En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kreiz Breizh Elites
Stage information
Stage 1
Stage 2a
Stage 2b
Stage 3
28/07
Calanhel
Plouray
181 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
4u15'08"
2
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
3
Connor Swift
Madison Genesis
z.t
4
Fabien Schmidt
op 4"
5
Nicolas Prodhomme
op 5"
6
Alan Boileau
op 27"
7
Jonathan Mould
JLT Condor
op 3'03"
8
Joeri Stallaert
Team Vorarlberg - Santic
z.t
9
Emils Liepins
One Pro Cycling
z.t
10
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
11
Maximilien Picoux
z.t
12
Michael Cools
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
13
Robert Scott
Team Wiggins
z.t
14
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
15
Dylan Kerfoot-Robson
Team Wiggins
z.t
16
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
17
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
18
Stylianos Farantakis
z.t
19
Jeremy Montauban
z.t
20
George Pym
Madison Genesis
z.t
21
Clément Champoussin
z.t
22
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
23
Thomas Joseph
Marlux - Bingoal
z.t
24
Fabian Paumann
z.t
25
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
z.t
26
Simon Guglielmi
z.t
27
Simon Verger
z.t
28
Christopher Latham
One Pro Cycling
z.t
29
Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
z.t
30
Fabien Rondeau
z.t
31
Jimmy Raibaud
z.t
32
Edward Walsh
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
33
Maxime Urruty
z.t
34
Matthew Holmes
Madison Genesis
z.t
35
Jason van Dalen
Delta Cycling Rotterdam
z.t
36
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
z.t
37
Maxime Cam
z.t
38
Florian Dufour
z.t
39
Gijs Meijer
Delta Cycling Rotterdam
z.t
40
Arthur Troy
z.t
41
Corentin Navarro
Team Wiggins
z.t
42
Maxence Bonjean
z.t
43
Matthias Reutimann
z.t
44
Campbell Stewart
Team Wiggins
z.t
45
Lars Van den Berg
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
46
Joris Vincent
z.t
47
Alex Vogel
z.t
48
Alistair Slater
JLT Condor
z.t
49
Thomas Moses
JLT Condor
z.t
50
Justin Timmermans
Delta Cycling Rotterdam
z.t
51
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
z.t
52
Antoine Raugel
z.t
53
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
54
Enzo Bernard
z.t
55
Léo Danes
z.t
56
Raphael Krähemann
z.t
57
Quentin Guex
z.t
58
Damian Lüscher
z.t
59
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
60
Jens Van Den Dool
Delta Cycling Rotterdam
z.t
61
Alexis Diligeart
z.t
62
Thomas Stewart
JLT Condor
z.t
63
Anthony Rappo
z.t
64
Edmund Bradbury
JLT Condor
z.t
65
Tijl Pauwels
Marlux - Bingoal
z.t
66
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
z.t
67
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
z.t
68
Dylan Bouwmans
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
69
Romain Campistrous
z.t
70
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
z.t
71
Arno Debeir
Callant Verzekeringen - Doltcini
z.t
72
Nicolas Malle
z.t
73
Owen James
z.t
74
Maxime Gossard
z.t
75
Giacomo Ballabio
z.t
76
James Oram
One Pro Cycling
z.t
77
Emmanuel Morin
z.t
78
Camille Guerin
z.t
79
Stuart Balfour
z.t
80
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
81
Jarno Gmelich
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
82
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
z.t
83
Dillon Corkery
z.t
84
Szymon Tracz
One Pro Cycling
z.t
85
Patrick Jäger
Team Vorarlberg - Santic
z.t
86
Karol Domagalski
One Pro Cycling
z.t
87
Ian Bibby
JLT Condor
z.t
88
Pete Williams
One Pro Cycling
z.t
89
Thomas Denis
z.t
90
Manuel Bosch
Team Vorarlberg - Santic
z.t
91
Alan Riou
z.t
92
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
93
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
94
Taruia Frantz Krainer
z.t
95
Adriaan Janssen
Delta Cycling Rotterdam
z.t
96
Valentin Deverchere
z.t
97
Julien Guay
z.t
98
Jérémy Bescond
z.t
99
David Riviere
z.t
100
Robert Retschke
Team Lotto - Kern Haus
z.t
101
Eli Iserbyt
Marlux - Bingoal
z.t
102
Gaëtan Lemoine
z.t
103
Julian Lino
z.t
104
Thibault Guernalec
z.t
105
Luke Smith
z.t
106
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins
z.t
107
Clément Davy
z.t
108
Adam Lewis
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
109
Eamon Lucas Franck
Delta Cycling Rotterdam
z.t
110
Florentin Lecamus
z.t
111
Ewen Henrio
z.t
112
Jonathan McEvoy
Madison Genesis
z.t
113
Aurélien Daniel
z.t
114
Sebastian Berwick
z.t
115
Thomas Petit
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
116
Aurélien Lionnet
z.t
117
Vadim Deslandes
z.t
118
Théo Menant
z.t
119
Richard Handley
Madison Genesis
z.t
120
Théo Nicolas
z.t
121
Tony Hurel
z.t
122
Darnell Moore
z.t
123
Thibault Ferasse
z.t
124
Nicolas Primas
z.t
125
Quentin Fournier
z.t
126
Stefan Bennett
z.t
127
Yann Guyot
z.t
128
Frédéric Guillemot
z.t
129
Clément Saint Martin
z.t
130
Stéphen Guével
z.t
131
Erick Rowsell
Madison Genesis
z.t
132
Ross Lamb
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
133
Florian Rapiteau
op 4'07"
134
Rudy Fiefvez
op 4'25"
135
Bastian Kuratli
op 4'32"
136
Lewis Bulley
op 4'38"
137
Jamie Blanchfield
z.t
138
William Elliott
T.Palm Pole Continental Wallon
op 4'41"
139
Adrien Legros
op 5'13"
140
Axel Mariault
op 5'18"
141
Scott Quincey
op 5'31"
142
Michael Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
op 5'32"
143
Benoît Guinchard
op 19'25"
144
Bruno Hattier
z.t
145
Louis Lapierre
op 21'17"
Marc Dörrie
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Rémy Gras
DNF
Martin Meiler
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Ryan Reilly
DNF
Oliver Robinson
Team Wiggins
DNF
Adam Stenson
DNF
Richard Weinzheimer
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Risto Raid
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares