En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de l'Ain
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
09/08
Polliat
Trévoux
141.1 km
Result
Standings
1
Juan José Lobato del Valle
Team LottoNL - Jumbo
3u15'36"
2
Johan Le Bon
FDJ
op 6"
3
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
4
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 8"
5
Thibaut Pinot
FDJ
op 9"
6
Stephane Rossetto
Cofidis
op 11"
7
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
z.t
8
Valentin Madouas
FDJ
op 12"
9
Maxime Bouet
Fortuneo-Oscaro
z.t
10
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
op 13"
11
Alexey Vermeulen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
12
Pierre-Luc Perichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
13
David Gaudu
FDJ
op 14"
14
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
16
Clement Russo
Ag2r - La Mondiale
z.t
17
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
op 15"
18
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
z.t
19
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
20
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
21
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
op 16"
22
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
z.t
23
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
24
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
z.t
25
Fabien Canal
Armee de Terre
z.t
26
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
op 17"
27
Andrea Palini
Androni Giocattoli
z.t
28
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
29
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 18"
30
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
z.t
31
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 19"
32
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
33
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
op 20"
34
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 21"
35
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
36
Ryan Anderson
Direct Energie
z.t
37
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
38
Arnaud Courteille
FDJ
op 22"
39
Frédéric Brun
z.t
40
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
41
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
42
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
43
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
op 23"
44
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
z.t
45
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 24"
46
Victor Lafay
Cofidis
z.t
47
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Romain Le Roux
Armee de Terre
z.t
49
Matvey Nikitin
Astana City
op 25"
50
Flavien Maurelet
z.t
51
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 26"
52
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
53
Simon Sellier
z.t
54
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
55
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
56
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
57
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
op 27"
58
Valentin Baillifard
Roth - Akros
op 28"
59
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 29"
60
Sergey Luchshenko
Astana City
op 30"
61
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
z.t
62
Fabrice Jeandesboz
Direct Energie
z.t
63
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
64
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
op 31"
65
Lukas Jaun
Roth - Akros
op 33"
66
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
op 35"
67
Romain Campistrous
Armee de Terre
z.t
68
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
69
Louis Pijourlet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 36"
70
Galym Akhmetov
Astana City
op 38"
71
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
op 39"
72
Paul Ourselin
Direct Energie
op 42"
73
Florian Stork
Development Team Sunweb
z.t
74
Aurelien Paret-Peintre
op 49"
75
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
op 51"
76
Julien Loubet
Armee de Terre
op 52"
77
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 53"
78
Robert Kessler
LKT Team Brandenburg
op 57"
79
Anthony Turgis
Cofidis
op 58"
80
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
op 59"
81
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 1'07"
82
Vadim Pronskiy
Astana City
op 1'16"
83
Anton Kuzmin
Astana City
op 1'18"
84
Florian Nowak
op 1'19"
85
Mathieu Burgaudeau
Direct Energie
op 3'35"
86
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 3'36"
87
Damian Lüscher
Roth - Akros
op 3'37"
88
Vladimir Tsoy
Astana City
op 3'41"
89
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 3'42"
90
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 3'47"
91
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 3'48"
92
Martin Salmon
Development Team Sunweb
op 3'53"
93
Jhon Anderson Rodriguez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
94
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
op 4'22"
95
Thibault Ferasse
Armee de Terre
op 5'24"
96
Bruno Armirail
FDJ
op 6'06"
97
Tanguy Turgis
Cofidis
op 6'16"
98
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
99
Axel Journiaux
op 6'22"
100
Matthias Reutimann
Roth - Akros
op 6'25"
101
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
op 6'34"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares