En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Méditerranéen
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
10/02
Bandol
Grasse
167 km
Result
Final Classification
1
Thomas Lövkvist
IAM Cycling
12u27'24"
2
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
3
Francesco Reda
Androni Giocattoli
op 11"
4
Maxime Monfort
Radioshack - Leopard
op 16"
5
Nicholas Roche
Team Saxo - Tinkoff
op 20"
6
Bauke Mollema
Belkin Pro Cycling Team
op 30"
7
Jurgen Roelandts
Lotto - Belisol Team
op 41"
8
Gustav Erik Larsson
IAM Cycling
op 50"
9
Alexandre Geniez
FDJ.fr
z.t
10
Arthur Vichot
FDJ.fr
op 1'06"
11
Stefan Denifl
IAM Cycling
op 1'21"
12
Rémi Pauriol
Sojasun
op 1'37"
13
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
op 1'40"
14
Laurens ten Dam
Belkin Pro Cycling Team
op 1'50"
15
Diego Rosa
Androni Giocattoli
op 2'04"
16
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 2'06"
17
Amaël Moinard
BMC Racing Team
op 2'17"
18
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
19
Thomas Voeckler
Team Europcar
op 2'22"
20
Davide Malacarne
Team Europcar
op 2'51"
21
Rudy Molard
Cofidis
z.t
22
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
op 2'59"
23
Julien Simon
Sojasun
op 3'44"
24
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
op 3'53"
25
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
op 4'12"
27
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
op 4'34"
28
Lars Boom
Belkin Pro Cycling Team
op 5'40"
29
Jérémy Roy
FDJ.fr
op 5'48"
30
David Veilleux
Team Europcar
op 6'32"
31
Romain Lemarchand
Cofidis
op 6'47"
32
Thomas Rohregger
Radioshack - Leopard
op 6'52"
33
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
op 7'26"
34
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 7'32"
35
Fabrice Jeandesboz
Sojasun
op 8'16"
36
Alexandre Pichot
Team Europcar
op 8'18"
37
Benjamin King
Radioshack - Leopard
op 8'22"
38
Thibaut Pinot
FDJ.fr
op 8'28"
39
Julien Antomarchi
La Pomme Marseille
op 8'34"
40
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 8'40"
41
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 9'04"
42
Matthias Brandle
IAM Cycling
op 9'08"
43
Pierre Rolland
Team Europcar
op 9'14"
44
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 9'20"
45
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
op 9'26"
46
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
op 9'41"
47
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
op 10'22"
48
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 10'39"
49
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
op 10'43"
50
Stephane Rossetto
BigMat - Auber 93
op 10'46"
51
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
op 10'57"
52
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 11'00"
53
Mathieu Drujon
BigMat - Auber 93
op 11'16"
54
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
op 11'56"
55
Fabio Felline
Androni Giocattoli
op 12'55"
56
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
op 13'00"
57
Michael Rogers
Team Saxo - Tinkoff
op 13'35"
58
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 14'27"
59
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia
op 14'53"
60
Clément Koretzky
Bretagne - Séché Environnement
op 14'56"
61
Christopher Juul Jensen
Team Saxo - Tinkoff
op 15'26"
62
Thor Hushovd
BMC Racing Team
op 16'05"
63
Bob Jungels
Radioshack - Leopard
op 16'40"
64
Thomas Degand
Accent Jobs - Wanty
op 17'47"
65
Brice Feillu
Sojasun
op 18'19"
66
Patrick Facchini
Androni Giocattoli
op 18'29"
67
Willem Wauters
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 18'41"
68
Vincent Jérôme
Team Europcar
op 19'10"
69
Christophe Le Mével
Cofidis
op 19'40"
70
Jean Marc Marino
Sojasun
op 20'18"
71
Brian Bulgac
Lotto - Belisol Team
op 20'36"
72
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
op 20'41"
73
Daniel Oss
BMC Racing Team
op 20'48"
74
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 20'52"
75
Romain Bacon
BigMat - Auber 93
op 21'03"
76
Nikita Novikov
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 21'23"
77
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
op 21'42"
78
Théo Vimpere
BigMat - Auber 93
op 23'18"
79
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
op 23'21"
80
Rory Sutherland
Team Saxo - Tinkoff
op 23'41"
81
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
op 24'31"
82
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
op 24'54"
83
Danilo Wyss
BMC Racing Team
op 25'16"
84
André Greipel
Lotto - Belisol Team
op 25'32"
85
Maurits Lammertink
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 27'26"
86
Romain Feillu
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 27'29"
87
Dominic Klemme
IAM Cycling
op 27'38"
88
Marcel Sieberg
Lotto - Belisol Team
op 27'45"
89
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
op 28'00"
90
Nicolas Vogondy
Accent Jobs - Wanty
op 28'44"
91
Sébastien Duret
Bretagne - Séché Environnement
op 29'09"
92
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
op 29'13"
93
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
op 29'28"
94
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
op 32'23"
95
Olivier Kaisen
Lotto - Belisol Team
op 33'11"
96
Will Routley
Accent Jobs - Wanty
z.t
97
Matteo Pelucchi
IAM Cycling
op 34'08"
98
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
99
Steven Tronet
BigMat - Auber 93
op 34'55"
100
Christophe Kern
Team Europcar
op 38'50"
Juan Esteban Arango Carvajal
Colombia
DNF
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
DNF
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Steven Caethoven
Accent Jobs - Wanty
DNF
Pawel Charucki
CCC Polsat Polkowice
DNF
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Maxime Daniel
Sojasun
DNF
Nicolas Edet
Cofidis
DNF
Pierrick Fédrigo
FDJ.fr
DNF
Mattia Gavazzi
Androni Giocattoli
DNF
Piotr Gawronski
CCC Polsat Polkowice
DNF
José Gonçalves
La Pomme Marseille
DNF
Danilo Hondo
Radioshack - Leopard
DNF
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
DNF
Tomasz Kiendys
CCC Polsat Polkowice
DNF
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
DNF
Danilo Napolitano
Accent Jobs - Wanty
DNF
Giacomo Nizzolo
Radioshack - Leopard
DNF
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Laurent Pichon
FDJ.fr
DNF
Bruno Pires
Team Saxo - Tinkoff
DNF
Thomas Rostollan
La Pomme Marseille
DNF
Anthony Roux
FDJ.fr
DNF
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
DNF
Juan Pablo Suarez Suarez
Colombia
DNF
Sébastien Turgot
Team Europcar
DNF
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
DNF
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
DNF
Romain Zingle
Cofidis
DNF
Jurgen Van Goolen
Accent Jobs - Wanty
DNF
Yoann Bagot
Cofidis
DNS
Guillaume Faucon
BigMat - Auber 93
DNS
Moreno Hofland
Belkin Pro Cycling Team
DNS
Antoine Lavieu
La Pomme Marseille
DNS
Steve Morabito
BMC Racing Team
DNS
Lukasz Owsian
CCC Polsat Polkowice
DNS
Yoann Paillot
La Pomme Marseille
DNS
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
DNS
Julio Alexis Camacho Bernal
Colombia
DNF
Jan Ghyselinck
Cofidis
DNF
Jérôme Gilbert
Accent Jobs - Wanty
DNF
Roman Kreuziger
Team Saxo - Tinkoff
DNF
David Lelay
Sojasun
DNF
Nikolay Mihaylov
CCC Polsat Polkowice
DNF
Dimitri Le Boulch
BigMat - Auber 93
DNF
Fabien Bacquet
BigMat - Auber 93
DNS
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
DNS
Julien El Fares
Sojasun
DNS
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
DNS
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
DNS
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
DNS
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
DNS
Michel Kreder
Garmin - Sharp
DNS
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
DNS
Gaël Malacarne
Bretagne - Séché Environnement
DNS
Daniel Martin
Garmin - Sharp
DNS
Ramunas Navardauskas
Garmin - Sharp
DNS
Marco Pinotti
BMC Racing Team
DNS
Jacob Rathe
Garmin - Sharp
DNS
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
DNS
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
DNS
Kevyn Ista
IAM Cycling
DNF
Staf Scheirlinckx
Accent Jobs - Wanty
DNF
Andy Schleck
Radioshack - Leopard
DNF
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares