En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clasica Ciclista San Sebastian
Result
1
Tony Gallopin
Radioshack - Leopard
5u39'02"
2
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 28"
3
Roman Kreuziger
Team Saxo - Tinkoff
z.t
4
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
5
Nicholas Roche
Team Saxo - Tinkoff
op 29"
6
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
op 36"
7
Moreno Moser
Cannondale
op 51"
8
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
9
Bauke Mollema
Belkin Pro Cycling Team
z.t
10
Arnold Jeannesson
FDJ.fr
z.t
11
Sylvain Chavanel
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
12
Jan Bakelants
Radioshack - Leopard
z.t
13
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
14
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
15
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
16
Bob Jungels
Radioshack - Leopard
op 53"
17
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
op 1'17"
18
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
op 1'55"
19
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
20
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Alexander Kolobnev
Katusha
z.t
22
Dries Devenyns
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 2'22"
23
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
24
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
25
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
26
David Arroyo Duran
Caja Rural
op 2'31"
27
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
op 2'44"
28
Damiano Caruso
Cannondale
op 3'12"
29
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Pavel Brutt
Katusha
z.t
31
Juan Antonio Flecha Giannoni
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
32
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
op 3'13"
33
Alexandre Geniez
FDJ.fr
op 3'16"
34
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
op 3'19"
35
Tiago José Pinto Machado
Radioshack - Leopard
z.t
36
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
op 3'20"
37
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
38
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
op 4'05"
39
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
40
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
41
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Francois Parisien
Team Argos - Shimano
op 4'40"
43
Caleb Fairly
Garmin - Sharp
z.t
44
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
45
Thomas Damuseau
Team Argos - Shimano
z.t
46
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
47
Alberto Contador Velasco
Team Saxo - Tinkoff
z.t
48
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
49
Tom-Jelte Slagter
Belkin Pro Cycling Team
z.t
50
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
51
Carlos Verona Quintanilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
52
Peter Velits
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
53
Bram Tankink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
54
Haimar Zubeldia Agirre
Radioshack - Leopard
z.t
55
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
56
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
57
Ivan Velasco Murillo
Caja Rural
z.t
58
Stijn Devolder
Radioshack - Leopard
z.t
59
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
60
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
61
Luca Paolini
Katusha
z.t
62
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
63
Anthony Roux
FDJ.fr
op 6'34"
64
Pierrick Fédrigo
FDJ.fr
z.t
65
Markel Irizar Aranburu
Radioshack - Leopard
z.t
66
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
67
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
z.t
68
Stefano Agostini
Cannondale
z.t
69
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
z.t
70
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
71
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
72
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
73
Damiano Cunego
Lampre - Merida
z.t
74
Egor Silin
Astana Pro Team
z.t
75
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
76
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
z.t
77
Björn Leukemans
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
78
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
79
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
80
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
81
Fabio Aru
Astana Pro Team
op 12'24"
82
Paolo Longo Borghini
Cannondale
op 13'14"
83
Matthias Krizek
Cannondale
z.t
84
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
z.t
85
Gaetan Bille
Lotto - Belisol Team
z.t
86
Matti Breschel
Team Saxo - Tinkoff
z.t
87
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
88
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
89
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
90
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
91
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
92
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
93
Ian Boswell
Sky Procycling
z.t
94
Tom Stamsnijder
Team Argos - Shimano
z.t
95
Joe Dombrowski
Sky Procycling
z.t
96
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
op 17'48"
97
Rohan Dennis
Garmin - Sharp
z.t
98
Luca Wackermann
Lampre - Merida
op 20'10"
99
Mads Christensen
Team Saxo - Tinkoff
op 21'23"
100
Olivier Kaisen
Lotto - Belisol Team
z.t
101
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
z.t
102
Tim Wellens
Lotto - Belisol Team
z.t
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
DNF
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
DNF
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Kris Boeckmans
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNF
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
DNF
Federico Canuti
Cannondale
DNF
Davide Cimolai
Lampre - Merida
DNF
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
DNF
William Clarke
Team Argos - Shimano
DNF
Sander Cordeel
Lotto - Belisol Team
DNF
Luca Dodi
Lampre - Merida
DNF
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
DNF
Joshua Edmondson
Sky Procycling
DNF
Imanol Erviti
Movistar Team
DNF
Xavier Florencio Cabre
Katusha
DNF
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
DNF
Francesco Gavazzi
Astana Pro Team
DNF
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
DNF
Massimo Graziato
Lampre - Merida
DNF
Patrick Gretsch
Team Argos - Shimano
DNF
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo - Tinkoff
DNF
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
DNF
Yann Huguet
Team Argos - Shimano
DNF
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
DNF
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
DNF
Kristijan Koren
Cannondale
DNF
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
DNF
Michel Kreder
Garmin - Sharp
DNF
Michal Kwiatkowski
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
DNF
Sebastian Lander
BMC Racing Team
DNF
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
DNF
Tobias Ludvigsson
Team Argos - Shimano
DNF
Laurent Mangel
FDJ.fr
DNF
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
DNF
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Steve Morabito
BMC Racing Team
DNF
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Team Saxo - Tinkoff
DNF
Laurent Pichon
FDJ.fr
DNF
Jérôme Pineau
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
DNF
Richie Porte
Sky Procycling
DNF
Jurgen Roelandts
Lotto - Belisol Team
DNF
Michael Rogers
Team Saxo - Tinkoff
DNF
Jérémy Roy
FDJ.fr
DNF
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
DNF
Yury Trofimov
Katusha
DNF
Benoît Vaugrenard
FDJ.fr
DNF
Martin Velits
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
DNF
Danilo Wyss
BMC Racing Team
DNF
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
DNF
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNF
Alessandro De Marchi
Cannondale
DNF
Jurgen Van De Walle
Lotto - Belisol Team
DNF
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares