En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vattenfall Cyclassics
Result
1
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
5u30'38"
2
Matti Breschel
Team Saxo Bank
z.t
3
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
4
Allan Davis
Quick Step
z.t
5
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
6
Davide Viganò
Fuji - Servetto
z.t
7
Daniele Bennati
Liquigas
z.t
8
Fabio Sabatini
Liquigas
z.t
9
Marco Bandiera
Lampre - NGC
z.t
10
Jacopo Guarnieri
Liquigas
z.t
11
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
12
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
z.t
13
Guennadi Mikhailov
Team Katusha
z.t
14
Andreas Dietziker
Vorarlberg-Corratec
z.t
15
Graeme Brown
Rabobank
z.t
16
Mikael Cherel
Française des Jeux
z.t
17
Roy Curvers
Skil - Shimano
z.t
18
Koen de Kort
Skil - Shimano
z.t
19
Francesco Gavazzi
Lampre - NGC
z.t
20
Alexandre Usov
Cofidis
z.t
21
René Weissinger
Vorarlberg-Corratec
z.t
22
Yoann Offredo
Française des Jeux
z.t
23
Daniel Musiol
Vorarlberg-Corratec
z.t
24
Renaud Dion
Ag2r - La Mondiale
z.t
25
Edvald Boasson-Hagen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
26
Tomas Vaitkus
Astana
z.t
27
Theo Eltink
Skil - Shimano
z.t
28
Frédéric Guesdon
Française des Jeux
z.t
29
Manuele Mori
Lampre - NGC
z.t
30
André Greipel
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
31
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
z.t
32
Steve Chainel
Bbox Bouygues Telecom
z.t
33
Jurgen Roelandts
Silence - Lotto
z.t
34
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
35
Simon Spilak
Lampre - NGC
z.t
36
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
37
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
z.t
38
Markel Irizar Aranburu
Euskaltel - Euskadi
z.t
39
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
41
Michael Schär
Astana
z.t
42
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
43
Simone Ponzi
Lampre - NGC
z.t
44
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
45
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Tom Boonen
Quick Step
z.t
47
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
48
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
z.t
49
Philippe Gilbert
Silence - Lotto
z.t
50
Mauro Da Dalto
Lampre - NGC
z.t
51
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
z.t
52
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
z.t
53
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
z.t
54
Marcel Sieberg
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
55
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
56
Josep Jufre Pou
Fuji - Servetto
z.t
57
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
58
David Loosli
Lampre - NGC
z.t
59
Grégory Rast
Astana
z.t
60
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
61
Andrey Amador Bikkazakova
Caisse d'Epargne
z.t
62
Marco Velo
Quick Step
op 9"
63
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
z.t
64
Maciej Bodnar
Liquigas
z.t
65
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
z.t
66
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
op 12"
67
Niki Terpstra
Team Milram
op 15"
68
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
69
Jose Alberto Benitez Roman
Fuji - Servetto
z.t
70
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
op 20"
71
Marcus Burghardt
Team Columbia - High Road - HTC
op 29"
72
Peter Wrolich
Team Milram
op 42"
73
Christian Knees
Team Milram
op 46"
74
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
75
Mauro Facci
Quick Step
op 1'09"
76
Sylvain Chavanel
Quick Step
z.t
77
Maarten Wynants
Quick Step
z.t
78
Dmitriy Muravyev
Astana
z.t
79
Francesco Reda
Quick Step
z.t
80
José Angel Gomez Gomez
Fuji - Servetto
z.t
81
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
82
Frederik Willems
Liquigas
z.t
83
Maryan Hary
Cofidis
op 1'48"
84
Matthew Harley Goss
Team Saxo Bank
op 2'19"
85
Danilo Napolitano
Team Katusha
op 2'34"
86
Valeriy Dmitriyev
Astana
op 2'52"
87
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
88
Sébastien Turgot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
89
Sebastian Siedler
Vorarlberg-Corratec
z.t
90
Gatis Smukulis
Ag2r - La Mondiale
z.t
91
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
92
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
93
Alexey Markov
Team Katusha
z.t
94
Wilfried Cretskens
Silence - Lotto
z.t
95
Robert Wagner
Skil - Shimano
z.t
96
Fumiyuki Beppu
Skil - Shimano
z.t
97
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
98
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
99
Marcus Ljungqvist
Team Saxo Bank
z.t
100
Bram de Groot
Rabobank
z.t
101
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
z.t
102
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
z.t
103
Martin Velits
Team Milram
z.t
104
Bram Tankink
Rabobank
z.t
105
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
z.t
106
Alexander Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
107
Vitaliy Buts
Lampre - NGC
z.t
108
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
109
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
110
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
z.t
111
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
112
Harald Morscher
Vorarlberg-Corratec
z.t
113
Markus Fothen
Team Milram
z.t
114
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
115
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
116
Silvere Ackermann
Vorarlberg-Corratec
z.t
117
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
118
Wesley Sulzberger
Française des Jeux
z.t
119
Julian Dean
Garmin - Slipstream
z.t
120
Steven Cozza
Garmin - Slipstream
z.t
121
Ermanno Capelli
Fuji - Servetto
z.t
122
Guillaume Blot
Cofidis
z.t
123
Romain Villa
Cofidis
z.t
124
Brian Bach Vandborg
Liquigas
z.t
125
Addy Engels
Quick Step
z.t
126
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
127
Roman Kireyev
Astana
op 7'22"
128
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
op 10'21"
129
Sébastien Portal
Cofidis
z.t
130
Cameron Wurf
Fuji - Servetto
z.t
131
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
op 13'52"
132
Sergio De Lis De Andrés
Euskaltel - Euskadi
z.t
Mario Aerts
Silence - Lotto
DNF
Josef Benetseder
Vorarlberg-Corratec
DNF
Laszlo Bodrogi
Team Katusha
DNF
Hilton Clarke
Fuji - Servetto
DNF
Hans Dekkers
Garmin - Slipstream
DNF
Mickael Delage
Silence - Lotto
DNF
Markus Eichler
Team Milram
DNF
Bernhard Eisel
Team Columbia - High Road - HTC
DNF
Gorik Gardeyn
Silence - Lotto
DNF
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Simon Geschke
Skil - Shimano
DNF
Timothy Gudsell
Française des Jeux
DNF
Rene Haselbacher
Vorarlberg-Corratec
DNF
Kim Kirchen
Team Columbia - High Road - HTC
DNF
Berik Kupeshov
Astana
DNF
Sebastian Lang
Silence - Lotto
DNF
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
DNF
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
DNF
David Millar
Garmin - Slipstream
DNF
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
DNF
Daniel Oss
Liquigas
DNF
Fabrice Piemontesi
Fuji - Servetto
DNF
Mark Renshaw
Team Columbia - High Road - HTC
DNF
Ben Swift
Team Katusha
DNF
Nikolay Trusov
Team Katusha
DNF
Christian Vandevelde
Garmin - Slipstream
DNF
Bert De Backer
Skil - Shimano
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Result
Palmares