En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
18/06
Saint-Gaudens
Val D'Azun
184.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Marc Soler
Movistar Team
5u36'13"
2
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
op 4"
3
Hugh Carthy
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
4
Nicolas Edet
Cofidis
op 17"
5
Thomas Voeckler
Direct Energie
op 21"
6
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
op 33"
7
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
op 55"
8
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 57"
9
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
10
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'25"
11
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'33"
12
Stephane Rossetto
Cofidis
op 1'37"
13
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 1'45"
14
Guillaume Levarlet
HP-BTP Auber '93
op 2'09"
15
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
16
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille-Provence KTM
op 2'17"
17
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
op 2'53"
18
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
19
Frederico Figueiredo
Radio Popular - Boavista
op 3'47"
20
Arnold Jeannesson
Cofidis
op 3'59"
21
Eduardo Sepulveda
Fortuneo-Vital Concept
op 5'49"
22
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina - Southeast
op 6'27"
23
Yoann Barbas
Armee de Terre
op 8'21"
24
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
25
José Herrada Lopez
Movistar Team
op 8'40"
26
Mads Pedersen
Stölting Service Group
op 9'54"
27
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 10'20"
28
Yoann Offredo
FDJ
z.t
29
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
33
Pierrick Fédrigo
Fortuneo-Vital Concept
op 15'00"
34
Julien Loubet
Fortuneo-Vital Concept
op 15'09"
35
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 15'28"
36
Matteo Busato
Wilier Triestina - Southeast
op 17'56"
37
Pablo Guerrero Bonilla
Radio Popular - Boavista
z.t
38
Romain Hardy
Cofidis
op 21'13"
39
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
40
Quentin Pacher
Delko Marseille-Provence KTM
op 21'31"
41
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 23'59"
42
Yann Guyot
Armee de Terre
op 24'11"
43
Romain Combaud
Delko Marseille-Provence KTM
op 25'04"
44
Christian Mager
Stölting Service Group
op 25'12"
45
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina - Southeast
op 25'37"
46
Vegard Breen
Fortuneo-Vital Concept
op 25'47"
47
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
op 26'03"
48
Alex Aranburu Deba
Euskadi Basque Country - Murias
op 26'47"
49
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
50
Olivier Le Gac
FDJ
op 27'10"
51
Mickael Delage
FDJ
z.t
52
Thierry Hupond
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
53
Victor Etxebarria Carrasco
Radio Popular - Boavista
z.t
54
Jerome Cousin
Cofidis
z.t
55
Pierre Gouault
HP-BTP Auber '93
z.t
56
Christophe Laborie
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
57
Julien El Fares
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
58
Jerome Mainard
Armee de Terre
z.t
59
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Michael Reihs
Stölting Service Group
z.t
61
Théo Vimpere
HP-BTP Auber '93
z.t
62
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
63
Thomas Koep
Stölting Service Group
z.t
64
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Rory Sutherland
Movistar Team
z.t
66
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
67
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
68
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
69
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Arnaud Gérard
Fortuneo-Vital Concept
z.t
71
Anthony Delaplace
Fortuneo-Vital Concept
z.t
72
Viktor Manakov
Gazprom - Rusvelo
z.t
73
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
74
Francis Mourey
Fortuneo-Vital Concept
z.t
75
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
76
Alexander Kamp Egested
Stölting Service Group
op 27'52"
77
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
op 29'21"
78
Loic Chetout
Cofidis
z.t
79
Flavien Dassonville
HP-BTP Auber '93
op 29'46"
80
Romain Le Roux
Armee de Terre
op 30'06"
81
Imanol Estévez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
op 30'18"
82
Yohann Gène
Direct Energie
op 31'28"
83
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 31'37"
84
Guillaume De Almeida
Radio Popular - Boavista
op 32'05"
85
Yannick Martinez
Delko Marseille-Provence KTM
op 32'16"
86
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular - Boavista
op 32'20"
87
Ricardo Ferreira
Radio Popular - Boavista
z.t
88
Manuel Belletti
Wilier Triestina - Southeast
op 32'24"
89
Julien Duval
Armee de Terre
op 32'44"
90
Bruno Armirail
Armee de Terre
z.t
91
Stéphane Poulhiès
Armee de Terre
op 33'12"
92
Arnaud Démare
FDJ
op 33'22"
93
Matteo Draperi
Wilier Triestina - Southeast
op 34'25"
94
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
95
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
op 36'43"
Yoann Bagot
Cofidis
DNF
Thomas Boudat
Direct Energie
DNF
Samuele Conti
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Bryan Coquard
Direct Energie
DNF
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
DNF
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Julien Guay
HP-BTP Auber '93
DNF
Romain Lemarchand
Stölting Service Group
DNF
Anthony Maldonado
HP-BTP Auber '93
DNF
Daniel McLay
Fortuneo-Vital Concept
DNF
David Menut
HP-BTP Auber '93
DNF
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
DNF
Adrien Petit
Direct Energie
DNF
Enrique Sanz
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Marc Sarreau
FDJ
DNF
Alexander Serov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Clément Penven
Armee de Terre
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares