En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Post Danmark Rundt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
02/08
Ringsted
Frederiksberg
150 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
19u42'03"
2
Maurizio Biondo
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 3"
3
Roger Hammond
Cervélo Test Team
op 47"
4
Rasmus Guldhammer
Team Capinordic
op 48"
5
Matti Breschel
Team Saxo Bank
z.t
6
Allan Johansen
Team Designa Køkken
op 54"
7
Ignatas Konovalovas
Cervélo Test Team
op 57"
8
Lars Ytting Bak
Team Saxo Bank
op 1'02"
9
Martin Reimer
Cervélo Test Team
op 1'05"
10
Frederik Ericsson
Team Capinordic
op 1'13"
11
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1'39"
12
Arnoud van Groen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1'45"
13
Maarten Neyens
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 2'08"
14
Mauro Finetto
CSF Group - Navigare
op 2'09"
15
Martin Pedersen (1)
Team Capinordic
op 2'26"
16
René Jørgensen
Team Designa Køkken
z.t
17
Christopher Juul Jensen
Glud & Marstrand Horsens
op 2'27"
18
Daniel Musiol
Vorarlberg-Corratec
op 2'59"
19
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 3'34"
20
Daniel Holm Foder
Vesthimmerland Pro Cycling
op 3'39"
21
Dominique Rollin
Cervélo Test Team
op 3'45"
22
Michael Færk Christensen
Glud & Marstrand Horsens
op 4'22"
23
Troels Ronning Vinther
Team Capinordic
op 5'05"
24
Kristof Vandewalle
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 5'18"
25
Jonas Ljungblad
Silence - Lotto
op 5'40"
26
Andreas Dietziker
Vorarlberg-Corratec
op 5'48"
27
Thomas Vedel Kvist
Quick Step
op 6'07"
28
Sebastian Siedler
Vorarlberg-Corratec
op 6'12"
29
Kasper Jebjerg
Team Designa Køkken
op 6'32"
30
Alessandro Maserati
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
31
Mathias Lisson
op 6'36"
32
Michael Reihs
Team Designa Køkken
op 6'38"
33
Marcello Pavarin
CSF Group - Navigare
op 7'09"
34
Federico Canuti
CSF Group - Navigare
op 8'17"
35
René Weissinger
Vorarlberg-Corratec
op 8'35"
36
Mikhaylo Khalilov
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 9'02"
37
Jeremy Hunt
Cervélo Test Team
op 9'07"
38
Leonardo Giordani
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 9'21"
39
Jakob Bering
Team Stenca Trading
op 9'43"
40
Klaus Nielsen
op 9'44"
41
Simon Gerrans
Cervélo Test Team
op 9'50"
42
Martin Mortensen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 9'52"
43
Anders Lund
Team Saxo Bank
op 10'28"
44
Jesper Odgaard Nielsen
Team Stenca Trading
op 10'42"
45
Gorik Gardeyn
Silence - Lotto
op 11'16"
46
Alan Marangoni
CSF Group - Navigare
op 11'58"
47
Michael Berling
Glud & Marstrand Horsens
op 12'30"
48
Marco Frapporti
CSF Group - Navigare
op 12'31"
49
Tiziano Dall'Antonia
CSF Group - Navigare
op 13'53"
50
Wilfried Cretskens
Silence - Lotto
op 15'01"
51
Bart Vanheule
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 15'02"
52
Thijs van Amerongen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 15'03"
53
Wouter Mol
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 15'12"
54
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
op 15'20"
55
Michael Larsen
Vesthimmerland Pro Cycling
op 16'26"
56
Jacob Nielsen
Glud & Marstrand Horsens
op 16'27"
57
Laurent Didier
Team Designa Køkken
op 16'38"
58
Pieter Jacobs
Silence - Lotto
op 17'02"
59
Michael Tronborg Kristensen
Team Designa Køkken
op 17'19"
60
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 17'45"
61
Geert Steurs
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 17'54"
62
Michiel Elijzen
Silence - Lotto
op 17'55"
63
Ricky Eno Jorgensen
Glud & Marstrand Horsens
op 18'07"
64
Andreas Frisch
Bluewater - Cycling For Health
op 18'16"
65
Bernardo Riccio
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 19'47"
66
Tom Criel
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 19'58"
67
Stijn Neirynck
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 20'19"
68
Lars Ulrich Sørensen
Vesthimmerland Pro Cycling
op 20'33"
69
Bobbie Traksel
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 21'02"
70
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
op 21'09"
71
Kalle Corneliussen
Bluewater - Cycling For Health
op 21'36"
72
Thomas Riber-Sellebjerg
Team Capinordic
op 21'44"
73
Rene Haselbacher
Vorarlberg-Corratec
op 22'36"
74
Mario Aerts
Silence - Lotto
op 22'46"
75
Diego Nosotti
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 22'49"
76
Daniel Dominguez Barragan
op 22'57"
77
Thomas Just
Vesthimmerland Pro Cycling
op 22'59"
78
Wim Vanhuffel
Vorarlberg-Corratec
op 23'49"
79
Guillermo Ruben Bongiorno
CSF Group - Navigare
op 23'56"
80
Simon Lerbech Jensen
Vesthimmerland Pro Cycling
op 26'54"
81
Aleksejs Saramotins
Team Designa Køkken
op 27'33"
82
Morten Voss Christiansen
Bluewater - Cycling For Health
op 28'59"
83
Jean-Paul Simon
ISD - Sport Donetsk
op 29'05"
84
Luthando Kaka
Glud & Marstrand Horsens
op 29'46"
85
Frank Høj
Team Saxo Bank
op 29'57"
86
Jens-Erik Madsen
Team Capinordic
op 30'19"
87
Yehor Dementyev
ISD - Sport Donetsk
op 30'47"
88
Philip-Nicholas Nielsen
Vesthimmerland Pro Cycling
op 31'02"
89
Kasper Linde Jorgensen
Glud & Marstrand Horsens
op 31'08"
90
Thomas Guldhammer
Team Capinordic
op 31'37"
91
Soren Pugdahl Pedersen
op 31'58"
92
Daniel Fleeman
Cervélo Test Team
op 33'41"
93
Christian Ranneries
Team Energi Fyn
op 33'57"
94
Yuriy Agarkov
ISD - Sport Donetsk
op 34'49"
95
Jonas Aaen Jörgensen
Team Capinordic
op 35'04"
96
Mathias Gade Jakobsen
op 35'48"
97
Rasmus Christian Quaade
Bluewater - Cycling For Health
op 36'03"
98
Michael Gamst
op 36'14"
99
Josef Benetseder
Vorarlberg-Corratec
op 36'15"
100
Kenny Dehaes
Silence - Lotto
op 36'42"
101
Glenn Bak
Bluewater - Cycling For Health
op 38'00"
102
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 38'27"
103
Mauro Abel Richeze
CSF Group - Navigare
op 38'32"
104
Nicolaj Olesen
Vesthimmerland Pro Cycling
op 39'33"
105
Christian Moberg Jörgensen
Team Energi Fyn
op 42'22"
106
Jacob Frederik Kollerup Jensen
Bluewater - Cycling For Health
op 43'57"
107
Jan Almblad
Bluewater - Cycling For Health
op 44'01"
108
Kaspar Larsen Schjonnemann
Vesthimmerland Pro Cycling
op 54'10"
109
Alexander Gufler
Vorarlberg-Corratec
op 54'28"
Adriano Angeloni
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF
Tim Mertens
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNS
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
DNS
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
DNS
Mads Christensen
Team Designa Køkken
DNF
Volodymyr Kogut
ISD - Sport Donetsk
DNF
Oleksandr Martynenko
ISD - Sport Donetsk
DNF
Vitalii Popkov
ISD - Sport Donetsk
DNF
Artem Topchanyuk
ISD - Sport Donetsk
DNF
Glenn D'Hollander
Silence - Lotto
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares