En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika
Result
1
Robert Power
Mitchelton - Scott
3u46'36"
2
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
3
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
op 37"
4
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
5
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
6
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
op 41"
7
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 2'37"
8
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
9
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
10
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
11
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
12
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
13
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
14
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
15
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 4'51"
16
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
op 6'08"
17
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
op 8'35"
18
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
19
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
z.t
20
Juan Pedro Lopez Perez
z.t
21
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
z.t
22
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
z.t
23
Francisco Mancebo Perez
Inteja Dominican Cycling Team
z.t
24
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
25
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
26
Pablo Guerrero Bonilla
z.t
27
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
28
José Manuel Gutierrez Revuelta
Massi - Kuwait Team
z.t
29
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
z.t
30
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
31
Iker Azkarate Ramirez
Team Euskadi
z.t
32
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
33
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
34
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
z.t
35
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
36
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
37
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
38
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
40
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
41
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
42
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Euskadi
z.t
43
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
44
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
45
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
46
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
47
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
op 8'39"
48
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
op 8'41"
49
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 11'45"
50
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 14'22"
51
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
52
Isaac Canton Serrano
Polartec Kometa
z.t
53
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
54
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
z.t
55
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
op 15'41"
56
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
57
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
op 17'54"
58
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
op 18'26"
Habtom Awet
Polartec Kometa
DNF
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Polartec Kometa
DNF
Miguel Angel Benito Diez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Marc Buades
Team Euskadi
DNF
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
DNF
Wellinton Dariel Canela Capellan
DNF
Rubén Caseny Catala
Massi - Kuwait Team
DNF
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
DNF
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
DNF
Odin Eikeland
Dare Gaviota
DNF
Mikel Elorza Pagaldi
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
DNF
Jorge Ferrer
Massi - Kuwait Team
DNF
Eduardo Francisco Garcia Martinez
Dare Gaviota
DNF
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
DNF
Hector Gonzalez Baeza
Dare Gaviota
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Leon Koch
Dare Gaviota
DNF
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
DNF
Oskar Malatsetxebarria
Massi - Kuwait Team
DNF
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
DNF
Hilari Redondo Corbera
Massi - Kuwait Team
DNF
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Jesus Alberto Rubio
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Oscar Sanchez Caballero
Dare Gaviota
DNF
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
DNF
Quentin Tanis
Massi - Kuwait Team
DNF
Hiratsuka Yoshimitsu
Team Ukyo
DNF
Naoya Yoshioka
Team Ukyo
DNF
Marc de Maar
Team Ukyo
DNF
Jonas Orset
Dare Gaviota
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
Info
Parcours
Result
Palmares