En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/08
Aranda de Duero
Aranda de Duero
12.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
15u07'09"
2
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
op 3"
3
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
op 55"
4
Matteo Rabottini
Neri Sottoli
op 1'32"
5
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
op 1'35"
6
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural
op 1'40"
7
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
op 1'41"
8
Daan Olivier
Team Giant - Shimano
op 1'57"
9
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 1'58"
10
David Arroyo Duran
Caja Rural
op 1'59"
11
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
op 2'18"
12
Ilnur Zakarin
Rusvelo
op 2'22"
13
Alberto Losada Alguacil
Katusha
op 2'29"
14
José Herrada Lopez
Movistar Team
op 2'39"
15
Johann Tschopp
IAM Cycling
op 3'11"
16
Juan Jose Oroz Ugalde
Burgos-BH
op 3'23"
17
Sergey Lagutin
Rusvelo
op 3'31"
18
Miguel Minguez Ayala
Euskadi
op 3'32"
19
David Belda Garcia
Burgos-BH
op 3'59"
20
Moisés Dueñas Nevado
Burgos-BH
op 5'10"
21
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
op 5'22"
22
Petr Ignatenko
Katusha
op 5'25"
23
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
op 6'25"
24
Mikel Landa Meana
Astana Pro Team
op 7'36"
25
Igor Merino Cortazar
Burgos-BH
op 8'34"
26
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
op 9'43"
27
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
op 11'36"
28
Igor Anton Hernandez
Movistar Team
op 11'46"
29
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
op 12'25"
30
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
op 13'19"
31
Thomas Damuseau
Team Giant - Shimano
op 13'36"
32
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
op 13'48"
33
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 13'55"
34
Alexander Kolobnev
Katusha
op 14'15"
35
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
op 14'28"
36
Aliaksandr Kuschynski
Katusha
op 14'52"
37
Francesco Failli
Neri Sottoli
op 15'36"
38
Daniel Teklehaimanot Girmazion
MTN - Qhubeka
op 15'59"
39
Fabio Taborre
Neri Sottoli
op 16'34"
40
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
op 16'43"
41
Ivan Balykin
Rusvelo
op 16'48"
42
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
op 16'55"
43
Chad Haga
Team Giant - Shimano
op 17'21"
44
Karol Domagalski
Caja Rural
op 17'35"
45
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
op 18'19"
46
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 18'28"
47
Sylwester Szmyd
Movistar Team
op 18'30"
48
Lawson Craddock
Team Giant - Shimano
op 19'10"
49
Sergei Pomoshnikov
Rusvelo
op 19'30"
50
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
op 19'46"
51
Tsgabu Gebremaryam Grmay
MTN - Qhubeka
op 20'06"
52
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
op 20'21"
53
Giorgio Cecchinel
Neri Sottoli
op 20'44"
54
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 21'04"
55
Víctor Martín Hernandez
Burgos-BH
op 21'48"
56
Darío Hernandez
Burgos-BH
op 22'07"
57
Thomas Peterson
Team Giant - Shimano
op 22'09"
58
Andrei Solomennikov
Rusvelo
op 22'13"
59
Dennis Van Niekerk
MTN - Qhubeka
op 22'14"
60
Ilya Davidenok
Astana Pro Team
op 22'15"
61
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 23'07"
62
Egor Silin
Katusha
op 23'22"
63
Artem Ovechkin
Rusvelo
op 23'24"
64
Vladimir Gusev
Katusha
op 23'57"
65
Imanol Erviti
Movistar Team
op 25'23"
66
Sergey Klimov
Rusvelo
op 25'41"
67
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
op 26'29"
68
Fernando Grijalba
Caja Rural
op 26'31"
69
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
op 26'56"
70
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi
op 27'25"
71
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
op 28'51"
72
Carlos Barbero Cuesta
Euskadi
op 29'14"
73
Steven Lammertink
Team Giant - Shimano
op 29'37"
74
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
op 30'00"
75
Marcel Aregger
IAM Cycling
op 31'04"
76
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
op 31'10"
77
Ibai Salas
Burgos-BH
op 32'30"
78
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
op 33'10"
79
Luis Mas Bonet
Caja Rural
op 33'56"
80
Rafael Andriato
Neri Sottoli
op 35'48"
81
Victor Etxebarria Carrasco
Euskadi
op 36'43"
82
Pablo Lechuga Rodriguez
Euskadi
op 37'08"
83
Pirmin Lang
IAM Cycling
op 38'19"
84
Jon Larrinaga
Euskadi
op 41'06"
85
Pablo Torres Muino
Burgos-BH
op 44'33"
86
Mirko Tedeschi
Neri Sottoli
op 45'12"
87
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli
op 45'28"
88
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Euskadi
op 47'30"
89
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
op 48'23"
90
Matteo Pelucchi
IAM Cycling
op 54'19"
91
Mattia Pozzo
Neri Sottoli
op 54'38"
92
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
op 55'13"
Loh Sea Keong
Team Giant - Shimano
DNS
Patrick Schelling
IAM Cycling
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares