En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
04/08
Doña Santos
Ciudad Romana de Clunia
170 km
Result
Standings
1
Paul Martens
Rabobank
3u50'35"
2
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
op 2"
3
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
op 5"
4
Nacer Bouhanni
FDJ - BigMat
z.t
5
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
z.t
6
Matti Breschel
Rabobank
op 6"
7
Tom Dumoulin
Argos-Shimano
z.t
8
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
op 9"
9
Francesco Reda
Acqua & Sapone
z.t
10
Daniele Ratto
Liquigas - Cannondale
z.t
11
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
12
Robert Gesink
Rabobank
op 14"
13
Giovanni Visconti
Movistar Team
op 27"
14
Bauke Mollema
Rabobank
op 29"
15
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia - Coldeportes
z.t
16
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
17
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
op 32"
18
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
19
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
op 35"
20
Alexandre Geniez
Argos-Shimano
op 36"
21
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Procycling
op 37"
22
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
23
Rémi Pauriol
FDJ - BigMat
z.t
24
Alexander Kolobnev
Katusha Team
z.t
25
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
op 40"
26
Zico Waeytens
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 46"
27
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
28
Arnaud Gérard
FDJ - BigMat
z.t
29
Allan Davis
Orica-GreenEDGE
z.t
30
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Liquigas - Cannondale
z.t
31
David De La Fuente Rasilla
Caja Rural
z.t
32
Johannes Fröhlinger
Argos-Shimano
z.t
33
Yukihiro Doi
Argos-Shimano
z.t
34
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
35
Maciej Paterski
Liquigas - Cannondale
z.t
36
Geoffrey Soupe
FDJ - BigMat
op 54"
37
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
38
Thierry Hupond
Argos-Shimano
z.t
39
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia - Coldeportes
op 57"
40
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
41
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
op 1'07"
42
David Arroyo Duran
Movistar Team
op 1'16"
43
Sylwester Szmyd
Liquigas - Cannondale
z.t
44
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
45
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
46
Rigoberto Urán
Sky Procycling
op 1'39"
47
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia - Coldeportes
op 1'52"
48
Moisés Dueñas Nevado
Burgos BH - Castilla y Leon
op 1'56"
49
Javier Gonzalez Barrera
Colombia - Coldeportes
op 2'02"
50
Jos van Emden
Rabobank
z.t
51
Fabio Felline
Androni Giocattoli
op 2'04"
52
Thomas Damuseau
Argos-Shimano
z.t
53
Carlos Verona Quintanilla
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
54
Dalivier Ospina Navarro
Colombia - Coldeportes
z.t
55
David Lelay
Saur - Sojasun
z.t
56
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 2'09"
57
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
58
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
59
Hernani Broco
Caja Rural
z.t
60
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
61
Michael Rodriguez Galindo
Colombia - Coldeportes
z.t
62
David Lopez Garcia
Movistar Team
op 2'18"
63
Carlos Barbero Cuesta
Orbea Continental
z.t
64
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
65
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia - Coldeportes
op 2'28"
66
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
op 2'37"
67
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
68
Travis Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
69
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 2'39"
70
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
71
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
z.t
72
Jussi Veikkanen
FDJ - BigMat
z.t
73
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
op 2'52"
74
Arnaud Courteille
FDJ - BigMat
op 2'56"
75
Alberto Losada Alguacil
Katusha Team
op 3'01"
76
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
z.t
77
Angel Vicioso Arcos
Katusha Team
op 3'03"
78
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia
op 3'08"
79
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
op 3'10"
80
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
op 3'48"
81
Marzio Bruseghin
Movistar Team
z.t
82
Danilo Di Luca
Acqua & Sapone
op 3'51"
83
Massimo Codol
Acqua & Sapone
z.t
84
Aleksey Tsatevich
Katusha Team
op 4'08"
85
Ian Stannard
Sky Procycling
op 4'25"
86
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
op 4'33"
87
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
z.t
88
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
op 4'42"
89
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
90
Francisco Javier Moreno Allue
Androni Giocattoli
op 5'14"
91
Jesus Rosendo Prado
Andalucia
z.t
92
Danny Pate
Sky Procycling
op 5'22"
93
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
94
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 5'57"
95
Stijn Neirynck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
96
Kevin De Jonghe
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
97
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
z.t
98
Xavier Florencio Cabre
Katusha Team
z.t
99
Yonathan Monsalve
Androni Giocattoli
z.t
100
Petr Ignatenko
Katusha Team
z.t
101
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 6'08"
102
Cheng Ji
Argos-Shimano
op 6'51"
103
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
op 6'56"
104
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
op 7'05"
105
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
z.t
106
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
107
Aritz Bagües
Orbea Continental
z.t
108
Pablo Torres Muino
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
109
Manuel Anton
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
110
Efren Carazo
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
111
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia
z.t
112
Haritz Orbe Urrutia
Orbea Continental
z.t
113
Xabier Zabalo Imaz
Orbea Continental
z.t
114
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
z.t
115
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
z.t
116
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
op 8'10"
117
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia
z.t
118
Arnold Jeannesson
FDJ - BigMat
op 8'33"
119
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
op 9'34"
120
Juan Pablo Forero Carreno
Colombia - Coldeportes
op 9'39"
121
Cristiano Salerno
Liquigas - Cannondale
z.t
122
Jóni Silva Brandao
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
123
Davide Martinelli
z.t
124
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
125
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
126
Javier Ramirez Abeja
Andalucia
z.t
127
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia
z.t
128
Omar Fraile Matarranza
Orbea Continental
z.t
129
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
130
Julian Dean
Orica-GreenEDGE
z.t
131
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
132
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
133
Juraj Sagan
Liquigas - Cannondale
z.t
134
Javier Chacon Quesada
Andalucia
z.t
135
Coen Vermeltfoort
Rabobank
z.t
136
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
137
Maxime Mederel
Saur - Sojasun
z.t
138
Benoît Vaugrenard
FDJ - BigMat
z.t
139
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
z.t
140
Juan José Lobato del Valle
Andalucia
z.t
141
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
142
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares