En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
13/07
Semur-en-Auxois
Bourg-en-Bresse
200 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tom Boonen
Quick Step - Innergetic
5u50'59"
2
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
3
Erik Zabel
Team Milram
z.t
4
Sébastien Chavanel
Française des Jeux
z.t
5
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
6
Daniele Bennati
Lampre - Fondital
z.t
7
Robert Förster
Gerolsteiner
z.t
8
Robert Hunter
Barloworld
z.t
9
Romain Feillu
Agritubel
z.t
10
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
z.t
11
Francisco José Ventoso Alberdi
Saunier Duval
z.t
12
Jérôme Pineau
Bouygues Telecom
z.t
13
Robbie McEwen
Predictor - Lotto
z.t
14
Danilo Napolitano
Lampre - Fondital
z.t
15
Geraint Thomas
Barloworld
z.t
16
Enrico Degano
Barloworld
z.t
17
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
18
Fred Rodriguez
Predictor - Lotto
z.t
19
Anthony Geslin
Bouygues Telecom
z.t
20
Sven Krauss
Gerolsteiner
z.t
21
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
22
Philippe Gilbert
Française des Jeux
z.t
23
Cédric Hervé
Agritubel
z.t
24
Alexander Efimkin
Barloworld
z.t
25
Paolo Longo Borghini
Barloworld
z.t
26
Cristian Moreni
Cofidis
z.t
27
Michael Rogers
Team T-Mobile
z.t
28
Martin Elmiger
Ag2r Prevoyance
z.t
29
Matthieu Sprick
Bouygues Telecom
z.t
30
Nicolas Jalabert
Agritubel
z.t
31
Sébastien Hinault
Crédit Agricole
z.t
32
Heinrich Haussler
Gerolsteiner
z.t
33
Gert Steegmans
Quick Step - Innergetic
z.t
34
Stefan Schumacher
Gerolsteiner
z.t
35
Bernhard Eisel
Team T-Mobile
z.t
36
George Hincapie
Discovery Channel
z.t
37
Vladimir Gusev
Discovery Channel
z.t
38
Patxi Javier Vila Errandonea
Lampre - Fondital
z.t
39
Kjell Carlström
Liquigas
z.t
40
Filippo Pozzato
Liquigas
z.t
41
Cadel Evans
Predictor - Lotto
z.t
42
Thomas Lövkvist
Française des Jeux
z.t
43
Manuel Beltran Martinez
Liquigas
z.t
44
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
z.t
45
Juan Manuel Garate Cepa
Quick Step - Innergetic
z.t
46
Kim Kirchen
Team T-Mobile
z.t
47
Alessandro Cortinovis
Team Milram
z.t
48
Alexandre Botcharov
Crédit Agricole
z.t
49
Alberto Contador Velasco
Discovery Channel
z.t
50
David Cañada Garcia
Saunier Duval
z.t
51
Markus Fothen
Gerolsteiner
z.t
52
Alessandro Ballan
Lampre - Fondital
z.t
53
Patrice Halgand
Crédit Agricole
z.t
54
Bernhard Kohl
Gerolsteiner
z.t
55
Kanstantsin Sivtsov
Barloworld
z.t
56
Peter Wrolich
Gerolsteiner
z.t
57
Christophe Rinero
Saunier Duval
z.t
58
Paolo Bossoni
Lampre - Fondital
z.t
59
Egoi Martinez de Esteban
Discovery Channel
z.t
60
Lilian Jégou
Française des Jeux
z.t
61
Yaroslav Popovych
Discovery Channel
z.t
62
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
z.t
63
Levi Leipheimer
Discovery Channel
z.t
64
Mickael Delage
Française des Jeux
z.t
65
Andriy Grivko
Team Milram
z.t
66
Matthieu Ladagnous
Française des Jeux
z.t
67
Fabian Cancellara
Team CSC
z.t
68
Fränk Schleck
Team CSC
z.t
69
Marzio Bruseghin
Lampre - Fondital
z.t
70
Julian Dean
Crédit Agricole
z.t
71
Christophe Moreau
Ag2r Prevoyance
z.t
72
Thomas Dekker
Rabobank
z.t
73
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
74
Steven de Jongh
Quick Step - Innergetic
z.t
75
Iban Mayo Diez
Saunier Duval
z.t
76
Patrik Sinkewitz
Team T-Mobile
z.t
77
Christopher Horner
Predictor - Lotto
z.t
78
Tadej Valjavec
Lampre - Fondital
z.t
79
Linus Gerdemann
Team T-Mobile
z.t
80
William Bonnet
Crédit Agricole
z.t
81
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
z.t
82
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
83
Laurent Lefevre
Bouygues Telecom
z.t
84
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
85
Bert Grabsch
Team T-Mobile
z.t
86
Stef Clement
Bouygues Telecom
z.t
87
Ralf Grabsch
Team Milram
z.t
88
Claudio Corioni
Lampre - Fondital
z.t
89
Mario Aerts
Predictor - Lotto
z.t
90
Benoît Salmon
Agritubel
z.t
91
Thomas Voeckler
Bouygues Telecom
z.t
92
Michael Albasini
Liquigas
z.t
93
Christian Knees
Team Milram
z.t
94
Andreas Klöden
Astana
z.t
95
Iker Camaño Ortuzar
Saunier Duval
z.t
96
Dario David Cioni
Predictor - Lotto
z.t
97
Carlos Sastre Candil
Team CSC
z.t
98
Bram Tankink
Quick Step - Innergetic
z.t
99
Stuart O'Grady
Team CSC
z.t
100
Jens Voigt
Team CSC
z.t
101
Oscar Pereiro Sio
Caisse d'Epargne
z.t
102
Kurt-Asle Arvesen
Team CSC
z.t
103
Christian Vandevelde
Team CSC
z.t
104
Paolo Savoldelli
Astana
z.t
105
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r Prevoyance
z.t
106
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
107
Dmitriy Fofonov
Crédit Agricole
z.t
108
Denis Menchov
Rabobank
z.t
109
Daniele Righi
Lampre - Fondital
z.t
110
Fabian Wegmann
Gerolsteiner
z.t
111
Juan José Cobo Acebo
Saunier Duval
z.t
112
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
113
Vladimir Karpets
Caisse d'Epargne
z.t
114
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
z.t
115
Francisco Perez Sanchez
Caisse d'Epargne
z.t
116
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
117
Andrey Kashechkin
Astana
z.t
118
Stéphane Goubert
Ag2r Prevoyance
z.t
119
Juan Mauricio Soler Hernandez
Barloworld
z.t
120
Pieter Weening
Rabobank
z.t
121
Sylvain Calzati
Ag2r Prevoyance
z.t
122
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
123
Johan Vansummeren
Predictor - Lotto
z.t
124
Ronny Scholz
Gerolsteiner
z.t
125
David Millar
Saunier Duval
z.t
126
Freddy Bichot
Agritubel
z.t
127
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
128
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
129
Christophe Le Mével
Crédit Agricole
z.t
130
Alberto Ongarato
Team Milram
z.t
131
Frederik Willems
Liquigas
z.t
132
Charles Wegelius
Liquigas
z.t
133
Ivan Ramiro Parra Pinto
Cofidis
z.t
134
Pierrick Fédrigo
Bouygues Telecom
z.t
135
Marcel Sieberg
Team Milram
z.t
136
Xavier Florencio Cabre
Bouygues Telecom
z.t
137
David De La Fuente Rasilla
Saunier Duval
z.t
138
Sandy Casar
Française des Jeux
z.t
139
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
140
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
z.t
141
Axel Merckx
Team T-Mobile
z.t
142
Ludovic Turpin
Ag2r Prevoyance
z.t
143
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Discovery Channel
z.t
144
Staf Scheirlinckx
Cofidis
z.t
145
Enrico Poitschke
Team Milram
z.t
146
Wim Vansevenant
Predictor - Lotto
z.t
147
Cyril Dessel
Ag2r Prevoyance
z.t
148
Sylvain Chavanel
Cofidis
z.t
149
John Gadret
Ag2r Prevoyance
z.t
150
Moisés Dueñas Nevado
Agritubel
z.t
151
Simon Gerrans
Ag2r Prevoyance
z.t
152
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
153
Grégory Rast
Astana
z.t
154
Johann Tschopp
Bouygues Telecom
z.t
155
Bram de Groot
Rabobank
z.t
156
Ruben Lobato Elvira
Saunier Duval
z.t
157
Sergueï Ivanov
Astana
z.t
158
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
159
Benjamin Noval Gonzalez
Discovery Channel
z.t
160
Alexandre Vinokourov
Astana
z.t
161
Antonio Colom Mas
Astana
z.t
162
Daniel Navarro Garcia
Astana
z.t
163
Michael Rasmussen
Rabobank
z.t
164
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step - Innergetic
z.t
165
Cédric Vasseur
Quick Step - Innergetic
z.t
166
Juan Miguel Mercado Martin
Agritubel
z.t
167
Nicolas Portal
Caisse d'Epargne
z.t
168
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
169
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Team CSC
z.t
170
Nick Nuyens
Cofidis
z.t
171
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
172
Rik Verbrugghe
Cofidis
z.t
173
Matteo Tosatto
Quick Step - Innergetic
z.t
174
Leif Hoste
Predictor - Lotto
z.t
175
Sébastien Rosseler
Quick Step - Innergetic
z.t
176
Anthony Charteau
Crédit Agricole
z.t
177
Manuel Quinziato
Liquigas
z.t
178
David Zabriskie
Team CSC
op 53"
179
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Barloworld
op 56"
180
Marcus Burghardt
Team T-Mobile
op 2'00"
181
Mark Cavendish
Team T-Mobile
z.t
182
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
183
Bradley Wiggins
Cofidis
op 3'42"
Geoffroy Lequatre
Cofidis
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares