En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
04/07
Liège
Wasquehal
255 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jelle Nijdam
Superconfex - Yoko
6u13'58"
2
Jesper Skibby
TVM - Van Schilt
op 3"
3
Johan Museeuw
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
4
Jerome Simon
Z - Peugeot
z.t
5
Soren Lilholt
Histor - Sigma
z.t
6
Miguel Indurain
Reynolds Aluminio
op 5"
7
Jef Lieckens
Hitachi
z.t
8
Giovanni Fidanza
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
9
Peter Pieters
TVM - Van Schilt
z.t
10
Sean Kelly
PDM-Ultima-Concorde
z.t
11
Mathieu Hermans
Caja Rural / Paternina
z.t
12
Carlo Bomans
Domex-Weinmann
z.t
13
Phil Anderson
TVM - Van Schilt
z.t
14
Eddy Planckaert
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
15
Etienne De Wilde
Histor - Sigma
z.t
16
Jos Haex
Hitachi
z.t
17
Frank Hoste
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
18
Rudy d'Haenens
PDM-Ultima-Concorde
z.t
19
Jaime Vilamajo Ipiens
Kelme - Iberia - Varta
z.t
20
Jean-Paul van Poppel
Panasonic - Isostar
z.t
21
Wilfried Peeters
Histor - Sigma
z.t
22
Gert-Jan Theunisse
PDM-Ultima-Concorde
z.t
23
Jean-Philippe Vandenbrande
TVM - Van Schilt
z.t
24
Frederic Vichot
Helvetia- La Suisse
z.t
25
Twan Poels
Superconfex - Yoko
z.t
26
Eric Vanderaerden
Panasonic - Isostar
z.t
27
Roger Nathan Dahlberg
7-Eleven - Wamasch
z.t
28
Jacques Hanegraaf
TVM - Van Schilt
z.t
29
René Martens
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
30
Christian Chaubet
Fagor - MBK
z.t
31
Rik Van Slycke
Histor - Sigma
z.t
32
Adrie van der Poel
Domex-Weinmann
z.t
33
Gerhard Zadrobilek
7-Eleven - Wamasch
z.t
34
Jean-Claude Colotti
R.M.O.
z.t
35
Thierry Marie
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
36
Robert Forest
Fagor - MBK
z.t
37
Pascal Simon
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
38
Rudy Patry
Histor - Sigma
z.t
39
Federico Echave Musatadi
BH
z.t
40
Ronny Van Holen
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
41
Vincent Barteau
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
42
Ron Kiefel
7-Eleven - Wamasch
z.t
43
Steve Bauer
Helvetia- La Suisse
z.t
44
Bruno Cornillet
Z - Peugeot
z.t
45
Laudelino Cubino
BH
z.t
46
Patrick Tolhoek
Superconfex - Yoko
z.t
47
Herman Frison
Histor - Sigma
z.t
48
Ronan Pensec
Z - Peugeot
z.t
49
Fabrice Philipot
Toshiba
z.t
50
Acacio Da Silva
Carrera - Vagabond
z.t
51
Eric Boyer
Z - Peugeot
z.t
52
Claudio Chiappucci
Carrera - Vagabond
z.t
53
Dominique Garde
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
54
Steven Rooks
PDM-Ultima-Concorde
z.t
55
Raul Alcala Gallegos
PDM-Ultima-Concorde
z.t
56
Alvaro Pino Couñago
BH
z.t
57
Philippe Bouvatier
BH
z.t
58
Laurent Fignon
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
59
Bernard Richard
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
60
Franck Pineau
R.M.O.
z.t
61
Charly Mottet
R.M.O.
z.t
62
Rob Kleinsman
TVM - Van Schilt
z.t
63
Dominique Arnaud
Reynolds Aluminio
z.t
64
Beat Breu
Domex-Weinmann
z.t
65
Niki Rüttimann
Helvetia- La Suisse
z.t
66
Fabio Enrique Parra Pinto
Kelme - Iberia - Varta
z.t
67
Andy Hampsten
7-Eleven - Wamasch
z.t
68
Eric Caritoux
R.M.O.
z.t
69
Stephen Hodge
Caja Rural / Paternina
z.t
70
Pedro Delgado Robledo
Reynolds Aluminio
z.t
71
Brian Holm
Histor - Sigma
z.t
72
Helmut Wechselberger
Caja Rural / Paternina
z.t
73
Ludo Peeters
Caja Rural / Paternina
z.t
74
Stephen Roche
Fagor - MBK
z.t
75
Jaanus Kuum
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
76
Francesco Rossignoli
Fagor - MBK
z.t
77
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Caja Rural / Paternina
z.t
78
Edwig Van Hooydonck
Superconfex - Yoko
z.t
79
Frans Maassen
Superconfex - Yoko
z.t
80
Rene Beuker
Caja Rural / Paternina
z.t
81
Martial Gayant
Toshiba
z.t
82
Urs Zimmermann
Carrera - Vagabond
z.t
83
Gianni Bugno
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
84
Alberto Volpi
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
85
Christophe Lavainne
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
86
Jesus Rodriguez Magro
Reynolds Aluminio
z.t
87
Michael Wilson
Helvetia- La Suisse
z.t
88
Guy Nulens
Panasonic - Isostar
z.t
89
Greg LeMond
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
90
Johan Lammerts
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
91
Luis Alberto Herrera Herrera
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
92
Claude Criquielion
Hitachi
z.t
93
Marc Madiot
Toshiba
z.t
94
Patrick Jacobs
Hitachi
z.t
95
Gérard Rué
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
96
Julio Cesar Cadena Villejas
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
97
Yvon Madiot
Toshiba
z.t
98
Jesper Worre
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
99
Dag Otto Lauritzen
7-Eleven - Wamasch
z.t
100
Erik Breukink
Panasonic - Isostar
z.t
101
François Lemarchand
Z - Peugeot
z.t
102
Robert Millar
Z - Peugeot
z.t
103
Franco Vona
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
104
Gert Jakobs
Superconfex - Yoko
z.t
105
Primoz Cerin
Carrera - Vagabond
z.t
106
Philippe Louviot
Z - Peugeot
z.t
107
Laurent Bezault
Toshiba
z.t
108
Julian Gorospe Artabe
Reynolds Aluminio
z.t
109
Jos van Aert
Hitachi
z.t
110
Alfred Achermann
Domex-Weinmann
z.t
111
Thierry Claveyrolat
R.M.O.
z.t
112
Maarten Ducrot
Domex-Weinmann
z.t
113
Bjarne Riis
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
114
Henri Manders
Helvetia- La Suisse
z.t
115
Jörg Müller
PDM-Ultima-Concorde
z.t
116
Philippe Casado
Z - Peugeot
z.t
117
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural / Paternina
z.t
118
Dirk De Wolf
Hitachi
z.t
119
Teun van Vliet
Panasonic - Isostar
z.t
120
Eddy Schepers
Fagor - MBK
z.t
121
Anselmo Fuerte Abelenda
BH
z.t
122
Sean Yates
7-Eleven - Wamasch
z.t
123
Luc Roosen
Histor - Sigma
z.t
124
Guido Bontempi
Carrera - Vagabond
z.t
125
Andreas Kappes
Toshiba
z.t
126
Gerrit Solleveld
Superconfex - Yoko
z.t
127
Joël Pelier
BH
op 2'33"
128
Pascal Poisson
Toshiba
z.t
129
Erich Mächler
Carrera - Vagabond
z.t
130
John Carlsen
Fagor - MBK
z.t
131
Per Johnny Pedersen
R.M.O.
z.t
132
Jan Siemons
TVM - Van Schilt
z.t
133
Melchor Mauri Prat
Reynolds Aluminio
z.t
134
Erwin Nijboer
Caja Rural / Paternina
z.t
135
Thomas Wegmüller
Domex-Weinmann
op 5'27"
136
Jeff Pierce
7-Eleven - Wamasch
z.t
137
Francisco Jose Antequera Alabau
BH
z.t
138
Juan Carlos Jusdado Ibanez
BH
z.t
139
Javier Murguialday Chasco
BH
z.t
140
Luis Javier Lukin Morentin
Reynolds Aluminio
z.t
141
Humberto Parra Pinto
Kelme - Iberia - Varta
z.t
142
Jose Samuel Cabrera Castaneda
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
143
Abelardo Rondon Vasquez
Reynolds Aluminio
z.t
144
Hendrik Devos
Hitachi
z.t
145
Vincent Lavenu
Fagor - MBK
z.t
146
Martin Earley
PDM-Ultima-Concorde
z.t
147
Philippe Leleu
Toshiba
z.t
148
Marc van Orsouw
PDM-Ultima-Concorde
z.t
149
Denis Roux
Toshiba
z.t
150
Johannes Draaijer
PDM-Ultima-Concorde
z.t
151
John Talen
Panasonic - Isostar
z.t
152
Jure Pavlic
Carrera - Vagabond
z.t
153
Jan Goessens
Domex-Weinmann
z.t
154
Patrick Robeet
Domex-Weinmann
z.t
155
Jean-Claude Leclercq
Helvetia- La Suisse
z.t
156
Atle Kvalsvoll
Z - Peugeot
z.t
157
Peter Stevenhaagen
Helvetia- La Suisse
z.t
158
Camillo Passera
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
159
Marc Sergeant
Hitachi
z.t
160
William Palacio Navarro
Reynolds Aluminio
z.t
161
Pascal Richard
Helvetia- La Suisse
z.t
162
Filip Van Vooren
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
163
Danny Lippens
Hitachi
z.t
164
Michel Vermote
R.M.O.
z.t
165
Gilles Sanders
R.M.O.
z.t
166
Jean-Marie Wampers
Panasonic - Isostar
z.t
167
Noel Segers
Superconfex - Yoko
z.t
168
Rolf Gölz
Superconfex - Yoko
z.t
169
Ennio Vanotti
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
170
Henk Lubberding
Panasonic - Isostar
z.t
171
Roland Le Clerc
Caja Rural / Paternina
z.t
172
Jose Hipolito Roncancio
Kelme - Iberia - Varta
op 0"
173
Mario Scirea
Cafe de Colombia - Mavic
op 5'27"
174
Laurent Biondi
Fagor - MBK
z.t
175
Heinz Imboden
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
176
Alberto-Luis Camargo Gonzalez
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
177
Ettore Badolato
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
178
Jan Nevens
Histor - Sigma
z.t
179
Theo de Rooy
Panasonic - Isostar
z.t
180
Giancarlo Perini
Carrera - Vagabond
z.t
181
Inaki Gaston Crespo
Kelme - Iberia - Varta
z.t
182
Eddy Schurer
TVM - Van Schilt
z.t
183
Valerio Tebaldi
Chateau d'Ax - Salotti
op 6'11"
184
Martin Alonso Ramirez Ramirez
Cafe de Colombia - Mavic
op 11'41"
185
Paul Kimmage
Fagor - MBK
z.t
186
Christian Jourdan
R.M.O.
z.t
187
Henry Cardenas Orduz
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
188
Roy Knickman
7-Eleven - Wamasch
z.t
189
Walter Magnago
Carrera - Vagabond
z.t
190
Mauro Gianetti
Helvetia- La Suisse
z.t
191
Jens Veggerby
7-Eleven - Wamasch
z.t
192
Stefano Zanatta
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
193
Michel Dernies
Domex-Weinmann
z.t
194
Juan Martinez Oliver
Kelme - Iberia - Varta
op 18'17"
195
Pablo Omar Hernandez Riano
Kelme - Iberia - Varta
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares