En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
02/08
Oyonnax
Lélex
137 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Michael Storer
Groupama - FDJ
9u55'50"
2
Kenny Elissonde
Lidl - Trek
op 2'22"
3
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
op 3'28"
4
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 3'30"
5
Merhawi Kudus Ghebremedhin
EF Education - EasyPost
z.t
6
Sébastien Reichenbach
Tudor Pro Cycling Team
z.t
7
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
z.t
8
Jordan Jegat
Cic U Nantes Atlantique
z.t
9
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
10
Julien Bernard
Lidl - Trek
z.t
11
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
op 3'34"
12
Matteo Badilatti
Q36.5 - Qhubeka
op 4'06"
13
Joris Delbove
St Michel - Mavic - Auber93
op 4'24"
14
Amanuel Gebreigzabhier
Lidl - Trek
op 4'33"
15
Lilian Calmejane
Intermarché - Circus - Wanty
op 4'55"
16
Simon Pellaud
Tudor Pro Cycling Team
op 5'01"
17
Mathias Bregnhoj
Leopard Togt Pro Cycling
op 5'06"
18
Reuben Thompson
Groupama - FDJ
op 5'09"
19
Jefferson Alexander Cepeda
EF Education - EasyPost
op 5'16"
20
Alexy Faure Prost
Circus-Re Uz-Technord
op 6'01"
21
Baptiste Huyet
op 6'51"
22
Luc Wirtgen
Tudor Pro Cycling Team
op 6'58"
23
Andrea Piccolo
EF Education - EasyPost
op 11'04"
24
Maxime Jarnet
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
op 11'11"
25
Thomas Gachignard
St Michel - Mavic - Auber93
op 11'33"
26
Maximilien Juillard
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
op 12'01"
27
Harold Martin Lopez Granizo
Astana Qazaqstan Development Team
op 12'07"
28
Damien Howson
Q36.5 - Qhubeka
op 14'21"
29
Hugo Toumire
Cofidis
op 14'38"
30
Mats Wenzel
Leopard Togt Pro Cycling
op 14'51"
31
Fabien Doubey
TotalEnergies
op 15'07"
32
Remy Rochas
Cofidis
op 15'25"
33
Simone Petilli
Intermarché - Circus - Wanty
op 15'28"
34
Enzo Paleni
Groupama - FDJ
op 16'11"
35
François Bidard
Cofidis
op 17'27"
36
Yael Joalland
Cic U Nantes Atlantique
op 18'26"
37
Jean Goubert
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
38
Paul Ourselin
TotalEnergies
op 18'42"
39
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
op 19'22"
40
Romain Cardis
St Michel - Mavic - Auber93
op 19'29"
41
Eliot Pauchard
op 20'30"
42
Michael Valgren Andersen
Ef Education - Nippo Development Team
op 21'24"
43
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 21'35"
44
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
op 22'43"
45
Nicolas Debeaumarche
St Michel - Mavic - Auber93
op 23'09"
46
Kenny Molly
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
47
Corey Davis
Q36.5 - Qhubeka
op 24'56"
48
Julian Lino
Nice Metropole Cote d'Azur
op 26'18"
49
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
z.t
50
Nils Brun
Tudor Pro Cycling Team
op 26'38"
51
Andreas Stokbro Nielsen
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
52
Emils Liepins
Lidl - Trek
op 26'41"
53
Emil Mielke Vinjebo
Leopard Togt Pro Cycling
op 29'35"
54
Dries Van Gestel
TotalEnergies
z.t
55
Mael Guegan
Cic U Nantes Atlantique
op 29'58"
56
Negasi Haylu Abreha
Q36.5 - Qhubeka
op 30'57"
57
Henri Uhlig
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 31'14"
58
Robin Plamondon
Cic U Nantes Atlantique
op 31'31"
59
Jake Stewart
Groupama - FDJ
op 32'14"
60
Arne Marit
Intermarché - Circus - Wanty
op 33'30"
61
Tom Devriendt
Q36.5 - Qhubeka
z.t
62
Celestin Guillon
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
63
Hugo Hofstetter
Team Arkéa - Samsic
z.t
64
Edouard Bonnefoix
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
65
Fabian Lienhard
Groupama - FDJ
z.t
66
Baptiste Planckaert
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
67
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
op 34'27"
68
Luca Martin
Rad-Net Osswald
op 34'50"
69
Théo Delacroix
St Michel - Mavic - Auber93
op 34'54"
70
Mads Østergaard Kristensen
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
71
Laurenz Rex
Intermarché - Circus - Wanty
op 36'44"
72
Emmanuel Morin
Cic U Nantes Atlantique
op 38'20"
73
Tobias Müller
Rad-Net Osswald
op 38'26"
74
Robin Froidevaux
Tudor Pro Cycling Team
z.t
75
Tristan Delacroix
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
76
Jonas Rutsch
EF Education - EasyPost
z.t
77
Antonio Puppio
Q36.5 - Qhubeka
z.t
78
Alexandre Vinokurov
Astana Qazaqstan Development Team
op 45'06"
79
Igor Chzhan
Astana Qazaqstan Team
z.t
80
Daniil Pronskiy
Astana Qazaqstan Development Team
op 47'41"
81
Gleb Brussenskiy
Astana Qazaqstan Team
op 48'42"
82
Nil Aguilera Jorba
Astana Qazaqstan Development Team
op 48'52"
Cedric Abt
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Aloïs Charrin
Tudor Pro Cycling Team
DNF
Thomas Devaux
St Michel - Mavic - Auber93
DNF
Oliver Knudsen
Leopard Togt Pro Cycling
DNF
Axel Mariault
Cofidis
DNF
Andréa Mifsud
Nice Metropole Cote d'Azur
DNF
Valentin Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
DNF
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
DNF
Jan Rinklef
Rad-Net Osswald
DNF
Jason Tesson
TotalEnergies
DNF
Larry Valvasori
Nice Metropole Cote d'Azur
DNF
Hugh Carthy
EF Education - EasyPost
DNS
Vincent John
Rad-Net Osswald
DNS
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
DNF
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
DNF
Cristian Rodriguez Martin
Team Arkéa - Samsic
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares