En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Aragón
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
17/05
Andorra
Calatayud
174 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
5u04'59"
2
Thomas Boudat
Total Direct Energie
z.t
3
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
z.t
4
Antonio Puppio
Kometa Cycling Team
z.t
5
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
6
Bryan Gomez
Manzana Postobon Team
z.t
7
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
8
Sergei Chernetski
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
9
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
10
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52/FC Porto
z.t
11
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
12
Alexander Grigoriev
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
13
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
14
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
15
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
16
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
17
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
18
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
z.t
19
Marc Soler
Movistar Team
z.t
20
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
op 8"
21
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 41"
22
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
23
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
24
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
25
Alexandre Feiteira César Martingil
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
26
Luis Carlos Chia Bermudez
Manzana Postobon Team
z.t
27
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
28
Luis Mendonca
Radio Popular Boavista
z.t
29
Daniel Mestre
W52/FC Porto
z.t
30
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
31
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
32
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
33
Jokin Aranburu Arruti
Team Euskadi
z.t
34
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
35
Rafael Silva
Efapel
z.t
36
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
z.t
37
Antonio Jesus Soto Guirao
Team Euskadi
z.t
38
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
40
Yonder Godoy
z.t
41
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
42
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
43
Julien Mortier
Wallonie Bruxelles
z.t
44
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
45
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
z.t
46
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
z.t
47
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Team Euskadi
z.t
48
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
49
Rafael Andrade Hugo Nunes
Radio Popular Boavista
z.t
50
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
51
Diego Milan Jimenez
Inteja Imca - Ridea DCT
z.t
52
Dzmitry Zhyhunou
Team Euskadi
z.t
53
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
54
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
z.t
55
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
z.t
56
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
57
Miguel Luis Alvarez
z.t
58
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
59
Omar Alberto Mendoza Cardona
Manzana Postobon Team
z.t
60
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
61
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
z.t
62
Frederico Figueiredo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
63
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
z.t
64
Andreas Miltiadis
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
65
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
66
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
67
Antonio Gomez De La Torre
Radio Popular Boavista
z.t
68
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
69
José Joao Pimenta Costa Mendes
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
70
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
71
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
72
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular Boavista
z.t
73
Alvaro Trueba Diego
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
74
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
75
Elvys Reyes
Inteja Imca - Ridea DCT
z.t
76
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
77
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
78
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
80
Justin Mottier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
81
Antonio Angulo Sampedro
Efapel
z.t
82
Pablo Guerrero Bonilla
Radio Popular Boavista
z.t
83
Fabricio Ferrari Barcelo
Efapel
z.t
84
Jhonatan Restrepo
Manzana Postobon Team
z.t
85
Isaac Canton Serrano
Kometa Cycling Team
z.t
86
Jaramillo Diez Daniel Alexander
Manzana Postobon Team
z.t
87
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
88
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
89
Rinaldo Nocentini
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
90
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
91
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
92
Diego Pablo Sevilla Lopez
Kometa Cycling Team
z.t
93
Juan Camacho del Fresno
Kometa Cycling Team
z.t
94
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
95
Juan Pedro Lopez Perez
Kometa Cycling Team
z.t
96
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
97
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
98
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
z.t
99
Yohann Gène
Total Direct Energie
z.t
100
José Manuel Gutierrez Revuelta
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
101
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
102
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
z.t
103
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
104
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
105
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
106
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
107
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
108
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
109
Miguel Martins Afonso Silva
Radio Popular Boavista
op 1'02"
110
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
op 1'07"
111
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'53"
112
Steven Lammertink
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'12"
113
Diego Lopez Fuentes
Team Euskadi
op 3'20"
114
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular Boavista
op 3'35"
115
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'51"
116
Jose Carlos Nunez Sanchez
Guerciotti - Kiwi Atantico
op 12'00"
117
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
118
Brian Nauleau
Total Direct Energie
z.t
119
Julián Cardona
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
120
Fernando Lopes Gonzalez
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
121
Mikel Ugarte
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
122
Adrián Nunez
Inteja Imca - Ridea DCT
z.t
123
Nikolay Mihaylov
Efapel
z.t
124
William Guzman
Inteja Imca - Ridea DCT
z.t
125
Axel Journiaux
Total Direct Energie
z.t
126
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
127
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
128
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
129
Juan Ramon Juarez Garrido
Inteja Imca - Ridea DCT
op 27'08"
Jesus Alberto Rubio
Guerciotti - Kiwi Atantico
DNF
Michele Gazzoli
Kometa Cycling Team
DNS
Paulo Silva
Guerciotti - Kiwi Atantico
DNS
2019
2018
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares