En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
18/06
Pau
Pau
143.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Nicolas Rousseau
Ag2r - La Mondiale
3u45'23"
2
Fumiyuki Beppu
Skil - Shimano
z.t
3
Yann Pivois
Bretagne - Schuller
z.t
4
Carlos Castaño Panadero
Xacobeo Galicia
z.t
5
Marco Marcato
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1'58"
6
Mikhaylo Khalilov
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
7
Cristiano Fumagalli
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
8
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Fabien Taillefer
z.t
10
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
11
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
z.t
12
Johnny Hoogerland
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
13
Krzysztof Szczawinski
Miche - Silver Cross
z.t
14
Alexandre Blain
Cofidis
op 1'59"
15
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
16
Arnaud Labbe
Bbox Bouygues Telecom
z.t
17
Eduardo Gonzalo Ramirez
Agritubel
z.t
18
Massimiliano Gentili
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
19
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
20
Florian Guillou
Roubaix Lille Metropole
z.t
21
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 1'58"
22
Anthony Charteau
Caisse d'Epargne
z.t
23
Yannick Talabardon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
24
Guillaume Levarlet
Française des Jeux
z.t
25
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
z.t
26
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Anthony Roux
Française des Jeux
z.t
28
Sylvain Calzati
Agritubel
z.t
29
Mikael Cherel
Française des Jeux
z.t
30
Tomasz Marczynski
Miche - Silver Cross
z.t
31
Mickael Larpe
Roubaix Lille Metropole
z.t
32
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Pierre Cazaux
Roubaix Lille Metropole
z.t
34
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Giampaolo Caruso
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
36
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
z.t
37
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
z.t
38
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
39
Nicolas Hartmann
Bretagne - Schuller
z.t
40
Blaise Sonnery
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Florian Morizot
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
42
Pasquale Muto
Miche - Silver Cross
z.t
43
Aurelien Duval
Française des Jeux
z.t
44
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
z.t
45
Tiaan Kannemeyer
z.t
46
Przemyslaw Niemiec
Miche - Silver Cross
z.t
47
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
48
Johan Mombaerts
Auber '93
z.t
49
Julien Mazet
Auber '93
z.t
50
Massimo Giunti
Miche - Silver Cross
z.t
51
David Lelay
Agritubel
z.t
52
Edwin Carvajal Jaramillo
Miche - Silver Cross
z.t
53
Dimitri Champion
Bretagne - Schuller
z.t
54
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
55
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
z.t
56
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
57
Niels Brouzes
Auber '93
op 16'58"
58
Thijs van Amerongen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
59
Filippo Simeoni
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
60
Stéphane Poulhiès
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
z.t
62
Nadir Haddou
Auber '93
z.t
63
Frederik Veuchelen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
64
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
z.t
65
Morgan Chedhomme
Auber '93
z.t
66
Luigi Sestili
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
67
Dimitri Le Boulch
Auber '93
z.t
68
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
69
Bastien Delrot
Roubaix Lille Metropole
z.t
70
Roger Beuchat
Team Stegcomputer - Neotel
z.t
71
Rodrigo García Rena
Miche - Silver Cross
z.t
72
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
z.t
73
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
z.t
74
David Herrero Llorente
Xacobeo Galicia
z.t
75
Nicolas Jouanno
Bretagne - Schuller
z.t
76
Andrea Moletta
Miche - Silver Cross
z.t
77
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
78
Noan Lelarge
Bretagne - Schuller
z.t
79
Steve Houanard
Skil - Shimano
z.t
80
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
z.t
81
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
82
Christophe Laurent
Agritubel
z.t
83
Florian Vachon
Roubaix Lille Metropole
z.t
84
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
85
Timothy Gudsell
Française des Jeux
z.t
86
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
87
Alexandre Usov
Cofidis
z.t
88
Jean Marc Marino
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
89
Sébastien Portal
Cofidis
z.t
90
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
91
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
92
Antonio D'Aniello
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
93
Cyril Bessy
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
94
Yann Huguet
Agritubel
z.t
95
Nicolas Jalabert
Agritubel
z.t
96
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
97
Cedric Coutouly
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
98
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
99
Francisco Perez Sanchez
Caisse d'Epargne
z.t
100
Julien Belgy
Bbox Bouygues Telecom
z.t
101
Fabrice Jeandesboz
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
102
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
z.t
103
Alberto Fernandez Sainz
Xacobeo Galicia
z.t
104
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
105
Tigran Korkotyan
op 25'54"
106
Jonathan Thiré
Auber '93
z.t
107
Maxime Mederel
Auber '93
z.t
108
Romain Villa
Cofidis
z.t
109
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
z.t
110
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
111
Cyrille Monnerais
Bretagne - Schuller
op 28'24"
112
Guillaume Blot
Cofidis
z.t
113
Vladimir Isaychev
Xacobeo Galicia
z.t
114
Julien Simon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
115
Yann Rault
Bretagne - Schuller
z.t
116
Marcel Weber
z.t
117
Shusaku Matsuo
op 33'25"
118
Janusch Laule
Team Stegcomputer - Neotel
op 33'37"
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
DNF
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
DNF
Christophe Moreau
Agritubel
DNF
Christophe Moreau
Agritubel
DNF
Benjamin Stauder
Team Stegcomputer - Neotel
DNF
Benjamin Stauder
Team Stegcomputer - Neotel
DNF
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares