James Oram
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
DNS
Pepijn Reinderink
Soudal - Quick Step Devo Team
DNS
Jiankun Liu
China Glory Continental Cycling Team
OTL
Nasr Eddine Maatougui
Sidi Ali - Unlock Team
OTL
Corran Carrick-Anderson
DNF
James Dylan Hicks
Development Team DSM - Firmenich
DNF
Eric Kros
DNF
Moise Mugisha
DNF
Mattéo Vercher
TotalEnergies
DNF
Awet Aman
DNF
Hager Andemariam
Sofer - Savini Due - Omz
DNF
Cole Kessler
Israel Premier Tech Academy
DNF
Oussama Khafi
DNF
Eric Manizabayo
DNF
Nadav Raisberg
Israel Premier Tech Academy
DNF
Mohammed Saaoud
DNF
Haoyu Su
China Glory Continental Cycling Team
DNF
Geng Teng
China Glory Continental Cycling Team
DNF
Jakub Toupalík
Ef Education - Nippo Development Team
DNF
Markus Knaapi
Tartu2024 Cycling Team
DNS
Aiman Cahyadi
Terengganu Polygon Cycling Team
OTL
Lucas Dauge
Team Novo Nordisk
DNF
Carl Fredrik Hagen
Q36.5 - Qhubeka
DNF
Joonas Kurits
Tartu2024 Cycling Team
DNF
Imad Sekkak
DNF
Wesley Mol
Bike Aid
DNS
Abel Brhane
May Stars
DNF
Josh Charlton
Saint Piran
DNF
Filippo Conca
Q36.5 - Qhubeka
DNF
Toby Perry
Ef Education - Nippo Development Team
DNF
Alex Goetham
OTL
Aron Simon Aytsegeb
OTL
Lars Craps
Soudal - Quick Step Devo Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares