En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China I
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
12/09
Yichang Zhijiang
Yichang Zhijiang
109.2 km
Result
Standings
Points
1
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
2u25'35"
2
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
3
Manuel Penalver Aniorte
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
4
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
z.t
5
Robin Christofer Jurado Lopez
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
6
Jacob Hennessy
Mitchelton Bikeexchange
z.t
7
Steele Von Hoff
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
8
Moreno Marchetti
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
9
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
z.t
10
Leonel Quintero Arteaga
Start Team Gusto
z.t
11
Fabio Mazzucco
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
12
Andriy Kulyk
z.t
13
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
14
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
z.t
15
Jonas Bokeloh
LKT Team Brandenburg
z.t
16
Andris Vosekalns
Hengxiang Cycling Team
z.t
17
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
z.t
18
Nur Amirull Fakhruddin Mazuki
Terengganu Cycling Team
z.t
19
Artem Tesler
z.t
20
Hayato Okamoto
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
21
Filippo Zana
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
22
Jose Eduardo Autran Carrillo
z.t
23
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
24
Metkel Eyob
z.t
25
Anton Ivashkin
Minsk Cycling Club
z.t
26
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
27
Zisen Li
z.t
28
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
29
Jayson Valade
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
30
Mykhaylo Kononenko
z.t
31
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
32
David Galarreta Ugarte
z.t
33
Nicola Toffali
Sporting / Tavira
z.t
34
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
35
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
z.t
36
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
37
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
38
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
39
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
40
Feng Qiao
z.t
41
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
z.t
42
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
43
Oleksandr Polivoda
Synergy Baku Cycling Project
z.t
44
Artem Ovechkin
z.t
45
Orluis Alberto Aular Sanabria
Start Team Gusto
z.t
46
Anthony Giacoppo
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
47
Leo Appelt
LKT Team Brandenburg
z.t
48
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
49
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
50
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
51
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
52
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
53
Edgar Nohales Nieto
z.t
54
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
55
Shuai Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
56
Sam Crome
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
57
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
58
Hamid Pourhashemi
Tabriz Shahrdary Team
z.t
59
Khalil Khorshidi
Tabriz Shahrdary Team
z.t
60
Harry Sweeny
z.t
61
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
62
Seid Lizde
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
63
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
64
Brendon Davids
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
65
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
66
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
67
Richard Banusch
LKT Team Brandenburg
z.t
68
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
69
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
70
Daihou Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
71
Ignacio Alejandro Espinoza Ibarra
z.t
72
Jean-Denis Thibault
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
73
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting / Tavira
z.t
74
Jure Rupnik
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
75
David Da Silva Livramento
Sporting / Tavira
z.t
76
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
77
Ilya Davidenok
Apple Team
z.t
78
Aliaksei Shnyrko
RTS Racing Team
z.t
79
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
z.t
80
Lizhen Wang
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
81
Ruslan Karimov
RTS Racing Team
z.t
82
Muradjan Khalmuratov
RTS Racing Team
z.t
83
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
z.t
84
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
85
Oleksii Kasianov
z.t
86
Pedro Gutierrez
z.t
87
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
88
Chunlong Zhang
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
89
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
90
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
z.t
91
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
92
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
93
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
94
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
95
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
96
Cameron Bayly
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
97
Mauricio Ortega Ramirez
z.t
98
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
99
Luke Mudgway
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
100
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
101
Wenhui Bi
Mitchelton Bikeexchange
op 15"
102
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
103
Jan Dieteren
LKT Team Brandenburg
z.t
104
Philip Weber
LKT Team Brandenburg
z.t
105
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
106
Oscar Nehuen Bazan Claveles
Start Team Gusto
z.t
107
Moritz Malcharek
LKT Team Brandenburg
op 40"
108
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
op 45"
109
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
op 49"
110
Emanuel Mini
Team Novo Nordisk
op 1'37"
111
Reid McClure
Team Novo Nordisk
z.t
112
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
op 0"
113
Sindre Haugsvaer
op 6'51"
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares