En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/08
Lélex
Culoz
109.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
2u52'56"
2
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
3
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
z.t
4
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
op 4"
5
Aurelien Paret-Peintre
z.t
6
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
7
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
z.t
8
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
9
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
11
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
12
Vadim Pronskiy
Astana City
z.t
13
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
14
Victor Lafay
Cofidis
z.t
15
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
16
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
17
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
z.t
18
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
z.t
19
Maxime Bouet
Fortuneo-Oscaro
z.t
20
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
22
David Gaudu
FDJ
op 7"
23
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 2'20"
24
Fabien Canal
Armee de Terre
op 2'32"
25
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
z.t
26
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
27
Romain Le Roux
Armee de Terre
z.t
28
Alexey Vermeulen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
29
Florian Stork
Development Team Sunweb
z.t
30
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
31
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
32
Valentin Baillifard
Roth - Akros
z.t
33
Thibault Ferasse
Armee de Terre
op 2'34"
34
Fabrice Jeandesboz
Direct Energie
op 4'21"
35
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
op 4'52"
36
Galym Akhmetov
Astana City
z.t
37
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
38
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 5'40"
39
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
40
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
41
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
42
Damian Lüscher
Roth - Akros
op 6'29"
43
Tanguy Turgis
Cofidis
op 8'13"
44
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
45
Pierre-Luc Perichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
46
Ryan Anderson
Direct Energie
op 9'03"
47
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
48
Jhon Anderson Rodriguez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
49
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
50
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
51
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
52
Valentin Madouas
FDJ
z.t
53
Clement Russo
Ag2r - La Mondiale
op 10'08"
54
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
z.t
55
Julien Loubet
Armee de Terre
z.t
56
Matvey Nikitin
Astana City
z.t
57
Florian Nowak
z.t
58
Andrea Palini
Androni Giocattoli
z.t
59
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
60
Anton Kuzmin
Astana City
z.t
61
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
62
Vladimir Tsoy
Astana City
z.t
63
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
64
Simon Sellier
z.t
65
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
66
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
67
Frédéric Brun
z.t
68
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
69
Flavien Maurelet
z.t
70
Mathieu Burgaudeau
Direct Energie
z.t
71
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
op 11'54"
72
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
op 12'52"
73
Juan José Lobato del Valle
Team LottoNL - Jumbo
op 12'55"
74
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
op 12'56"
75
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
76
Louis Pijourlet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 14'50"
77
Lukas Jaun
Roth - Akros
op 15'45"
78
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
79
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 18'06"
80
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
81
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
82
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 19'52"
83
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 22'08"
84
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 22'47"
85
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
86
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 25'22"
87
Axel Journiaux
op 25'25"
88
Robert Kessler
LKT Team Brandenburg
op 25'32"
Bruno Armirail
FDJ
DNF
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
DNF
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Johan Le Bon
FDJ
DNF
Romain Campistrous
Armee de Terre
DNS
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares