En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour des Fjords
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
31/05
Hinna Park
Stavanger
186 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Marco Haller
Katusha
22u18'47"
2
Søren Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
op 12"
3
Michael Olsson
Team Trefor - Blue Water
op 24"
4
Rasmus Guldhammer
Cult Energy Pro Cycling
op 28"
5
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural - Seguros RGA
op 39"
6
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
op 41"
7
Edvald Boasson-Hagen
MTN - Qhubeka
op 46"
8
Mads Pedersen
Cult Energy Pro Cycling
op 47"
9
Alexander Kristoff
Katusha
op 53"
10
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
op 59"
11
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
12
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 1'06"
13
August Jensen
Team Coop-Oster Hus
op 1'13"
14
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
15
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
op 1'16"
16
Michel Kreder
Roompot Oranje Peloton
op 1'22"
17
Chris Anker Sörensen
Tinkoff - Saxo
z.t
18
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
op 1'24"
19
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
20
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
op 1'25"
21
Francis De Greef
Wanty - Groupe Gobert
op 1'32"
22
Pawel Bernas
Activejet Team
z.t
23
Carl Fredrik Hagen
Team Sparebanken Sor
op 1'46"
24
Erick Rowsell
Madison Genesis
z.t
25
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
26
Asbjørn Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
op 1'59"
27
Fredrik Strand Galta
Team Coop-Oster Hus
op 2'00"
28
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
op 2'13"
29
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'15"
30
Alexander Wetterhall
Team Tre Berg-Bianchi
op 2'29"
31
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
op 2'31"
32
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
op 2'55"
33
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
op 3'15"
34
Petter Theodorsen
Team Ringeriks - Kraft
op 5'12"
35
Adam Yates
Orica-GreenEDGE
op 5'20"
36
Sebastian Balck
Team Tre Berg-Bianchi
op 7'18"
37
Jan Maas
Rabobank Development Team
op 8'19"
38
Sven Erik Bystrøm
Katusha
op 9'29"
39
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'11"
40
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
op 11'00"
41
Simon Spilak
Katusha
op 11'14"
42
Jan Marcus Faaglum Karlsson
Team Tre Berg-Bianchi
op 11'51"
43
Jacopo Guarnieri
Katusha
op 13'16"
44
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
op 15'41"
45
Daniel Hoelgaard
Team Joker
op 15'55"
46
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
op 16'34"
47
Ole Andre Austevoll
Team Fixit.no
op 16'58"
48
Michael Reihs
Cult Energy Pro Cycling
op 17'31"
49
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
op 18'13"
50
Juraj Sagan
Tinkoff - Saxo
op 18'18"
51
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop-Oster Hus
op 18'36"
52
Antwan Tolhoek
Rabobank Development Team
op 18'39"
53
Jesús Ezquerra Muela
Activejet Team
op 18'47"
54
Laurent Didier
Trek Factory Racing
op 20'09"
55
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 20'33"
56
André Looij
Roompot Oranje Peloton
op 22'57"
57
Audun Brekke Flotten
Team Ringeriks - Kraft
op 24'58"
58
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 25'43"
59
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 25'46"
60
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
op 25'58"
61
Wouter Mol
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 26'58"
62
Andreas Erland
Team Sparebanken Sor
op 27'51"
63
Torstein Stokkenes
Team Fixit.no
op 28'01"
64
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
op 28'24"
65
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
op 29'34"
66
Pawel Franczak
Activejet Team
op 29'58"
67
Reidar Bohlin Borgersen
Team Joker
op 30'46"
68
Etienne van Empel
Roompot Oranje Peloton
op 31'18"
69
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
op 31'46"
70
Adriaan Aas Stien
Team Joker
op 33'05"
71
Vegard Robinson Bugge
Team Sparebanken Sor
op 34'20"
72
Matthew Holmes
Madison Genesis
op 34'46"
73
Rasmus Christian Quaade
Cult Energy Pro Cycling
op 35'38"
74
Filip Eidsheim
Team Fixit.no
op 37'05"
75
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
op 37'07"
76
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
op 40'40"
77
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
op 42'03"
78
Ike Groen
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 42'07"
79
Gert Steegmans
Trek Factory Racing
op 42'48"
80
Ole Forfang
Team Ringeriks - Kraft
op 43'40"
81
Karel Hnik
Cult Energy Pro Cycling
op 46'19"
82
James McLaughlin
Madison Genesis
op 46'50"
83
Michal Podlaski
Activejet Team
op 47'36"
84
Reinier Honig
Roompot Oranje Peloton
op 52'34"
85
Adrian Gjolberg
Team Fixit.no
op 58'03"
Mitchell Cornelisse
Rabobank Development Team
DNF
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
DNF
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Daniel Holm Foder
Team Trefor - Blue Water
DNF
Kamil Gradek
Activejet Team
DNF
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
DNF
Truls Engen Korsaeth
Team Joker
DNF
Jeroen Meijers
Rabobank Development Team
DNF
Thomas Nybo Riis
Team Trefor - Blue Water
DNF
Torstein Stokkenes
Team Fixit.no
DNF
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Taco van der Hoorn
Cyclingteam Join's - De Rijke
DNF
Jef Van Meirhaeghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
DNF
Ronan van Zandbeek
Cyclingteam Join's - De Rijke
DNF
Sindre Eid Hermansen
Team Fixit.no
DNF
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
DNF
Philip Lindau
Team Joker
DNF
Robbert de Greef
Cyclingteam Join's - De Rijke
DNF
Oscar Landa
Team Coop-Oster Hus
DNS
Ludvig Bengtsson
Team Tre Berg-Bianchi
DNF
Jetse Bol
Cyclingteam Join's - De Rijke
DNF
Patrick Clausen
Team Trefor - Blue Water
DNF
Alexander Gingsjö
Team Tre Berg-Bianchi
DNF
Tormod Hausken Jacobsen
Team Coop-Oster Hus
DNF
Christer Jensen
Team Ringeriks - Kraft
DNF
Christian E Kaggestad
Team Sparebanken Sor
DNF
Tim Kerkhof
Roompot Oranje Peloton
DNF
Thomas Larsen
Team Sparebanken Sor
DNF
Edvin Wilsson
Team Joker
DNF
Yannick Eijssen
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Niklas Gustavsson
Team Tre Berg-Bianchi
DNF
Krister Hagen
Team Coop-Oster Hus
DNF
Martyn Irvine
Madison Genesis
DNF
Tomasz Mickiewicz
Activejet Team
DNF
Lander Seynaeve
Wanty - Groupe Gobert
DNS
Dominic Jelfs
Madison Genesis
DSQ
Marius André Hafsas
Team Fixit.no
DNF
Max Emil Boholm Korner
Team Ringeriks - Kraft
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares