En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Norway
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
29/05
Stavanger
Stavanger
151 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alexander Kristoff
Uno-X Pro Cycling Team
3u19'17"
2
Tobias Lund Andresen
Team DSM - Firmenich
z.t
3
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
4
Madis Mihkels
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
5
Marijn van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
6
Tim Van Dijke
Jumbo - Visma
z.t
7
Edward Planckaert
Alpecin - Deceuninck
z.t
8
Rasmus Tiller
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
9
Thibau Nys
Trek - Segafredo
z.t
10
Vito Braet
Team Flanders - Baloise
z.t
11
Nicky van der Lijke
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
12
Luca Colnaghi
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
13
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
14
Ben Tulett
Ineos Grenadiers
z.t
15
Alessandro Fedeli
Q36.5 - Qhubeka
z.t
16
Magnus Sheffield
Ineos Grenadiers
z.t
17
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
18
Nickolas Zukowsky
Q36.5 - Qhubeka
z.t
19
August Jensen
Human Powered Health
z.t
20
Lorenzo Milesi
Team DSM - Firmenich
z.t
21
Rune Herregodts
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
22
Mathias Vacek
Trek - Segafredo
z.t
23
Carl Fredrik Hagen
Q36.5 - Qhubeka
z.t
24
Jonas Koch
Bora - HansGrohe
z.t
25
Bart Lemmen
Human Powered Health
z.t
26
Mike Teunissen
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
27
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
28
Alexander Kamp Egested
Tudor Pro Cycling Team
z.t
29
Axel Laurance
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
30
Odd Christian Eiking
EF Education - EasyPost
z.t
31
Maurice Ballerstedt
Alpecin - Deceuninck
z.t
32
Michael Valgren Andersen
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
33
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
34
Attila Valter
Jumbo - Visma
z.t
35
Marco Brenner
Team DSM - Firmenich
z.t
36
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
37
Jonas Rutsch
EF Education - EasyPost
z.t
38
Luca Vergallito
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
39
Sebastian Schönberger
Human Powered Health
z.t
40
Ådne Holter
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
41
Trym Brennsæter
Norway
z.t
42
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
z.t
43
Dries De Pooter
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
44
Mick Van Dijke
Jumbo - Visma
z.t
45
Lucas Eriksson
Tudor Pro Cycling Team
z.t
46
Markus Hoelgaard
Trek - Segafredo
z.t
47
Cedrik Bakke Christophersen
Team Coop - Repsol
op 11"
48
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
op 16"
49
Marco Haller
Bora - HansGrohe
op 22"
50
Vincent Van Hemelen
Team Flanders - Baloise
op 36"
51
Kevin Vermaerke
Team DSM - Firmenich
z.t
52
Romain Combaud
Team DSM - Firmenich
z.t
53
Robin Froidevaux
Tudor Pro Cycling Team
z.t
54
Jacob Eriksson
Tudor Pro Cycling Team
z.t
55
Arthur Kluckers
Tudor Pro Cycling Team
z.t
56
Joshua Tarling
Ineos Grenadiers
z.t
57
Kristian Aasvold
Human Powered Health
z.t
58
Alex Tolio
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
59
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
60
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
z.t
61
Mathias Bregnhoj
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
62
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
63
Elias Maris
Team Flanders - Baloise
z.t
64
Stephen Bassett
Human Powered Health
z.t
65
Walter Calzoni
Q36.5 - Qhubeka
z.t
66
Simen Evertsen-Hegreberg
Norway
op 1'04"
67
Tobias Ludvigsson
Q36.5 - Qhubeka
z.t
68
Sean Flynn
Team DSM - Firmenich
z.t
69
Harry Birchill
Saint Piran
z.t
70
Robin Juel Skivild
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
71
Asbjørn Hellemose
Trek - Segafredo
z.t
72
Jens Keukeleire
EF Education - EasyPost
op 1'18"
73
Tom Paquot
Intermarché - Circus - Wanty
op 3'00"
74
Ludvik Aspelund Holstad
Norway
z.t
75
Tosh Van der Sande
Jumbo - Visma
z.t
76
William Tidball
Saint Piran
z.t
77
Connor Swift
Ineos Grenadiers
op 4'27"
78
Oliver Knudsen
Leopard Togt Pro Cycling
op 5'39"
79
Dries De Bondt
Alpecin - Deceuninck
z.t
80
André Drege
Team Coop - Repsol
z.t
81
Manuele Tarozzi
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
82
Robbe Ghys
Alpecin - Deceuninck
op 6'06"
83
Luca Rastelli
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 6'22"
84
Kamil Malecki
Q36.5 - Qhubeka
z.t
85
Enrico Zanoncello
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
86
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
87
Miguel Heidemann
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
88
Riccardo Lucca
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
89
Kasper Viberg Søgaard
Leopard Togt Pro Cycling
z.t
90
Zeb Kyffin
Saint Piran
z.t
91
Torbjørn Andre Røed
Norway
z.t
92
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
93
Roland Thalmann
Tudor Pro Cycling Team
z.t
94
Calum Johnston
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
95
Magnus Wæhre
Team Coop - Repsol
z.t
96
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
97
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop - Repsol
z.t
98
Adrien Petit
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
99
Halvor Dolven
Norway
op 6'28"
100
Arno Claeys
Team Flanders - Baloise
op 8'07"
101
Kalle Petter Brodahl Kvam
Team Coop - Repsol
op 8'37"
102
Leo Hayter
Ineos Grenadiers
op 8'40"
103
Luke Plapp
Ineos Grenadiers
op 8'54"
104
Anders Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
105
Chad Haga
Human Powered Health
op 9'22"
106
Eirik Lunder
Team Coop - Repsol
z.t
107
Eirik Vang Aas
Norway
z.t
108
Bradley Symonds
Saint Piran
z.t
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
DNF
Alexandar Richardson
Saint Piran
DNS
Jack Rootkin-Gray
Saint Piran
DNS
Georg Steinhauser
EF Education - EasyPost
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares