En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Deutschland Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
01/09
Eisenach
Erfurt
160 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
16u23'09"
2
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
op 3"
3
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
op 12"
4
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 15"
5
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 20"
6
Marc Hirschi
Team Sunweb
z.t
7
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
op 21"
8
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
z.t
9
Jonas Vingegaard
Team Jumbo - Visma
op 22"
10
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 23"
11
Jhonnatan Manuel Narvaez
Team INEOS
z.t
12
Simon Geschke
CCC Team
z.t
13
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
14
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 46"
15
Jai Hindley
Team Sunweb
z.t
16
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
op 1'03"
17
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
op 1'06"
18
Ben Swift
Team INEOS
op 1'26"
19
Timo Roosen
Team Jumbo - Visma
z.t
20
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
z.t
21
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
22
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
op 1'42"
23
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
op 1'58"
24
Joey Rosskopf
CCC Team
op 3'05"
25
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 3'57"
26
Enrico Gasparotto
Team Dimension Data
op 4'51"
27
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education First Pro Cycling Team
op 6'58"
28
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
op 7'05"
29
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
30
Michael Gogl
Trek - Segafredo
op 7'23"
31
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
op 7'30"
32
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
op 7'49"
33
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
op 8'14"
34
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
op 8'25"
35
Enric Mas Nicolau
Deceuninck - Quick Step
op 9'21"
36
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
op 9'35"
37
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 10'27"
38
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 10'33"
39
Paul Martens
Team Jumbo - Visma
op 10'47"
40
Davide Villella
Astana Pro Team
op 11'35"
41
Mekseb Debesay
Bike Aid
op 11'36"
42
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
op 11'42"
43
Stef Krul
Team Jumbo - Visma
op 11'59"
44
André Greipel
Team Arkéa- Samsic
op 12'37"
45
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
op 12'46"
46
Daniel McLay
EF Education First Pro Cycling Team
op 13'31"
47
Damiano Caruso
Bahrein - Merida
op 13'56"
48
Koen Bouwman
Team Jumbo - Visma
op 13'57"
49
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
op 14'29"
50
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 14'34"
51
Daniel Martin
UAE Team Emirates
op 14'35"
52
Pavel Sivakov
Team INEOS
op 14'50"
53
Riccardo Zoidl
CCC Team
op 15'15"
54
Gijs Van Hoecke
CCC Team
op 16'40"
55
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 17'35"
56
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
57
Cees Bol
Team Sunweb
op 17'39"
58
Lennard Kämna
Team Sunweb
op 18'23"
59
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
op 19'11"
60
Richie Porte
Trek - Segafredo
op 20'12"
61
Odd Christian Eiking
Wanty - Gobert Cycling Team
op 20'20"
62
Immanuel Stark
P & S Metalltechnik
op 21'02"
63
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 21'14"
64
Chris Hamilton
Team Sunweb
op 21'43"
65
Geraint Thomas
Team INEOS
op 22'08"
66
Simone Consonni
UAE Team Emirates
op 22'15"
67
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
op 24'19"
68
Bert-Jan Lindeman
Team Jumbo - Visma
op 24'25"
69
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
op 24'51"
70
Roger Kluge
Lotto - Soudal
op 25'49"
71
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
op 26'13"
72
Frederik Frison
Lotto - Soudal
op 28'19"
73
Kamil Gradek
CCC Team
op 28'37"
74
Tom Scully
EF Education First Pro Cycling Team
op 29'38"
75
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 29'40"
76
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
op 29'47"
77
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
op 30'18"
78
Juri Hollmann
Team Katusha Alpecin
op 30'31"
79
Alfred Wright
CCC Team
z.t
80
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
op 32'06"
81
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 33'20"
82
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 33'22"
83
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 33'42"
84
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
op 34'36"
85
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
op 35'26"
86
Justin Wolf
Bike Aid
op 36'31"
87
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
op 36'54"
88
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 37'06"
89
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana Pro Team
op 37'07"
90
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 37'35"
91
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
op 38'14"
92
James Whelan
EF Education First Pro Cycling Team
op 39'06"
93
Robert Kessler
Team Lotto - Kern Haus
op 40'23"
94
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
op 40'24"
95
Miká Heming
Team Dauner | Akkon
op 40'59"
96
Sven Thurau
Team Dauner | Akkon
op 43'27"
97
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
op 45'14"
98
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
op 46'16"
99
Max Kanter
Team Sunweb
op 46'39"
100
Hernando Bohorquez Sanchez
Astana Pro Team
op 47'06"
101
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
op 51'13"
102
Julian Braun
Team Dauner | Akkon
op 52'52"
103
Lucas Carstensen
Bike Aid
op 56'45"
104
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
z.t
105
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
106
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
107
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
108
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
z.t
109
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
z.t
110
Kilian Steigner
Team Dauner | Akkon
op 1u02'13"
111
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 1u02'19"
112
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
op 1u06'22"
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
DNF
Dominik Bauer
Team Dauner | Akkon
DNF
Julien Bernard
Trek - Segafredo
DNF
Mark Cavendish
Team Dimension Data
DNF
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
DNF
Michal Kwiatkowski
Team INEOS
DNF
John Mandrysch
P & S Metalltechnik
DNF
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
DNF
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Sean Bennett
EF Education First Pro Cycling Team
DNS
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
DNS
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
DNS
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
DNF
Maxime Bouet
Team Arkéa- Samsic
DNF
Caleb Ewan
Lotto - Soudal
DNF
Luke Rowe
Team INEOS
DNF
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
DNS
Philipp Mamos
Team Dauner | Akkon
DNS
Alberto Bettiol
EF Education First Pro Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares